14° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Memleketimin Gerçeğini Gördüm

YAZARLAR - Ağustos 26, 2020 13:32 A A

MEMLEKETİMİN GERÇEĞİNİ GÖRDÜM

Birçok insan kendi memleketinin kusursuz olduğunu düşünür, sanki her yerde olan kötülükler, haksızlıklar kendi memleketinde olmaz gibi gelir.

İşte o insanlardan biride bendim, çok eskiden kendi memleketimde ki insanların Dünya’nın en iyi insanları olduğunu düşünürdüm.

Tokatlıların hep birbirini sevdiğini, birbirlerine hiç kötülük düşünmeyeceklerini sanırdım, aslında her memlekette olduğu gibi benim memleketimde de ne kötü insanlar varmış, bunu anladığımda canımın nasıl yandığını gördüm.

Tokat’ı hem sevdim ama mesleğim dolayısıyla son 6 yıldır hariç içlerinde çok bulunamadım, zamanım buna yetmedi ama son 6 Yıldır yazma serüveni ile birlikte Tokat camiasının içine girdiğimde, benim yanımda olanları, bana destek olanların yanında acımasızlıkları da gördüm.

Hani başta dedim ya, Tokatlılar bana göre ak süt gibiydi ama birbirlerinin sütüne sinek attıklarını gördüğümde gerçeğin benim düşündüğüm olmadığını gördüm, üzüldüm ama bu bir gerçekti polyanacılığı  bırakıp gerçeği görmem gerekti gördüm.

Dostlukları aslında menfaate bağlı olduğunu gördüm ( İstisnalar hariç )

Varlığın yokluğun aslında önemsiz olduğunu sadece rantın ve egonun tavan yaptığını gördüm.

Cenaze ve düğün şöyle dursun, bir araya gelmelerin mevkilerle alakası olduğunu gördüm.

İnsanların kendi menfaatleri dolayısıyla, dün yerden yere vurmasını unutup o insanları baş tacı yaptıklarını gördüm.

Siyasetin aslında çirkinlik olduğunu, ve sadece siyasette olmak için insanların birbirini harcadığını gördüm.

Doğru söylendiği zaman kırk köyden değil ama Tokatta yok edilmek olduğunu gördüm.

Dost elini uzattıklarımızın, diğer ellerinde hançer taşıdıklarını gördüm.

Birileri Tokat için çalışırken, çalışmayanların lider olduğunu gördüm.

Kendi iyilikleri için en yakın dostlarını sattıklarını, nefret ettikleriyle yan yana yürüdüklerini gördüm.

Bazı insanların nasıl karaktersizleşebileceğini, kendi karakterlerini yok saydıkları zaman gördüm.

Sevginin bir anda nasıl kolay harcanabileceğini gördüm.

Gözümde büyüttüklerim gün olup, nasıl küçüldüklerini üzülerek gördüm.

Emek hırsızlığının nasıl yapıldığını, yapılan iyiliklerin nasıl unutulduğunu gördüm.

Aslında hep olan ama benim kimselere konduramadıklarımızı gördüm.

Bir üstadın dediği gibi bilinmezlerin aslında mutluluk olduğunu bilmelerin insanı üzdüğünü gördüm.

Bu yazımda, hepimizin bildiği şeyleri yazmak istedim gönlüm isterdi ki, bu gördüklerimin açılımını yaparak yazayım ama öyle yazsam bazıları kendilerinin çok önemsendiğini düşünebilirdi.

Aslın da, benim önemsediğim genel bir insanlıktı.

Rabbim herkese verdiği bu yetiyi insanların zaman içinde isteyerek, ya da hayatın getirdikleri dolayısıyla kaybetmelerinin ne acı olduğunu yazmak istedim.

Bizim bize ihtiyacımız var diyerek zamanın ne getireceğini unutmamamız gerektiğini, bugün ittiğiniz ve yok saydıklarınızın zamanı geldiğinde karşısında el pençe durabileceğini unutmamamız gerektiğini hatırlatmak istedim.

Unutmayın..

Kurt kışı atlatır da, o kışın ayazını unutmaz.

Sevgiyle insanca kalın.

Ayten Turan       26/08/2020

YAZARLAR - 13:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]