11° Açık

Tokat’ta Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

TOKAT - Ekim 29, 2020 12:31 A A

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Tokat’ta törenle kutlandı.

28 Ekim Çarşamba günü çelenk sunumuyla başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bugün de devam etti.

Tokat Valiliğinden yapılan açıklamada:

“Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlamaları Vali Dr. Ozan Balcı’nın Cumhuriyet Meydanında tebrikleri kabulü ile başladı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı mesaj okundu. Ardından Vali Dr. Ozan Balcı, günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaptı. Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında şunları kaydetti.

“Bugün, Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü kutlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Bu vesileyle, bizlere bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Türk Milletinin Karakterine ve Adetlerine En Uygun İdare Biçimi Cumhuriyet İdaresidir

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesiyle başlayan Milli Mücadele, 29 Ekim 1923 ‘de kurulan Cumhuriyetin ilanı ile hedefine ulaşmıştır. Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare biçimi Cumhuriyet idaresidir diyerek ilan edilen Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet, tarihi şerefle ve eşsiz kahramanlıklarla dolu bir milletin şanıdır. Cumhuriyet, büyük Türk Milletinin inanç ve azminin zaferidir. Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı’nın çıkış kapısı, halkın mücadelesinin tacı, Türkiye’nin nişanıdır.

Cumhuriyet idaresinin rehberliğinde memleketimizin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı Türk Milleti, Cumhuriyetimizi dimdik ayakta 97. yaşına getirmiştir. Bugün de 97 yıldır olduğu gibi Cumhuriyet Bayramımızı birlik ve beraberlik içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamında Türkiye eğitimden, sağlığa, sanayiden altyapıya her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Türkiye, bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygıyı elde etmiştir. Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk 97 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek ve daha yüceltecek atılımları hayata geçirmek olmalıdır.

Türk milletinin duygu ve düşüncelerini çok iyi bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu millet için seçtiği cumhuriyet idaresini  büyük Türk gençliğine emanet etmiştir.

Saygıdeğer misafirler;

21. yüzyıla girerken iletişim ve ulaşım teknolojisinde büyük değişimlerin yaşandığına şahitlik etmekteyiz. Bilimde, kültürde, sanatta, teknolojide hayatın ve yaşamın her alanında dünyayla rekabet edebilmek için, değişim ve dönüşüme ayak uydurabilmek için çok sevdiğimiz gençlerimizi bizim iyi yetiştirmemiz lazım.

Gençlerimizi eğitirken, Devlet olarak temel felsefemiz milli ve manevi değerlerine bağlı, dünyayı algılayan, sorgulama yeteneğine sahip, aklını ve bilimi kullanan ama aklını da kalbinin emri ile kullanan, meselelere analitik olarak bakabilen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, sağlam karakterli, üstün nitelikli, vasıflı gençler yetiştirmektir. Bu gayemizden asla vazgeçemeyiz.

Türkiye’nin her alanda muasır medeniyet ölçülerini yakalamış, yarınlarına güvenle bakan, yeniliklere açık, vatandaşların gurur duyacağı bir ülke haline gelmesi temel amacımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyeti her manasında büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşayacaktır’ sözü Cumhuriyeti her durumda sahip çıkılarak başarıya taşınması konusundaki sorumluluklarımızı hatırlatmaktadır.

Herşeyin en iyisini hak eden  Aziz Milletimizi mutluluk ve rahat yaşama düzeyine ulaştırmak için yılmadan yorulmadan, aşkla şevkle, canla başla, hep birlikte el ele, omuz omuza çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, vatan ve mukaddesat uğruna canlarını ortaya koymuş ve hayatta olan gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.

Tokatlı hemşerilerimizin ve bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı canı gönülden kutluyorum.

Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun.”

Vali Dr. Ozan Balcı’nın konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudular.

Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Kadim Durmaz, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, il protokolü, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.” denildi.

TOKAT - 12:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]