Açık

Ayten Turan Yazdı: Alevi Dergahına Yapılan Saygısızlık

YAZARLAR - Nisan 26, 2021 11:18 A A

ALEVİ DERGAHINA YAPILAN SAYGISIZLIK

Aleviler için önem taşıyan bir dergahın yanında kuran yakmak ve bunu insanların gözüne sokmak sizce ne demek?

Aslında cevabını bildiğimiz soruları sormak gibi oldu bu soru…

Tokat Merkeze bağlı Günevi köyünün Topçam yaylasında bulunan Aleviler ve Bektaşiler tarafından önemli olan Topçam baba Gayip Erenleri Şeyh  Salih ziyaretgahının hemen yanında üç Adet kuran tefsirini yakmak  Tokat gibi birçok inanca sahip bir memleketi birbirine düşman etmekten başka bir şey olamaz

Son günlerde kardeşi kardeşe kırdırmak için yapılan bu tür çirkin eylemler kimin işine yarar ya da kimin ekmeğine yağ sürer inanın anlamak zor.

Diğer taraftan kim bunu yapıyorsa araştırmadan ve maalesef ki kötü niyetinde ötesine giderek şeytana yoldaş oluyordur.

Alevi kültürü Hak Muhammed Ali diyerek yürünen bir yoldur, böyle diyerek yürünen yolda Kuran’a saygısızlık yapmak Alevi kültüründe Alevi inancında imkansız bir kavramdır, bu böyleyken Kuran’ı alıp, bir dergahın kapısında yakmak Cahilliğin ve şeytanlığın gelebileceği en son noktadır diye düşünmek gerek.

Tokat’ta Dünyanın her yerinde olduğu gibi hastalıktan dolayı zor günler yaşıyor, bir taraftan hastalık bir taraftan yaşanan ekonomik sıkıntılar ve maalesef ki her gün duyduğumuz doğa katliamı haberleri kesilen yok edilen ağaçlar yok olan tarım alanları gibi hepimizi derinden üzen olayları gözlemlerken mübarek bir ayın içinde Alevilerin inancı dışında bir eylem yaparak Alevi inancını karalamak bana göre manidar bir durum olarak görünüyor.

Tokat’ta birçok sorun varken gündemi başka tarafa yönlendirerek acaba birileri başka şeytani işlerin peşinde mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Ama bu kötü niyetli insanlar ne yaparsa yapsın Tokat gibi her inancı içinde barındıran ve saygı duyulan bir memlekette işe yaramayacaktır.

Alevi veya Sünni hangi inanç yolu olursa olsun bu tür çirkin bir eylemi onaylayamaz Ateist bir yolu seçen biri dahi inançlara saygı duyarak asla başka insanları inançları karşısında bu tür bir şeytanlığı yapmaz.

Anlayacağınız bu tür eylemleri yaparak kendinizi şeytana yoldaş eylemeyi bırakıp yolunuzu doğruluğa çevirin derim. Neticede hangi inanca sahip olursanız olun, Tokat insanı bu tür oyunlarla karışmaz ve birbirine düşmez bu kadar cahil olmak ya da kötü niyetli olmak Hak katında  kabul olmaz.

Gerçi şu son cümlemde pek olmadı, Hakk’ı düşünen bir insan baş tacı yaptığımız Kuran ı yakmaz çukurlara atmaz, Alevileri karalamaya çalışmaz.

Umarım bu hain eylemi yapan kimse bir an önce bulunur ve cezasını da hak ettiği gibi alır.

Aman bu tür insanları şeytanlıklarından uzak duralım ve bu tür insanları galeyanına gelmeden doğruyu görelim hiçbir kültür, hiçbir inanç bu tür kötülüklerin içinde var olmamalı olamaz bizlerin birliği dirliği inançlarımıza yolumuza saygıdan geçer.

Hak Muhammed Ali hepinize yoldaş olsun.

 

Ayten Turan 26/04/2021

 

 

YAZARLAR - 11:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]