Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Federasyon Seçimlerinde Siyasilerin Rolü Ne?

YAZARLAR - Şubat 22, 2021 12:17 A A

Bir çok siyasi parti kongrelerini yaparken, STK ların kongrelerinin belirsizliği devam ediyor.

Kongrelerin ne zaman yapılacağı belirsizliğini devam etse de Tokat Federasyonlarının başkanlığı için adaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Benim bugün kaleme almak istediğim adaylarımız değil. Neticede bu bir yarış hak eden kazansın, demekten başka bir şey söyleme hakkımızın da olmadığını düşünüyorum.

Neticede Tokatta herkes birbirini çok iyi tanıyor memleket sevdalısı kim, koltuk sevdalısı kim? Ayırt edebilecek öngörüye sahipler.

Bugün kaleme almak istediğim konu, Federasyon seçimlerinde siyasilerin yeri ne?

Siyasiler neden Federasyon seçimlerine bu kadar karışabiliyorlar ve seçmenleri delegeleri yönlendirmek için bir çalışma  içindeler?

STK ların başkanları ve üyelerinin gönüllü olduklarını defalarca kaleme almışımdır, bu kadar gönülle yapılan işin arkasında ne yatıyor da bu konuda şahıslar yarış halindeler, eskiden federasyon ve derneklerde ki seçimlerde aday bulunmazken, ne oldu da aday sayıları bu kadar çok ve son bir soru siyasilerin federasyon seçim sonuçlarından ne gibi menfaatleri var da, bu kadar federasyon seçimlerinin içindeler?

Federasyonlar,  dernekler genelde seçim zamanı siyasilerin aklına gelir, çünkü hepimiz biliyoruz ki, yöre dernekleri ve federasyonlarının Milletvekili ve Belediye seçimlerinde meclis üyesi seçimlerinde seçmene daha kolay ulaşabilen kurumlardır.
Federasyon ve derneklerin genel siyasi seçimlerin gidişatında çok büyük bir önem taşır.

Sanırım siyasilerin federasyon seçimlerine bu kadar müdahale etme çalışmalarının sebebi geleceğe yatırım olabilir.

Diğer bir konuda STK ların aslında siyasetinde üstün olduklarının farkında olmaları STK nın anlamı…
’’Sivil toplum kuruluşu, halkın bir araya gelerek oluşturmuş olduğu, amaç doğrultusunda daha iyi yaşam koşulları hedefleyen yasal örgütlere verilen isimdir. Sivil toplum kuruluşları, sosyal ekonomik, işçi hakları, dini amaçlı veya hayır işleri gibi alanlarda faaliyet gösterebilir. Sivil toplum kuruluşlarına bazı örgüt ve kurumlar örnek gösterilebilir ‘’

Yani Sivil Toplum Kuruluşlarının toplumdaki yeri Halkın yanıdır.

Hiçbir siyasi düşüncenin yanında değil Halkın yanındadır, siyasi seçimlerde de desteklediği siyasi düşüncenin Halkı düşünen ve Halkın menfaati için yol gösterici olmalarını sağlamak olmalıdır.

Maalesef ki bir çok STK da bunun tam tersi bir yol düşünülüyor Federasyon başkanlıkları ya da dernek başkanlıkları gelecekte ki siyasi koltuğun geçiş kapısı gibi görünüyor, bu da maalesef ki Federasyonların özgür irade dışında geleceğe yatırım gibi göründüğü için bugünkü siyasilerin STK ların içine kadar girip özgün haklarına karışacak kadar yüz veriliyor görünüyorlar.

Yani anlayacağınız gibi alanda, verende memnun psikolojisi burada netlik kazanıyor.

Siyasiler Federasyonların içinde geleceklerini garantiye alırken federasyon ve dernekler dekiler de gelecekte bize de bir pay verirler düşüncesiyle  boyun eğen bir kitle görüntüsüne giriyorlar.

Sonuç mu?

Olan yine yöre derneklerinin içinde ki üyelere oluyor, birileri yolunu bulurken yöre derneklerinde ki üyeler ağızlarına bir parmak bal sürülen bir kitleden öte gidemiyor.

Hani o eskiden bir arada olsunlar, gençler birbirinden kopmasın, Tokatlılar güçlü olsun, yan yana olsun dertlerine sorunlarına çözüm bulunsun, hakları ararsın diye kurulan STK lar misyonlarını kaybetmiş kurum konumuna  gelerek menfaat kapısı olma, yoluna doğru gidiyor, bilemedim umarım birileri gerçekleri görür ve Halkının hemşerisinin menfaati düşünen kurum hallerine geri dönerler.

Ayten Turan 22/02/2021

YAZARLAR - 12:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]