16° Açık

Ayten Turan Yazdı: Adaylaşmada Tokatlı Stk’lar Sınıfta Kaldı

YAZARLAR - Nisan 12, 2023 20:26 A A

Eskiden STK ların genel ve yerel seçimlerde çok önemli bir noktada olduğunu, hatta karar aşamasında STK larda görev alanların, ya da desteklediği adayların ön sıralarda yer aldığını düşünen biriydim.

Lakin bu sene ki aday belirlemede bunun Tokat ayağında pek de işe yaramadığı gibi, kapalı kapılar ardında kararlar verildiğini, halkın nabzını tutmaları ya da STK ların imzasının, mührünün sadece göstermelik önemseniyor gibi davranıldığını gördüm.

Bu sene aday belirlemede, bu hangi siyasi düşünce olursa olsun, Tokatlıların çok büyük bir hayal kırıklığı içine girdiğini gözlemlesemde asıl sorunun ne olduğunu anlamak çok zor olmadı.
Biz Tokatlılar siyasette yine aynı hataları yaptık, bencillik ve ego larımızı ön plana alarak birleşmeyi beceremedik.

Yine söylüyorum bu yazdıklarım Tokat’ın tüm siyasi düşünceleri içindir.

Kendimize fazla güvendik.

Siyasetin S sini bile bilmeyen birilerini önümüze alarak bilmem şu STK nın desteklediği aday bu dedik, diğer tarafta gerçekten siyaseti iyi bilen, emek veren, başka bir aday adayını yok sayarak kendi şahsi düşüncelerimizin kurbanı ettik.
Birleşemediğimiz gibi siyasetin bedel ödemiş emek vermiş  birçok neferini kolay harcadık.

Bizden olsun çamurdan olsun diyerek sıfır donanımlı insanları öne sürdük, birleşemedik…
Kendi şahsi egolarımızı kenara bırakıp koltuk sevdasına düşünmeseydi, hak eden tek bir adayımızı öne sürseydik, o adayın siyasi tecrübelerinden yararlansaydık, belkide her bölgeden bir adayımız ön sıralarda yer alabilirdi.

Ama Tokatlılar STK larının gücünü çok abartarak benim adayım kazanır gözüyle bakarak hak edenin yok olmasını sağladık.

Her geçen gün siyasette de Tokatlı olarak zayıflamaya devam ettik, son adaylaşmada da bunu gördük,
Siyasi partiler artık Tokatlıları çok önemsemiyor.

Tokatlıların sahada çalışmalarını istiyorlar, nüfus çoğunluğu sebebiyle ne kadar önemsediklerini sahte bir dille anlatmaya çalışsalarda, bazı siyasi partiler Tokatlı siyasetçilerimizi makam noktasında yok sayarak sadece sahada görmeyi önemsiyorlar…
Ve Tokatlı siyasetçilerde hak eden etmeyen bir ego savaşına giriyorlar ki, değmeyin gitsin…
Ama unutmamak gerek özgüvenin fazlası cahil cesaretine girer… 

Birazda şöyle düşünmek gerek eski seçimlere göre Tokat STK ları neden çok önemsenmedi, çünkü bilgi birikimi olmadan önüne gelen, 7 Kişiyi yanına alan dernekleşiyor, ya da 3 Köy alan federasyon olursa bu siyasi partilerinin de gözünden kaçmaz ve Tokat STK ları önemini kaybeder.
bunuda başka bir açıdan bakmak diyelim, artık siz hangi açıdan bakıp bu adaylaşmada ki sıfır noktasını değerlendirirsiniz, bilemem ama bence artık dur demenin ve STK ların içinin doldurularak var etmenin zamanı geldi de geçiyor. 

Umuyorum bu genel seçim adaylaşmasında Tokatlılar biraz ders çıkararak bundan sonra ki, yerel seçimlerde kendilerini dahada benimseyebilecekleri bir noktaya taşırlar.

Beklentimiz bizden olsun çamurdan olsun değil, Tokatlı olsun ülkeme bahar getirsin noktasında olmalı, konu bu kadar net.
Ayten Turan 12/04/2023

YAZARLAR - 20:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]