15° Açık

Tokat’ta Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

TOKAT - Ekim 29, 2020 12:31 A A

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Tokat’ta törenle kutlandı.

28 Ekim Çarşamba günü çelenk sunumuyla başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bugün de devam etti.

Tokat Valiliğinden yapılan açıklamada:

“Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlamaları Vali Dr. Ozan Balcı’nın Cumhuriyet Meydanında tebrikleri kabulü ile başladı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı mesaj okundu. Ardından Vali Dr. Ozan Balcı, günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaptı. Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında şunları kaydetti.

“Bugün, Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü kutlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Bu vesileyle, bizlere bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Türk Milletinin Karakterine ve Adetlerine En Uygun İdare Biçimi Cumhuriyet İdaresidir

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesiyle başlayan Milli Mücadele, 29 Ekim 1923 ‘de kurulan Cumhuriyetin ilanı ile hedefine ulaşmıştır. Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare biçimi Cumhuriyet idaresidir diyerek ilan edilen Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet, tarihi şerefle ve eşsiz kahramanlıklarla dolu bir milletin şanıdır. Cumhuriyet, büyük Türk Milletinin inanç ve azminin zaferidir. Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı’nın çıkış kapısı, halkın mücadelesinin tacı, Türkiye’nin nişanıdır.

Cumhuriyet idaresinin rehberliğinde memleketimizin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı Türk Milleti, Cumhuriyetimizi dimdik ayakta 97. yaşına getirmiştir. Bugün de 97 yıldır olduğu gibi Cumhuriyet Bayramımızı birlik ve beraberlik içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamında Türkiye eğitimden, sağlığa, sanayiden altyapıya her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Türkiye, bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygıyı elde etmiştir. Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk 97 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek ve daha yüceltecek atılımları hayata geçirmek olmalıdır.

Türk milletinin duygu ve düşüncelerini çok iyi bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu millet için seçtiği cumhuriyet idaresini  büyük Türk gençliğine emanet etmiştir.

Saygıdeğer misafirler;

21. yüzyıla girerken iletişim ve ulaşım teknolojisinde büyük değişimlerin yaşandığına şahitlik etmekteyiz. Bilimde, kültürde, sanatta, teknolojide hayatın ve yaşamın her alanında dünyayla rekabet edebilmek için, değişim ve dönüşüme ayak uydurabilmek için çok sevdiğimiz gençlerimizi bizim iyi yetiştirmemiz lazım.

Gençlerimizi eğitirken, Devlet olarak temel felsefemiz milli ve manevi değerlerine bağlı, dünyayı algılayan, sorgulama yeteneğine sahip, aklını ve bilimi kullanan ama aklını da kalbinin emri ile kullanan, meselelere analitik olarak bakabilen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, sağlam karakterli, üstün nitelikli, vasıflı gençler yetiştirmektir. Bu gayemizden asla vazgeçemeyiz.

Türkiye’nin her alanda muasır medeniyet ölçülerini yakalamış, yarınlarına güvenle bakan, yeniliklere açık, vatandaşların gurur duyacağı bir ülke haline gelmesi temel amacımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyeti her manasında büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşayacaktır’ sözü Cumhuriyeti her durumda sahip çıkılarak başarıya taşınması konusundaki sorumluluklarımızı hatırlatmaktadır.

Herşeyin en iyisini hak eden  Aziz Milletimizi mutluluk ve rahat yaşama düzeyine ulaştırmak için yılmadan yorulmadan, aşkla şevkle, canla başla, hep birlikte el ele, omuz omuza çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, vatan ve mukaddesat uğruna canlarını ortaya koymuş ve hayatta olan gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.

Tokatlı hemşerilerimizin ve bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı canı gönülden kutluyorum.

Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun.”

Vali Dr. Ozan Balcı’nın konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudular.

Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Kadim Durmaz, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, il protokolü, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.” denildi.

TOKAT - 12:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]