11° Açık

Ayten Turan Yazdı: Hayatı Dışarıdan Seyrettiğiniz Oluyor mu?

YAZARLAR - Şubat 9, 2021 00:43 A A

Benim oluyor. Sanki hayatın dışındaymışım da, görünmez bir bedenle hayatı seyrediyorum.

Siyaseti, iş hayatını, egoları kavgaları, gereksiz takıntıları, bazen diyorum insanlar nasıl bu kadar kötülükle baş edebiliyor, ya da insanlar neyi paylaşamıyor ve birbirleriyle hep bir savaş halindeler?

Koskoca evrende neden hiçbir şey adil değil?

Şu son günle/rde insanları daha çok dinliyor, salgından  dolayı ne kadar mesafeli olsam da, daha çok insanı gözlemliyorum.

Çoğu insan özellikle gençlikte çok büyük sıkıntılar var, hayatlarında yanlış giden birşeyler var.

Şiddet meyillisi mutsuz, daha doğrusu mutluluk kavramının ne olduğunu bilmeyen kimlik karmaşası yaşayan insanlar görmek çok üzücü.

Özellikle hastalık, yasaklar, geçim sıkıntısı ve aile içindeki kopukluklar dikkatimi çeksede, aslında başka birşey daha var sanki insanları yalnızlaştıran, mutsuzlaştıran, oda insanın kendi içinde ki savaşları, kendilerine bile itiraf edemedikleri, duygu karmaşası, her şeyin fazlasını isteme güdüsü, farklı olma bu farklılığı herkese kabul ettirme düşüncelerini ağır basması.

Sonuç;

Mutsuzluğunun farkında olmayan bir kitle, sosyal ağlarda mutluluk pozları verip egolarını yükseltirken kendi içlerinde kocaman boşluklar oluşan bir insan türü.

Üretmeyen, araştırmayan, okumayan, mantıklı davranamayan, ama ön saflarda tam tersi gibi davranan bir sürü insan, neden böyle sizce?

Dedim ya bazen hayatı dışardan seyrederim insanları analiz ederken kendimi yargılarım, böyle yaparak kendime adil davrandığımı düşünürüm ne kadar etrafım adil olmasada kendi içimde ki savaşı kazanmanın mutluluğunu yaşarım.

Fakat her geçen gün yalnızlaşan insanlık, beklentileri bitmeyen insanlık neden ellerinde ki değerlerin farkına varmadan hep daha fazlasını ister ki, diye düşünmeden edemem.

Bugün tanımadığım biriyle muhabbet ortamı oluştu, adam o kadar tutarsız konuşmalar içindeydi ki, dinlerken içim kanadı diyebilirim.

Sağlıklı genç biri, işi var, ama konuştuğu zaman bulunduğu mevkinin bile ona bir fayda getirmediğini gördüm.

Mutsuz ve hiçbir kelimesi birbirini tutmayan, tam bir ruh hastası ama bir yönetim içinde birçok insanın başında biri.

Düşünmeyi bile bilmeyen birisi, üreten insanların başında onları yönetiyor.

Adil olmayan bu ve maalesef ki siyasetten tutun hayatın her noktasında bu tür insanları görebiliyorsunuz.

Siyaseti bilmeyen siyasetin başında, birilerinin omuzuna basarak geliyor,

Şirketlerde yönetimi bilmeyen eğitimi olmayan ama çok güzel işverenine yalakalık yapan insanlar eğitimli emektar insanların başında.

Ne bileyim, sosyalleşmeyi bilmeyen sivil toplum kuruluşlarının anlamını bilmeyen bu kurumların başında.

Emek harcamadan bulundukları makamların ne anlama geldiğini bilmeyen atamalarla o makamlarda.

Tamda burada size kendi başımdan geçen bir konuşmayı paylaşmak istiyorum, bu konuşmanın geçtiği kişi maalesef ki Türkiye’de bir makamda ve o makam için herşeyi yaptı ve ona göre kazandı.

_ Ben geçmişime bakmam, gerekirse ezer geçerim, kullanmam gereken insanıda kullanırım ve istediğim yere gelirim.

Ben;

_ Peki insanlık? İnsanlık ne olacak her geldiğin noktaya herkesi harcayarak geldin yalnız kalmaktan korkmuyor musun?

_ Giden gider yeni kazanımlar önemli arkama baksaydım bu makamda olmazdım, bugün kazandıklarımı da yarınlar için harcarım. Demişti.

Ve bu insan yarınlarda daha büyük makamlar düşünüyor bilmem anlatabildim mi?

Bu tür insanlar Ülkenin o büyük makamlarına oturmaya devam ettikçe hakeden emek harcayanlar hiçbir noktada olmayacak.

İşte bu yüzden insanlar içlerindeki savaşları kaybetmeye devam edecekler.

Hevesleri kırılarak, hayalleri yok olarak, kendi kendilerini tüketmeye devam edecekler.

Bizlerde dışardan bu olanları seyredeceğiz okuyarak üreterek ve şaşırarak adaletsiz bir zamanı yaşamaya  devam edeceğiz.

Ama en azından insan kalacağız, belki makamlarda olmasakta hak katında ki makama layık olmaya çalışacağız.

Bilemiyorum belki de kendimizi kandırcak, kendi kendimize teselli yolu olarak göreceğiz.

Son olarak, şunu asla unutmayın, herkes kendi içinde çok değerlidir kötülükleri görüp iyiliklerden vazgeçmeyin.

İnançlarınızdan, hayallerinizden asla vazgeçmeyin, bırakın mutsuzluk veren makamlar kötülerin olsun, siz hayatın güzelliklerini yakalayın yeter.

Sevgiyle kalın.

Ayten Turan 09/02/2021

.

 

YAZARLAR - 00:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • İlknur ARTUĞ Şubat 10, 2021 12:51

  Sevgili Tokatmedyam ailesi,
  Sevgili Yazar Ayten Turan Hanımefendinin yazısını okuduğumuzda insana dair betimlemesini, durum analizini oldukça başarılı bulduk. Ayten Hanım’ın kalemine, yüreğine sağlık. Başarılarınızın daim olmasını diliyoruz.
  İyi Çalışmalar Dileriz.
  Sanat Editörü
  İlknur ARTUĞ

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]