25° Açık

Ayten Turan Yazdı: Kadınlar Hep Beraber Başardı

ANADOLUDAN - Mayıs 15, 2023 23:33 A A

Aslında bu yazı biraz geç kalınmış bir yazı bu yazıyı bir hafta önce yazmam gerekti, lakin sizlerinde bildiği gibi Türkiye’nin bir seçimi vardı.
Bu yazımda seçim analizi yapmayacağım, aslında öyle çok yazmak istiyorum ki, ama şunu fark ettim değmiyor siyasette, emek yerini bulmuyor.
Siyasetin nankör tarafını görmekten yorulduğumuz bu günlerde siyaset adına ne yazsak boş gibi geliyor, asıl benim yazmak istediğim karşılıksız yapılan gerçek emek…
Bana göre siyaset birilerinin kendini gösterme arenası yani siyasette hiç kimse, kimse için bir şey yapmıyor, herkes kendi savaşı için bir şeyler yapıyor ya da yapmaya çalışıyor, acımasız bir yorum gibi gelse de bu gerçeği öteleyemeyiz.
Ben bu yazımda  seçimden bir hafta önce gerçekleşen Tokat Gündem gazetesinin 22 Yıldır düzenlediği, Tokat’ın enleri programı dahilinde yapılan defileyi dile getirmek istiyorum.
Defilenin amacı deprem bölgesinde ki, canlarımıza birazda olsa  defileden gelen katkıyla faydamızın olması, Tokat Enler töreni maalesef ki bu hafta yapılan seçimin gölgesinde gerçekleşse de kadınların düzenlediği defile bence akıllara kazınacak.


Niye mi?

Bu defileye Bayram Güvercin beyin önerisiyle başladığımız zaman elimizde hiçbir done yoktu.

Ama şu bir gerçek Tokat İstanbul ayağında çok değerli kadın dostlarım vardı, hepsi kendi dalında bir idol olan kadınlarımız…

Defile projemizi dile getirdiğimizde öncelikle Tokat’ta bulunan dostlarım Filiz Yılmazer ve Ayten Kamer hanım benden çok heyecanlandılar, çünkü bir amaca dayalı bu defile çok önem taşıyordu.

İki ay gibi kısa bir sürede defilede giyilecek kıyafetleri hazırladılar, bu hazırlık için sürekli telefon trafiği içinde çok yoruldular ve muhteşem kıyafetlerle İstanbul’a geldikleri zaman yorgun ama hepimizde ayrı bir heyecan içindeydik.
Sıra bu kıyafetleri kimin giyeceğine geldiği zaman hiç düşünmeden Tokat’ın aktris, Tokat’a örnek olan, başta da dediğim gibi topluma her zaman güzellikler getiren  kadınlarımızı düşündük ve aklımıza gelen dostlarımızı aramaya başladık.
Aradığımız kadınlarımız bir başka arkadaşına söyleyerek Tokatlı olmayan değerli kadınlarımızda bu projede gönüllü yer aldılar.
Tabi bu hazırlıklar esnasında Tokat’ımızın değerli sesi Seyhan Güler hanımla diyalog içinde sahne koreografisini planlamaya da başladık.
Seyhan hanım bu konuda kendi sahne tecrübesiyle  bizlere çok destek oldu.
Diğer taraftan değerli dostum Pınar Erdem hanımda bizleri hiç yalnız bırakmayarak her konuda bizlere yol gösterdi.
Yani anlayacağınız, öyle güzel bir organize olundu ki hepimizin heyecanı birbirimize güç verdi.
Ve o gün geldiği zaman ne kadar çoğu  tanıdığım dostlarım olsa da birbirini tanımayan 15 Kadın bir kaç saatlik provayla amatörce başlanan defileyi profesyonel bir şekilde  tamamladılar.

Ve o güçlü kadınlarımız amacına ulaşarak muhteşem bir performansla Tokatlı hemşerilerimize akıllarda kalacak bir defile sundular.
Bu değerli kadınlarımızın isimlerini sizlerin de bilmesini istiyorum…
Başta Tokat’ da emek harcayan…
Mimarlarımız, STK başkanı Filiz Yılmazer ve Ayten Kamer hanım.
Her şey çocuklar için derneği kurucu başkanı, Pınar Erdem
Yılın en iyi muhtarı seçilen  değerli bir can on parmağında on marifet bulunan İyiliklerle yarışalım başkanı, Muhtar Nilüfer Kantekin.
Bahçelievler Tokatlılar derneği başkanı, Öznur Çelik.
Gastronomi aşçılar derneği kadın kolları başkanı, Dilek Yeşilyurt.
İyiliklerle yarışalım derneği melekleri…

Jale Defterli
Öznur Ayata
Semine doğan
Sevgi arı
Duru Sarıyar
Seher evcil
Bağdagül Yılmaz

Küçükçekmece CHP gönüllüsü ve emekçisi
Ayten Eraslan
Enler ödül törenine gelip gönüllü bizlere destek veren
Sevgi Albayrak
Sevda Cibi
Ayşegül Özbek,
Didem Önde
Betül Elver
Buket Acar
Minik mankenimiz
Pelin Enver

Sahne koreografileri ile hayranlık uyandıran minik tiyatrocularımız
Bulut Kantekin
Mustafa Çelik
Beren Şahin
Olarak sıralayabiliriz, bu listeye dikkat ettiniz mi?
Nasıl değerli kadınlarımız bir araya gelmişler ve hepsi yürekten gönüllü olarak orada birbirlerine güç oldular.
Unutamayacağımız, anı dağarcığımıza  güzelliklerle eklediğimiz bir gün yaşadık çok güzel yeni dostluklara hep beraber imza attık o gün bir kere daha anladık…
Kadın kadının yurdu olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey olamaz…
Tüm gönüllü emekçi kadınlarımızın yüreğine emeğine sağlık.

Ayten Turan

ANADOLUDAN - 23:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]