10° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Adaylaşmada Tokatlı Stk’lar Sınıfta Kaldı

YAZARLAR - Nisan 12, 2023 20:26 A A

Eskiden STK ların genel ve yerel seçimlerde çok önemli bir noktada olduğunu, hatta karar aşamasında STK larda görev alanların, ya da desteklediği adayların ön sıralarda yer aldığını düşünen biriydim.

Lakin bu sene ki aday belirlemede bunun Tokat ayağında pek de işe yaramadığı gibi, kapalı kapılar ardında kararlar verildiğini, halkın nabzını tutmaları ya da STK ların imzasının, mührünün sadece göstermelik önemseniyor gibi davranıldığını gördüm.

Bu sene aday belirlemede, bu hangi siyasi düşünce olursa olsun, Tokatlıların çok büyük bir hayal kırıklığı içine girdiğini gözlemlesemde asıl sorunun ne olduğunu anlamak çok zor olmadı.
Biz Tokatlılar siyasette yine aynı hataları yaptık, bencillik ve ego larımızı ön plana alarak birleşmeyi beceremedik.

Yine söylüyorum bu yazdıklarım Tokat’ın tüm siyasi düşünceleri içindir.

Kendimize fazla güvendik.

Siyasetin S sini bile bilmeyen birilerini önümüze alarak bilmem şu STK nın desteklediği aday bu dedik, diğer tarafta gerçekten siyaseti iyi bilen, emek veren, başka bir aday adayını yok sayarak kendi şahsi düşüncelerimizin kurbanı ettik.
Birleşemediğimiz gibi siyasetin bedel ödemiş emek vermiş  birçok neferini kolay harcadık.

Bizden olsun çamurdan olsun diyerek sıfır donanımlı insanları öne sürdük, birleşemedik…
Kendi şahsi egolarımızı kenara bırakıp koltuk sevdasına düşünmeseydi, hak eden tek bir adayımızı öne sürseydik, o adayın siyasi tecrübelerinden yararlansaydık, belkide her bölgeden bir adayımız ön sıralarda yer alabilirdi.

Ama Tokatlılar STK larının gücünü çok abartarak benim adayım kazanır gözüyle bakarak hak edenin yok olmasını sağladık.

Her geçen gün siyasette de Tokatlı olarak zayıflamaya devam ettik, son adaylaşmada da bunu gördük,
Siyasi partiler artık Tokatlıları çok önemsemiyor.

Tokatlıların sahada çalışmalarını istiyorlar, nüfus çoğunluğu sebebiyle ne kadar önemsediklerini sahte bir dille anlatmaya çalışsalarda, bazı siyasi partiler Tokatlı siyasetçilerimizi makam noktasında yok sayarak sadece sahada görmeyi önemsiyorlar…
Ve Tokatlı siyasetçilerde hak eden etmeyen bir ego savaşına giriyorlar ki, değmeyin gitsin…
Ama unutmamak gerek özgüvenin fazlası cahil cesaretine girer… 

Birazda şöyle düşünmek gerek eski seçimlere göre Tokat STK ları neden çok önemsenmedi, çünkü bilgi birikimi olmadan önüne gelen, 7 Kişiyi yanına alan dernekleşiyor, ya da 3 Köy alan federasyon olursa bu siyasi partilerinin de gözünden kaçmaz ve Tokat STK ları önemini kaybeder.
bunuda başka bir açıdan bakmak diyelim, artık siz hangi açıdan bakıp bu adaylaşmada ki sıfır noktasını değerlendirirsiniz, bilemem ama bence artık dur demenin ve STK ların içinin doldurularak var etmenin zamanı geldi de geçiyor. 

Umuyorum bu genel seçim adaylaşmasında Tokatlılar biraz ders çıkararak bundan sonra ki, yerel seçimlerde kendilerini dahada benimseyebilecekleri bir noktaya taşırlar.

Beklentimiz bizden olsun çamurdan olsun değil, Tokatlı olsun ülkeme bahar getirsin noktasında olmalı, konu bu kadar net.
Ayten Turan 12/04/2023

YAZARLAR - 20:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]