11° Açık

Ayten Turan Yazdı: Dilin Kemiği Yok, Kalemin Kıvrımı

ANADOLUDAN - Ağustos 4, 2020 22:27 A A

DİLİN KEMİĞİ YOK, KALEMİN KIVRIMI

Tokat memleketimiz, toprağımız nereye gidersek gidelim yine memleketim der başka birşey demeyiz.

Birçoğumuz ekmeğimizin davasına, büyük şehirlerde yaşamak zorunda kalsakta, memleketimiz Tokat olunca, memleket sevdasını her yerde yaşar, büyük şehirlerde de birbirimize yakın olmayı tercih ederiz.

Büyük şehirlerde ki, derneklerimiz federasyonlarında bunun için kuruldu.

Birlik beraberliğimizi sağlamak, büyük şehrin verdiği sıkıntıları bir çatı altında yaşayıp çözüm aramak istediğimiz için, bizlerde bu STK ların bir ucunda hep yer aldık, yer almaya da devam edeceğiz.

Ya Tokat, bizler buralardayken Tokat’ın sorunlarıyla ne kadar ilgileniliyor, ne kadar Tokat’ın sorunları için çözüm üretebiliriz?

İnanın yeteri kadar değil, hatta bu konuda çok zayıf olduğumuz bile söylenebilir.

Yılda bir kere gidip yaylasında gezmek, boy boy fotoğraflar vermek, ya da yaşlılarımızı köylerde bırakarak onların bostanlarında ektiği birkaç bir şeyi torbalarla almak değil Tokat’ın durumu.

Tokat’ın bir çok sorunu var.

Maden aramaları, Hesler, Köylerin alt yapı sorunu, yapılamayan yollar, nüfus azlığı yüzünden kapanan okullar, yaşlıların yaşadığı gençlere cazip gelmeyen ilçelerimiz ve bunun getirdiği emekli şehri statüsü, işsizlik, kapanan fabrikalar peşkeş çekilen beton yığınına dönen yaylalar,  daha birçok sorun yazabiliriz Tokat’ımız için.

Düşünün bir, Tokat açık hava müzesi gibi bir şehir, anıtlar tarihi eserler, tarihte yaşanan bir çok olaylar, verimli topraklar, bol su kaynakları muhteşem bir doğa hepsini topladığımız zaman Tokat’ efsane bir şehir noktasına getiriyor.

Malesef ki biz bu şehrin kıymetini bilemediğimiz gibi, elimizdeki, imkanları değerlendiremiyoruz.

Aslında bu şehir  sağ ve sol siyasetin ambargosuna uğruyor.

Şimdi ne alaka dediğinizi duyar gibiyim,  bunu sonra ki yazılarımda değineceğim.

Bugün Tokat Medyam da ilk yazım ve bu ilk yazımda bir çok gazetede ve yayın organlarında bahsedilen gibi Tokat’ın güllük gülistanlık olmadığına değinmek istiyorum.

Birçok yayın organını takip ettiğiniz de Tokat’ın cennetten bir köşe insanlarında gökten inen melekler olduğunu düşünesim geliyor ama diğer taraftan baktığınız zaman kazın ayağının da öyle olmadığını görebiliyorsunuz.

Evet herkesin memleketi kendine cennettir, bizim memleketimizde bizlere öyle ama sorunlarımız da var.

Kör sağır ve dilsizi oynamayı seven  memleketimiz var, bizde kalem tutan eller olarak sessiz kalmak istemiyor canım memleketimizin sorunlarına değinerek ses olmak istiyoruz.

Elbette ki yazılarımızdan çok insan hoşlanmayacak, yeri gelecek yılanın deliğine çomak sokacağız, yeri gelecek bazı insanların iç yüzünü ortalığa sergileyeceğiz, yalakalık yapmadan güzel şeyler yapan memlekete hizmet edenin de hakkını yemeyeceğiz.

Tokat siyasetinin nabzın ıda tutacağız, insan haklarının takipçisi olacağız, Doğada yaşayan her canlının ve toprakta büyüyen her tohumun her ağacın gerekirse nefesi olacağız.

Anlayacağınız yazacak çok şeyimiz olacak.

Hadi bana siz hoş geldin deyin, ben hoş gördüm deyim.

Ama şunuda hatırlatarak, dilin kemiği olmadığı gibi, kaleminde kıvrımı yok anladınız beni.

Hepinize kocaman sevgiler.

Ayten Turan

ANADOLUDAN - 22:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]