15° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Sanatçısız mı Sponsorsuz mu?

YAZARLAR - Eylül 11, 2020 10:50 A A

SANATÇISIZ MI, SPONSORSUZ MU?

Yıllardır dikkatimi çeken ve izlemlediğim bir yapıyı sizlere anlatmak istiyorum.

Yıllar önce bir toplantıda sonradan kim olduğunu öğrendiğim bir beyefendi sahneye çıkıp, bizler olmazsak, sanatçılar olmaz diye bir söylemde bulunmuştu.

Bu söylem bana öyle saçma ve mantıksız  gelmişti ki, bir iş adamı parası var diye sanatçı biz olmazsak olmaz demesi bana göre acizliktir.

Sanat bambaşka birşey ses yetenek ve çalışmaya birlikte paranın gücünün yetmeyeceği bir şeydi benim gördüğüm, sanatçılar bana göre özel insanlar olmalıydı.

Ama sonra ki yıllarda farkettim ki, bazı sanatçılar kendi yeteneklerini hice sayar gibi parası olan baronların etrafında fır dönüyor.

Maalesef ki sanat camiası, sponsorlarla dönüyormuş ama sanatçıların unuttuğu bir şey vardı, iş insanlarınında sanatçılara ihtiyacı var, eğer televizyon, basın organları ve sponsor olduğu sanatçılar olmazsa  iş insanları kendi reklamlarını nasıl yapacaklardı, eğer kazandırmasaydı bu iş insanları sponsor olabilir kendi adlarını duyabilirler miydi?

İşin aslı dönen bir çark var ve bu çarkın içinde sanatçı da, sponsor da, kendilerini yok saymamalı özellikle birinin parası var diye ben olmazsam sanatçılar olmaz deme gibi bir hadsizlik yapmamalıydı.

Diğer taraftan gerçek sanatçılar, sponsor aramaz, sponsor o sanatçıyı bulur ve yaptığı programlarda sponsor sanatçıya arsasını yok çayını sattırmaz sanatçı çıkar sahneye aslanlar gibi sanatını icra eder, yerine geçer o programda ki reklam işi sanatçıya değil programın yapısını hazırlayan insanlara aittir.

Sanatçı daha şarkısını bile  söylemeden çıkıp bilmem nerede arsa bilmem kuvvet macunu reklamı  için ekranda olmaz.

Dediğim gibi sanat icra etmek herkesin harcı değildir.

Sanatçı olmakta sadece ellik halay okumakta değildir.

Özellikle Tokat sanatçılarımızın samimiyetine inanarak yazıyorum bu yazımı gerçekten sanat emek demek, fedakarlık demek, birçok sanatçı dostların çektikleri sıkıntıları takip eden biri olarak söylüyorum bazı sanatçı arkadaşlar emek verip bedel öderken gerçekten sanatla alakası olmayan insanların daha çok kazanması bana manidar geliyor.

Özellikle son günlerde yaşadığımız salgın hastalık döneminde en çok sanatçı arkadaşlarımız işsiz kaldı, gerçi çok nadirdir sanırım Tokatta sadece sanatını icra ederek para kazanan.

Bir çok sanatçımız  ek iş yapıyor maalesef ki, gün içinde en ağır işlerde evinin rızkını çıkarırken akşamlarıda hem sanat aşkıyla hemde ek kazanç için sahnelerde yerini alıyor.

Birde sanatçı sadece sahnede olmamalı sanatçı her hareketiyle halkına onu takip eden kitlesine örnek olmayı bilmeli ama bakıyorum, ön yargılar içinde bir çok sanatçı arkadaşımız haksız ithamlarda kalıyor ve bazılarıda sadece birkaç eser ezberleyim kendilerine sanatçı diyorlar.

Tabi bunlar gibi birçok örnek gösterebiliriz ama bizim derdimiz sanata ve sanatçıya saygılı olunması, sanatçının kendini yetiştirmesi okuması öğrenmeye açık olması, topluma iyi örnek olması ve iş insanlarının da sanatçının yanında olması sanatçıya kendini özel hissetmesi para için ben olmasam onlarda olamaz gibi bir gaf işlememesi çünkü iş insanları nasıl kolay yetişmiyorsa sanatçılarda çok emek vererek bedeller ödeyerek sanatlarını icra ediyorlar, sanatçıların iş insanlarından bir farkı var ki, bu çok büyük bir fark iş insanları paranın peşinde koşuyorlar ve kazanmaya odaklı yollarında yürüyorlar.

Sanatçılar öyle mi?

Sanatçı aşkla sanatını yapmak istiyor, sonuçta para için değil içinde ki, sanat aşkıyla bunu yapıyor ve yeri geliyor birçok ek iş yaparak ekmeğini kazanıyor.

Şansı yaver giderse iyi paralar kazansada bazen o şans hiç gülmüyor, sanatı yok sayanların yüzünden sanatçı zor yanlış yollarda yürümek zorunda bırakılıyor.

Son olarak ne sanatçıya nede iş insanlarına ego ve haddini aşan sözler yakışmaz, bırakın herkes işini yapsın unutmayın iş insanları sanatçılar sayesinde seslerini duyurabiliyorlar, sanatçılarımızda maalesef ki, bu iş insanlarının destekleriyle ayakta durabiliyorlar, maalesef diyorum bu çok adaletsiz bir çark ve bu çarkın dişleri ne kadar bellide olsa en ufak bir sarsıntıda yanlış hamlede kırılan sanatçıların çarkı oluyor.

Sanatla kalın,

Ayten Turan 11/09/2020

YAZARLAR - 10:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]