12° Açık

Ayten Turan Yazdı: İstanbul Küçükçekmecede Tokatlılar Birlik Diyor

YAZARLAR - Eylül 24, 2020 12:03 A A

İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE’DE TOKATLILAR BİRLİK DİYOR

Tokat STK  noktasında büyük şehirlerde  ciddi oluşumları olan bir memleket.

Tokat Halkı büyük şehirlere göç etmeye başladığı tarihlerde, aynı semtlerde bir arada yaşamayı tercih ettiler.

Tokatlının özünde olan birlik duygusu, büyük şehirlerde birbirlerinden uzaklaşmayarak kendini o tarihlerde gösterdi.

O tarihlerde Tokatlılar büyük şehirlere ayak uydurmak ve yaşayabilmek için öncelikle hamam, simit fırınları, kahve, tekstil ve belediyelerde işe başladılar, hangi Tokatlı olursa olsun girdikleri sektöre kendi memleketlilerini de işe aldırarak birbirlerini kalkındırmaya, birlikteliklerini güçlendirmeye devam ettiler.

O dönemlerde Tokatlının Tokatlıdan başka dayanağı yok, Büyükşehirler korkutucu ve insanı tüketmeye hazır bir canavar gibiydi, Tokatlı da bu canavarı yenmenin büyükşehirlerde ayakta durmanın tek yolunun birlikten geçtiğini çok iyi biliyordu.

Ve başardılar birlik içinde birbirlerine güç olarak bugün büyük şehirlerde nüfusta  4. Sıradalar, lakin büyük şehirlerde nüfusları çoğaldıkça Tokatlının dertleride çoğaldı.

Dertleri çoğaldıkça birbirlerinden uzaklaşmaya eski birlikteliklerini yavaş yavaş yok etmeye başladıklarını gördüler, tam bu evrede STK lar devreye girdi.

Tokat’ın ileri gelenleri Tokatlıyı büyük şehirlerde yalnız bırakmama ve seslerini bürokratlara duyurmak dertlerin çare bulmak için STK lara start verdiler.

O dönemlerde kurulan STK’lar sadece Tokat Halkı için vardı, sağ sol düşünce diye ayrılmadan ve hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadan sadece kendi halkını büyük şehirlerde ayakta tutabilmek için ve birlikteliklerini sağlamak için varlardı.

Tabi zaman içinde, Tokatlılar güçlendiler, STK lar da kendi misyonlarını unutarak bir ayrışmaya düştüler.

Birçok STK kuruldu ama ayrı siyasi düşünce ve ayrı yolları takip ederek, öyle an geldi ki, bazı STK lar siyasi yollarının arka bahçesi oldu.

Kimi STK larda kişilerin egolarını tatmin ettikleri makamlar haline geldiler.

Hangisine sorsanız derdimiz Tokat dese de yıllar içinde görüldü ki, her STK başka bir misyonda yol almaya başladı buda akabinde ayrışmalara STK ların anlamsızca sadece laf olsun diye çoğalmasına sebep oldu.

Tabi ki. tüm STK ları aynı düşüncede olmasını beklemesek de konu Tokat olunca ilk başlarda kurulan STK ları mumla arar olduk.

Ve bugün STK lar hala çok önemli, ne kadar hangi STK hangi düşüncede bilsekte ayrışmalar kendi içlerinde devam etsede, Tokatlılar için tüm STK lar çok önemli bu federasyon dernek farketmez bir bütün olmasalarda Tokat için hepsi ayrı bir güç.

Son yıllarda birçok STK da gördüğüm ayrışmalar  siyasi ve ideoloji olarak yolları farklı olsada hepsi kendi çapında çalışmalar yapıyor.

Bu konuda bazıları hariç hepsini tebrik ediyorum.

Neticede bu gönül işi ve zor bir iş özellikle son yaşadığımız sıkıntılı süreçte gördük ki, şehirlere geldiğimiz tarihlerde ki, gibi Tokatlının Tokatlıdan başka dostu yok.

Tam da, burada son günlerde kurulum aşamasında olan içinde çok değerli STK başkanlarının da bulunduğu Küçükçekmece Tokat Dernekler birliğinden sizlere bahsetmek istiyorum.

Bu STK da benim dikkatimi çeken öncelikle misyonlarının Tokat insanı ve Tokat halkının sorunlarına eğildikleri, bunu da ayrışmadan Küçükçekmece’de ki, 41 Bin Tokatlıyı kapsayarak kendi bölgelerinde ki 38 derneğin birleşmesiyle yapmaları oldu.

Şimdilik 38 Dernek diyelim ve bu derneklere baktığımız zaman hepsinin birbirinin düşüncesinden ve siyasi yolundan farklı olduğunu görmekte başka bir başarı örneği diye düşündürdü bana.

Tokat Dernekler Birliğinin yönetiminde ki değerli başkanlarıyla konuştuğumda hepsinin de düşüncesi aynı, ayrışmadan tek nokta Tokat olarak yol almak ve Tokatta ki, birçok STK ya örnek olmak.

Öncelikle Türkiye’nin içinde bulunduğu küresel salgın günlerinde birçok projeyi hayata geçmelerinde ayrı bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Hayata geçen bazı projeler şunlar…

Salgın günlerinde Tokat sanatçılarının çalışamadıkları için yaşadıkları ekonomik krizlerinin hafifletilmesi.

Öğrencilerin burs ve evde ders çalışmaları için başlattıkları tablet taleplerinin karşılanması.

İhtiyaç sahiplerine erzak ve yaşamaları için gerekli ihtiyaçlarının karşılanması gibi hayati noktalarda destek olmak, tabi ben değerli başkanlarla konuştuğumda geleceğe yönelik çok ciddi projeler olduğu fakat şu aşamada sadece salgın sürecinin gerektirdiği noktaları ön planda uygulayacaklarını söylediler.

Çalışmalarının sadece Küçükçekmece’de ki dernekleri kapsamayacağını  gerektiği anda Tokat ‘ın Federasyon ve her bölgede ki derneklerle ortak paydada beraber çalışacaklarını söylediler.

Benim en çok dikkatimi çeken Küçükçekmece Tokat Dernekler Birliğinin sadece Küçükçekmece değil İstanbul’daki, Tokatlıların sorunları değil Tokatta ki, genel Halkın sorunlarına da değinmek istemeleri ve bu konuda Tokat bürokratlarıyla beraber çalışmalar başlattıkları oldu.

Bu da gerçekten Tokat için çok önemli.

Tokat ve büyük şehirlerde ki, Tokatlıların beraber organize olması ve beraber çözüm odaklı çalışması başarıya giden en güçlü yol olduğunu düşünüyorum.

Yazımın sonunda Tokat için emek harcayan tüm STK larımıza ve Küçükçekmece Tokat Dernekler Birliğine başarılar diliyor, yollarının açık birlik içinde çalışmalarını temenni ediyoruz.

YAZARLAR - 12:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]