Kapalı

Ayten Turan Yazdı: İstanbul Küçükçekmecede Tokatlılar Birlik Diyor

YAZARLAR - Eylül 24, 2020 12:03 A A

İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE’DE TOKATLILAR BİRLİK DİYOR

Tokat STK  noktasında büyük şehirlerde  ciddi oluşumları olan bir memleket.

Tokat Halkı büyük şehirlere göç etmeye başladığı tarihlerde, aynı semtlerde bir arada yaşamayı tercih ettiler.

Tokatlının özünde olan birlik duygusu, büyük şehirlerde birbirlerinden uzaklaşmayarak kendini o tarihlerde gösterdi.

O tarihlerde Tokatlılar büyük şehirlere ayak uydurmak ve yaşayabilmek için öncelikle hamam, simit fırınları, kahve, tekstil ve belediyelerde işe başladılar, hangi Tokatlı olursa olsun girdikleri sektöre kendi memleketlilerini de işe aldırarak birbirlerini kalkındırmaya, birlikteliklerini güçlendirmeye devam ettiler.

O dönemlerde Tokatlının Tokatlıdan başka dayanağı yok, Büyükşehirler korkutucu ve insanı tüketmeye hazır bir canavar gibiydi, Tokatlı da bu canavarı yenmenin büyükşehirlerde ayakta durmanın tek yolunun birlikten geçtiğini çok iyi biliyordu.

Ve başardılar birlik içinde birbirlerine güç olarak bugün büyük şehirlerde nüfusta  4. Sıradalar, lakin büyük şehirlerde nüfusları çoğaldıkça Tokatlının dertleride çoğaldı.

Dertleri çoğaldıkça birbirlerinden uzaklaşmaya eski birlikteliklerini yavaş yavaş yok etmeye başladıklarını gördüler, tam bu evrede STK lar devreye girdi.

Tokat’ın ileri gelenleri Tokatlıyı büyük şehirlerde yalnız bırakmama ve seslerini bürokratlara duyurmak dertlerin çare bulmak için STK lara start verdiler.

O dönemlerde kurulan STK’lar sadece Tokat Halkı için vardı, sağ sol düşünce diye ayrılmadan ve hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadan sadece kendi halkını büyük şehirlerde ayakta tutabilmek için ve birlikteliklerini sağlamak için varlardı.

Tabi zaman içinde, Tokatlılar güçlendiler, STK lar da kendi misyonlarını unutarak bir ayrışmaya düştüler.

Birçok STK kuruldu ama ayrı siyasi düşünce ve ayrı yolları takip ederek, öyle an geldi ki, bazı STK lar siyasi yollarının arka bahçesi oldu.

Kimi STK larda kişilerin egolarını tatmin ettikleri makamlar haline geldiler.

Hangisine sorsanız derdimiz Tokat dese de yıllar içinde görüldü ki, her STK başka bir misyonda yol almaya başladı buda akabinde ayrışmalara STK ların anlamsızca sadece laf olsun diye çoğalmasına sebep oldu.

Tabi ki. tüm STK ları aynı düşüncede olmasını beklemesek de konu Tokat olunca ilk başlarda kurulan STK ları mumla arar olduk.

Ve bugün STK lar hala çok önemli, ne kadar hangi STK hangi düşüncede bilsekte ayrışmalar kendi içlerinde devam etsede, Tokatlılar için tüm STK lar çok önemli bu federasyon dernek farketmez bir bütün olmasalarda Tokat için hepsi ayrı bir güç.

Son yıllarda birçok STK da gördüğüm ayrışmalar  siyasi ve ideoloji olarak yolları farklı olsada hepsi kendi çapında çalışmalar yapıyor.

Bu konuda bazıları hariç hepsini tebrik ediyorum.

Neticede bu gönül işi ve zor bir iş özellikle son yaşadığımız sıkıntılı süreçte gördük ki, şehirlere geldiğimiz tarihlerde ki, gibi Tokatlının Tokatlıdan başka dostu yok.

Tam da, burada son günlerde kurulum aşamasında olan içinde çok değerli STK başkanlarının da bulunduğu Küçükçekmece Tokat Dernekler birliğinden sizlere bahsetmek istiyorum.

Bu STK da benim dikkatimi çeken öncelikle misyonlarının Tokat insanı ve Tokat halkının sorunlarına eğildikleri, bunu da ayrışmadan Küçükçekmece’de ki, 41 Bin Tokatlıyı kapsayarak kendi bölgelerinde ki 38 derneğin birleşmesiyle yapmaları oldu.

Şimdilik 38 Dernek diyelim ve bu derneklere baktığımız zaman hepsinin birbirinin düşüncesinden ve siyasi yolundan farklı olduğunu görmekte başka bir başarı örneği diye düşündürdü bana.

Tokat Dernekler Birliğinin yönetiminde ki değerli başkanlarıyla konuştuğumda hepsinin de düşüncesi aynı, ayrışmadan tek nokta Tokat olarak yol almak ve Tokatta ki, birçok STK ya örnek olmak.

Öncelikle Türkiye’nin içinde bulunduğu küresel salgın günlerinde birçok projeyi hayata geçmelerinde ayrı bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Hayata geçen bazı projeler şunlar…

Salgın günlerinde Tokat sanatçılarının çalışamadıkları için yaşadıkları ekonomik krizlerinin hafifletilmesi.

Öğrencilerin burs ve evde ders çalışmaları için başlattıkları tablet taleplerinin karşılanması.

İhtiyaç sahiplerine erzak ve yaşamaları için gerekli ihtiyaçlarının karşılanması gibi hayati noktalarda destek olmak, tabi ben değerli başkanlarla konuştuğumda geleceğe yönelik çok ciddi projeler olduğu fakat şu aşamada sadece salgın sürecinin gerektirdiği noktaları ön planda uygulayacaklarını söylediler.

Çalışmalarının sadece Küçükçekmece’de ki dernekleri kapsamayacağını  gerektiği anda Tokat ‘ın Federasyon ve her bölgede ki derneklerle ortak paydada beraber çalışacaklarını söylediler.

Benim en çok dikkatimi çeken Küçükçekmece Tokat Dernekler Birliğinin sadece Küçükçekmece değil İstanbul’daki, Tokatlıların sorunları değil Tokatta ki, genel Halkın sorunlarına da değinmek istemeleri ve bu konuda Tokat bürokratlarıyla beraber çalışmalar başlattıkları oldu.

Bu da gerçekten Tokat için çok önemli.

Tokat ve büyük şehirlerde ki, Tokatlıların beraber organize olması ve beraber çözüm odaklı çalışması başarıya giden en güçlü yol olduğunu düşünüyorum.

Yazımın sonunda Tokat için emek harcayan tüm STK larımıza ve Küçükçekmece Tokat Dernekler Birliğine başarılar diliyor, yollarının açık birlik içinde çalışmalarını temenni ediyoruz.

YAZARLAR - 12:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]