16° Açık

Artova’da Çiftçilere Tohum Dağıtıldı

TOKAT - Mart 29, 2021 17:02 A A

Tokat Valiliği’nden yapılan açıklamada:

“Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat Bitkisel Üretimi Geliştirme projesi kapsamında Artova’da düzenlenen tohum dağıtım programına katıldı.

Tokat İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleri ile ayçiçeği, kuru fasulye ve yem bitkileri tohumluğu dağıtım töreninde İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit Ok, proje ile ilgili bilgi verdi.

Daha sonra konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, tarımın başkenti Tokat’ta tarım adına çok güzel çalışmalar yapıldığını söyledi.

Tokat’ta tarıma verilen öneme dikkati çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Üreticiye dostuz. Çiftçinin her zaman yanındayız. Bugün devletimizin, milletimizin imkanlarıyla çiftçimiz için güzel etkinliklerden birini daha gerçekleştiriyoruz. Tokat’ta yaklaşık 6,5 milyonluk bütçe ile 7 bin 500 çiftçinin yararlanacağı Tarım Tokat Bitkisel Üretimi Destekleme Projesi kapsamında, Artova’da da 1300 çiftçimizin faydalanacağı tohum dağıtımını yapıyoruz. Çiftçilerimize, Artova’mıza, Tokat’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Allah bereketli kılsın.” dedi.

“Tokat’ta Tarım Adına Güzel İşler Oluyor”

Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ımızda tarım adına güzel çalışmalar yapıyoruz. Koyunculuk projemiz devam ediyor. Şuanda 45 bin koyun dağıttık, haziran ayı itibariyle 100 bine tamamlayacağız. Daha sonra ikinci 100 bine başlayacağız. Artova da bu projeden yararlandı ve yararlanmaya da devam ediyor.  Geçen yıldan bu yıla kadar yüzde 20 koyun varlığımız artmış durumda. Bunun yanında barajlar ve göletler bittiğinde sulama anlamında çok önemli başarılar elde edeceğiz.

Çiftçilerimizin ve Üreticimizin Yanındayız

Artova’ya nohut paketleme tesisi kuruldu, ona da desteğimiz tam. Seracılık gelişiyor, tohum destekleri devam ediyor. Çiftçilerimizin ve üreticimizin her zaman yanındayız, yakınındayız. Bunlar ekip çalışmasıyla olan şeyler. Başta Cumhurbaşkanımızın teşvikleri, destekleri olmak üzere Tarım Bakanımız, Tarım Bakanlığındaki bürokratlarımız, İl Tarım ve Orman Müdürlüğündeki arkadaşlarımız, milletvekillerimiz, il özel idaremiz, kaymaklarımız, belediye başkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz, muhtarlarımız, çiftçilerimiz, hep beraber el ele bu işi yürütüyoruz. Bu şekilde bereketi de artıyor.

Desteklerimiz Artacak

Çiftçilerimizle beraber olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Onlar zenginleştikçe, başarılı oldukça, onların işleri yolunda gittikçe çok mutlu oluyorum. Desteklerimizi artırmaya devam edeceğiz. Her zaman sizlerle beraberiz.” diye konuştu.

Valiliğimiz koordinesinde tohumluk dağıtımının yanında Türk Tarımının Parlayan Yıldızı Tokat sloganıyla tarım alanında her konuda yerel destekli projelerle katkı sağlandığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, İl Özel İdaresi yetkililerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, çiftçilere 2021 yılında kazasız, belasız ve bereketli bir üretim sezonu geçirmeleri temennisinde bulundu.

Milli Ekonomiye 155 Milyon Lira Katkı Sağlanacak

Bu projeler ile 139 bin 700 dekar alandan üretim sonunda milli ekonomiye 155 milyon lira katkı sağlanmasının beklendiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, ayrıca Bakanlığımız destekleri içerisinde 1350 çiftçiye 3,5 milyon lira mazot / gübre desteği ve 400 çiftçiye 600 bin lira yem bitkileri desteği verildiğini kaydetti.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Artova Kaymakamı Yusuf Melikşah Aydın, Artova Belediye Başkanı Lütvü Yalçın, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit Ok, il ve ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

Tarım Tokat Bitkisel Üretimi Destekleme Projesi Kapsamında Yapılan Destekler

Tarım Tokat kapsamında 2020-2021 Ekim döneminde İl Özel İdare katkılarıyla 4 milyon lira ödenek ile 5 bin çiftçiye yüzde 50 hibeli, 50 bin dekar alanda ekimi yapılmak üzere 1270 ton buğday tohumluğu dağıtımı yapıldı. Ekilebilir tüm arazilerini üretime kazandırmak için Tarım Orman Bakanlığınca ilimizin de içinde olduğu ayçiçeği, kuru fasulye ve yem bitkileri üretiminin artırılması projeleri desteklemeye alındı.  Bu projelerle ilimiz çiftçilerine 6.414.250 lira bütçe ile yüzde 75 bakanlık hibeli, 2 bin 700 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 27 ton kuru fasulye tohumluğu; 38 bin dekar alanda ekimi yapılmak üzere 19 ton ayçiçeği tohumluğu; 49 bin dekar alanda ekimi yapılmak üzere 194 ton yem bitkisi (silajlık mısır, yonca ve korunga) desteği sağlandı. Artova ilçemize toplamda 525 bin lira bütçe ile 90 ton buğday tohumluğu, 15 ton yem bitkileri ve 1,5 ton kuru fasulye dağıtımı yapıldı.

Nohut Selekte ve Kalibrasyon Merkezinde İnceleme

Vali Dr. Ozan Balcı, tohum dağıtım töreninin ardından İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, İlçe Kaymakamı Yusuf Melikşah Aydın, Belediye Başkanı Lütvü Yalçın ile OKA ve Artova Belediyesi katkılarıyla yapılan çiftçilere, üreticilere hizmet verecek Nohut Selekte ve Kalibrasyon Merkezinde incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

Vali Dr. Ozan Balcı, tesisin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek her zaman çiftçinin, üreticinin yanında olduğunu kaydetti.” denildi.

TOKAT - 17:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]