10° Kapalı

2023’te Perakendeyi Şekillendirecek Tüketici Sadakat Trendleri Açıklandı

Ekonomi - Ağustos 10, 2023 15:57 A A

2023’te Perakendeyi Şekillendirecek Tüketici Sadakat Trendleri Açıklandı

BHA

GOOINN Loyalty Tech ile müşterilerin nasıl edinildiğine, nasıl etkileşim kurulduğuna ve nasıl sürekliliğin sağlandığına dair geliştirilen sadakat zincirleri kurmak ile ilgili strateji, araç ve taktiklerini ortaya koymak için geniş yayılımlı bir çalışma yapıldı.

Z Kuşağının %62’si Sadık Olmaya Hazır

Loyalty Tech raporuna göre; teknoloji, şirketleri tüketici sadakat programları ile ilgilenmeleri konusunda pazarlama bütçelerinde önemli bir yer ayırdıkları bir konuma ulaştı.En aktif sadakat üyeleri olarak düşünülen Z kuşağının %62’si ve Y kuşağının %67’si sadakat programlarından yüksek oranda etkileniyor. Özellikle genç kesimden gelen talep küresel bir sadakat yönetimi pazarı açarak ciddi oranda bir büyüme sağlıyor ve şirketlerin %90’nıdan fazlası herhangi bir sadakat programına başlamış durumda.

 

Zinciri Doğru Kurabilen 2,5 Kat Daha Hızlı Büyüyor

Sadakat zincirleri müşterilere kolaylık, kişiselleştirme ve esneklik sunarak müşteri deneyimlerini iyileştirmeyi ve zinciri daha da sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu zinciri doğru kurabilen şirketlerin gelirlerinin aynı sektördeki rakiplerine göre 2.5 kat daha hızlı büyüdüğü görülüyor.

 

Küresel Pazar 2030 Yılında 28.65 Milyar Dolar Olacak

Raporda, küresel sadakat yönetimi pazarı büyüklüğü 2022 yılında 5.29 milyar dolar olarak değerlendirildi. 2023 yılında 6.47 milyar dolar ve 2030 yılında ise 28.65 milyar dolar olması öngörülüyor.

 

Müşteri Sadakatine Yapılan Pazarlama Harcamaları Artacak

GOOINN Tech 2023 Raporu ayrıca şu verileri ortaya koydu;

Şirketler artan medya maliyetleri ve değişim gösteren tüketici davranışlarıyla mücadele ederken tüketicileri elde tutmalarına yardımcı olmak için çözümü sadakat programlarında ve teknoloji çözümlerine yatırım yapmaya devam edecek.

B2C pazarlama karar vericilerinin bu yıl sadakat teknolojisi için yapılan harcamaları artırmayı planlıyor. Rapora göre bu plan şirketlere; kurumsal hedef ile uyumlu strateji, uygun değer değişimi, programı etkin ve verimli bir şekilde destekleyen, marka ve müşteri ihtiyaçları değiştikçe dinamik kalmayı başarabilen bir teknoloji çözümü kullanmak gibi gereklilikler getirecek.

Ayrıca birçok şirket, program yönetimi ve operasyonel hizmet için “sadakat ajansları, sadakat teknolojisi platformları ve hepsi bir arada sadakat çözümlerinden” destek alacak.

 

10 Trend Ön Plana Çıkacak

Sadakat programları, özellikle FMCG şirketlerinin müşterileri kaybetmeme, gelirlerini artırma ve markalarını farklılaştırma amacıyla güçlü bir araç olarak öne çıkıyor. Ancak sürekli gelişen tüketici beklentileri ve tercihleri, sadakat programlarında teknoloji ve tasarım açısından kendilerini sürekli yenilemek durumunda.

Sadakat programı teknolojisi son trendleri yakalamak ve ödüllendirici bir müşteri deneyimi oluşturmak için kişiselleştirme ve segmentasyon, oyunlaştırma ve sosyalleşme, çoklu kanal ve mobil, sürdürülebilirlik ve sosyal etki, blok zinciri ve kripto para birimi konularındaki yenilikleri yakalamak önemli olacak.

 

Yeni Müşteri Edinme Maliyeti %50 Arttı

Son 5 yılda, yeni müşteri edinme maliyeti %50’den fazla artış göstermiş durumda. Bu sayı tüketici gizliliğindeki değişikliklerin ve çerez kullanımının kaldırılmasının satın alma maliyetlerini artırdığı çevrimiçi formatlarda da artış gösterdi.

Toplam gelirin %40’ının o şirketin en sadık müşterilerinin %8’inden geldiğini açıklayan rapora göre, FMCG şirketleri müşterileri elde tutmak için şu 10 teknoloji pazarına yönelecek; Bunlar şu şekildedir; Otomatik pazarlama kişiselleştirmesi, Marka destekli ödüller, Kart bağlantılı programlar, Nakit iade ödülleri, Kripto ve blok zinciri ödülleri, Dijital sadakat puanları, Kesirli hisseler, Oyunlaştırılmış sadakat programları, Sadakat yönetimi ve Abonelik yönetimi.

 

 

Ekonomi - 15:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 02
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]
 • 03
  Başkan Yazıcıoğlu: Değişimle Birlikte Tokat Belediyesi Heryerde
  BAŞKAN YAZICIOĞLU: “DEĞİŞİMLE BİRLİKTE TOKAT BELEDİYESİ HER YERDE” Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Örtmeliönü Mahallesi’nde sabah saatlerinde ahşap bir evde meydana gelen yangın sonrası evi kullanılamaz hale gelen aileyi ziyaret etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangına ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapıldığını ve büyük bir felaketin önlendiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Kemal […]
 • 04
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 05
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]