-5° Kapalı

Av. M. Alparslan Demir: K-Pop’un Karanlık Yüzü Yeni Nesle Küresel Tuzak mı?

DÜNYADAN - Haziran 5, 2022 10:56 A A

ÜLKEMİZİ ve DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN YENİ POPÜLER AKIM  K-POP’ UN KARANLIK YÜZÜ 

Bugün dünyada olduğu gibi ülkemizi de tesiri altına alan popüler kültürün yeni akımı K-POP’un içyüzünden bahsedelim.

NEDİR BU K-POP ?

 • Temeli 1992 Yılına dayanan 2019 Uluslararası Fonografi Endüstrisi Federasyonun “Küresel Müzik raporu” 2019 Yılında dünya çapında ilk 10 müzik piyasasında 6. Sırada yer almış 2020’de %44,8 büyüme ile rekor kırmış, kendine has müzik ve dans kareografileri olan bir müzik türüdür.

PEKİ SADECE PİYASADA HATRI SAYILIR YERİNİ ALMIŞ MASUM BİR MÜZİK TÜRÜ MÜ?..

Ardında milyonlarca çocuğu peşinden sürükleyen bu tarz, sadece müzik alanında sıyrılmış Güney Kore Hükümetinin de desteğini alan bir proje ürünüdür. Şimdi biraz mevzuya inerek bu alanın nasıl oluşturulduğunu ve nasıl işlediğinden bahsedelim.

Küçük yaşlarda çocukların dansa, müziğe yatkın olanları keşfedilir ve bu çocuklarla bağlayıcı sözleşmeler yapılır.  Stajyer adı verilen potansiyel görülen kişiler bir yurtta birlikte yaşar. Burada beceri kazandırılır. Bu eğitimin maliyeti yaklaşık 3 Milyon Dolardır. Stajyer dönemi borçlarını şirkete geri ödemek için popüler olmaya başlayan kişi birkaç yıl çok para kazanamaz. İstenilen çıkışı yapamayanlar ise piyasadan süratle silinir.

Ayrıca idol dedikleri bu kişiler farklı platformda çoğunlukla oyunlar oynadığı özel içerikler de yayınlanır. TEK AMAÇ HAYRANLARIN İDOLLERLE DAHA ÇOK DUYGUSAL BAĞ KURMASI AMAÇLANMAKTADIR.

Müziği icra den kişilerin, şirketlerin Kore güzellik standartlarını dayatması ile erkekler dahil olmak üzere birçok estetik ameliyatlardan geçer. Ağır makyajlar yapar, hatta kilo almalarına dahi müdahale edilir.

BBC raporunda, K-POP endüstrisinin kullandıkları kişileri, çok ağır çalışma şartları ve kısıtlayıcı sözleşmeler yoluyla istismar ettiklerini belirtmişlerdir. Hatta bir kişinin 2009 Yılında Adil Ticaret Komisyonuna dava açması ile yeni sözleşmeler düzenlemiştir.

Şimdi gelelim bu endüstrinin toplumumuz açısından ne gibi zararlara yol açtığını, nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızdan bahsedelim.

Bu endüstri hem erkek hem kadın idollerini tamamen bir cinsel obje olarak kullanmaktadır. Çok açık kıyafetler giyilmesi, kışkırtıcı cinsel objeli davranışlarla, eşcinsel figürlü klipler ile küçük yaştaki çocukların dikkatini çekmeyi hedef almıştır. Hatta şarkıcılardan PARK KYUNG bir demecinde “HENÜZ BENLİK DUYGUSU KAZANMADAN ÇIKIŞ YAPAN SEKTÖRDEKİ BİR ÇOK KİŞİ HER HAREKETİNİN VE SÖYLEDİĞİ HER KELİMENİN GÖZETLENMESİ SEBEBİYLE SÜREKLİ TEMKİNLİ OLMAKTAN, ÖZGÜRLÜKLERİNİ KAYBETMİŞ OLDUĞU DUYGUSUNA KAPILARAK İNTİHAR ETTİKLERİNİ.” ifade etmiştir.

TAHRİBAT

12-18 yaş arası kitleyi hedef alan bu sektör yarattığı kültürel dezenformasyonla gençler üzerinde çok ciddi sonuçlara sebep olmaktadır. Dahası gerçek yaşamla uzaktan yakından ilgisi olmayan sahte yaşamlar sahte mutluluklar içerisinde bu endüstrinin parçası kişiler, çocuklar üzerinde çok ciddi rol model olmaktadır.

ÇIKARILMASI GEREKEN SONUÇ VE ÖNLEM !

 Hayat, çıkarılması gereken dersler ve ibret alınması gereken vakalarla doludur. Aşırı hayranlık patolojik bir durum olup derhal önlemlerinin alınması gerekir. ( K-POP ) yazımızın başında da ifade ettiğimiz üzere masum bir müzik veya folklör çalışmalarından ibaret değildir. İçerisinde çocukların zihin dünyalarını işgal eden, eşcinselliğe, cinsiyetsizliğe varana kadar objeler barındıran müziği icra eden kişilerin ekranlara yansıttıkları sahte, samimiyetsiz mutlu ve kendilerinden emin imajı veren tamamen tiyatral hayatlarıyla üst akılların karanlık projelerine hizmet eden yeni bir endüstridir. Güney Kore hükümeti kapitalist sistemin bir parçası olmuş hatta cinsiyetsizliği, eşcinselliği felsefesinin sadece tüketim üzerine kuran bu müzik alanına devlet desteği sağlayarak gelecek kuşağını adeta yok etmiştir. Önümüzdeki yıllarda nüfus verileri, psikiyatr desteği ve ilaçları alan kişilerin verileri incelendiğinde talihsiz durumu tüm halk anlayacak fakat iş işten geçmiş olacaktır.

 

Lütfen çocuklarımızı bu ve bunun gibi kapitalist, emperyalist sistemlerin tuzaklarından uzak tutalım. Onlarla hayat şartlarını bahane ederek iletişimimizi bir an olsun kesmeyelim. Bedenen, ruhen, aklen gelişmekte olan bu evlatlarımızın manevi yönden boşluğa düşmesine göz yummayalım. Yazımızı okuyan belki de hoşuna gitmeyecek kardeşlerim bilsinler ki maksadımız görüşlerinize tahammülsüzlük etmek değil bilakis tüm iyi niyetim ile bir ağabey bir amca şefkati göstererek sizleri korumaktan ibarettir. Sizlerde biliyorsunuz yaşadığımız vatan toprakları kolay kazanılmadı. Cesaretiyle tüm bir ulusun kaderini değiştiren tarih yazan Sütçü imamların, Nene Hatunların, Halime Çavuşların, Seyit Onbaşıların evlatları olarak bize düşen vazife emanetçisi olduğumuz vatanımızı adalette, fende, sanatta, sporda ileriye taşıyacak ruhen, bedenen güçlü gençlere teslim etmektir.

 

Av. Mustafa Alparslan DEMİR 05.06.2022

 

DÜNYADAN - 10:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Eroğlu: Tokat Havalimanı Dünyaya Açılan Kapımızdır
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, FOX TV’de yayınlanan Seçime Doğru programında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğulu’nun Uluslararası Tokat Havalimanı’nın gereksiz bir yatırım olduğunu söylemesine tepki gösterdi. Başkan Eroğlu sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda “Uluslararası Tokat Havalimanı şehrimizin dünyaya açılan bir kapısıdır. Bizler Tokat’ı bir dünya şehri yapmak için gayret ediyoruz. Tokat’a geleceğin kapıları açılmaya […]
 • 02
  Yemekten Sonra Uyuya Kalıyorsanız Bunlara Dikkat Edin
  Yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku gibi şikayetler yaşayanlara uyarılarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Çalışkan, bunun nedenlerinden birinin kansızlık olmasından kaynaklandığını açıkladı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Çalışkan, yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku gibi şikayetler yaşayanlara uyarılarda bulundu. Yemekten sonra gelen uykunun en sık nedenlerinden birinin insülin direncinin yüksek olmasından kaynaklandığını ifade […]
 • 03
  Fatih Kaplan Yazdı: Ertuğrul Fırkateyni’nden Eroğlu’na Ulaşan Emanet
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediyeler Birliği’nin üyesi olarak Japonya’ya davet edildi. Türk-Japon dostluğunun yapı taşları vardır; Ertuğrul Fırkateyni bunların en temel taşlarından biridir. Sultan II. Abdülhamit Han zamanında iki millet arasında başlayan ilişkilerin mihenk taşıdır desek yeri var. Hele dönüş yolunda verdiğimiz şehitlerimiz ve Japonların onların aziz hatırasını bugüne kadar yaşatmasına diyecek söz bulamayız. […]
 • 04
  Karayaka Beldesi B. Başkanı Mehmet Başar: Büyüklerimiz Baş Tacımızdır
  Karayaka Beldesinde 70 yaş üzeri vatandaşların şehir merkezine seyahat etmeleri ücretsiz oldu. Erbaa’ya bağlı Karayaka Belde başkanlığından yapılan açıklamada şehir merkezine seyahat etmek isteyen yaşlı vatandaşların belirli saatlerde ücretsiz olacağı açıklandı. Konu hakkında Başkan Mehmet Başar; “Seçimlerde vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirmekten dolayı son derece mutluyuz. Beldemize gelen yabancı misafirlerimiz veya belli bir […]
 • 05
  Erbaa Kaymakamlığı, Erbaa Narince Bağ Yaprağı Tescillendirme Toplantısı Yaptı
  Erbaa Kaymakamlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Erbaa Narince Bağ Yaprağı tescillenme Toplantısı yapıldığı bildirildi. Göreve geldiği günden bugüne kadar Erbaa’nın bir çok sorununa el atan Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak başkanlında Erbaa Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan toplantı hakkında Erbaa Kaymakamlığı sosyal medya hesabında Yapılan açıklama şu şekilde: “Erbaa Narince Bağ Yaprağı Tescillendirme Toplantısı […]