Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Alevi Dergahına Yapılan Saygısızlık

YAZARLAR - Nisan 26, 2021 11:18 A A

ALEVİ DERGAHINA YAPILAN SAYGISIZLIK

Aleviler için önem taşıyan bir dergahın yanında kuran yakmak ve bunu insanların gözüne sokmak sizce ne demek?

Aslında cevabını bildiğimiz soruları sormak gibi oldu bu soru…

Tokat Merkeze bağlı Günevi köyünün Topçam yaylasında bulunan Aleviler ve Bektaşiler tarafından önemli olan Topçam baba Gayip Erenleri Şeyh  Salih ziyaretgahının hemen yanında üç Adet kuran tefsirini yakmak  Tokat gibi birçok inanca sahip bir memleketi birbirine düşman etmekten başka bir şey olamaz

Son günlerde kardeşi kardeşe kırdırmak için yapılan bu tür çirkin eylemler kimin işine yarar ya da kimin ekmeğine yağ sürer inanın anlamak zor.

Diğer taraftan kim bunu yapıyorsa araştırmadan ve maalesef ki kötü niyetinde ötesine giderek şeytana yoldaş oluyordur.

Alevi kültürü Hak Muhammed Ali diyerek yürünen bir yoldur, böyle diyerek yürünen yolda Kuran’a saygısızlık yapmak Alevi kültüründe Alevi inancında imkansız bir kavramdır, bu böyleyken Kuran’ı alıp, bir dergahın kapısında yakmak Cahilliğin ve şeytanlığın gelebileceği en son noktadır diye düşünmek gerek.

Tokat’ta Dünyanın her yerinde olduğu gibi hastalıktan dolayı zor günler yaşıyor, bir taraftan hastalık bir taraftan yaşanan ekonomik sıkıntılar ve maalesef ki her gün duyduğumuz doğa katliamı haberleri kesilen yok edilen ağaçlar yok olan tarım alanları gibi hepimizi derinden üzen olayları gözlemlerken mübarek bir ayın içinde Alevilerin inancı dışında bir eylem yaparak Alevi inancını karalamak bana göre manidar bir durum olarak görünüyor.

Tokat’ta birçok sorun varken gündemi başka tarafa yönlendirerek acaba birileri başka şeytani işlerin peşinde mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Ama bu kötü niyetli insanlar ne yaparsa yapsın Tokat gibi her inancı içinde barındıran ve saygı duyulan bir memlekette işe yaramayacaktır.

Alevi veya Sünni hangi inanç yolu olursa olsun bu tür çirkin bir eylemi onaylayamaz Ateist bir yolu seçen biri dahi inançlara saygı duyarak asla başka insanları inançları karşısında bu tür bir şeytanlığı yapmaz.

Anlayacağınız bu tür eylemleri yaparak kendinizi şeytana yoldaş eylemeyi bırakıp yolunuzu doğruluğa çevirin derim. Neticede hangi inanca sahip olursanız olun, Tokat insanı bu tür oyunlarla karışmaz ve birbirine düşmez bu kadar cahil olmak ya da kötü niyetli olmak Hak katında  kabul olmaz.

Gerçi şu son cümlemde pek olmadı, Hakk’ı düşünen bir insan baş tacı yaptığımız Kuran ı yakmaz çukurlara atmaz, Alevileri karalamaya çalışmaz.

Umarım bu hain eylemi yapan kimse bir an önce bulunur ve cezasını da hak ettiği gibi alır.

Aman bu tür insanları şeytanlıklarından uzak duralım ve bu tür insanları galeyanına gelmeden doğruyu görelim hiçbir kültür, hiçbir inanç bu tür kötülüklerin içinde var olmamalı olamaz bizlerin birliği dirliği inançlarımıza yolumuza saygıdan geçer.

Hak Muhammed Ali hepinize yoldaş olsun.

 

Ayten Turan 26/04/2021

 

 

YAZARLAR - 11:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]