Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Siyanürü Desteklemek Akıl İşi Değil

YAZARLAR - Aralık 19, 2020 12:30 A A

SİYANÜRÜ DESTEKLEMEK AKIL İŞİ DEĞİL

Tokattaki, siyanürlü altın aramaları durdurulsun diye son günlerde Tokat Halkı hep bir ağızdan seslerini duyurmaya çalıştı.

Büyük şehirlerde ki STK lar, kurumlar hangi düşünceden, hangi siyasi görüşten olursa olsun siyanürle maden çıkarmanın memleketimize vereceği zararların bilincinde tek ses olarak belki de bugüne kadar gösterilmeyen bir tepki gösterdiler.

Tokat Halkı birlik olunca birçok konuda ses getirileceğini bu dönemde daha iyi anladı.

Lakin bazı kişiler bu birliktelikten rahatsız oldu.

İddialara göre bazı kişiler siyanürle maden aramanın aslında Tokat’a faydası olur gibi saçma cahilce bir yaklaşımda bulunarak aslında tepkilerin yersiz olduğunu üstü kapalıda olsa dile getirmeye çalıştılar.

Hatta öyle bir noktaya geldiler ki, siyanürle maden aramaya karşı gelenlerin bir menfaati varmış izlenimi, yine üstü kapalı olarak söylentiler yaydılar.

Peki neden?

Burada Tokat’taki, HES projeleri aklıma geldi herkes tepkiler verirken bazıları alttan alta bu projeleri desteklediler.

O dönemlerde, kimisi işci olarak çalıştı, o yüzden destek verdi, ya da muhtarlar sözle köylerinin iyiliği için destek aldı.

Tabi o dönemlerde pek duyulmadı bunlar, sonra ki dönemlerde kendileri bunu itiraf ettiler, yani HES projelerini yapan şirketler nabza göre şerbet dağıtmayı iyi bildiler, bunun akabinde de maalesef ki bugün gelinen nokta kaçınılmaz oldu.

Artık derelerimiz eskisi gibi coşkun akmıyor, birçok doğal su kaynakları maalesef ki kurudu, topraklarımızda eskisi gibi verimli değil ama bu projelerin kaymaklarını yiyenler gayet rahat bir şekilde kendileri savunabiliyorlar.

Bugünlerde yine aynı Senaryolar oynanmaya başlandı.

Aslında her mantıklı insan siyanürün insan sağlığına, toprağa ve suya verdiği zararı bilir, bunu savunmak cahillik noktasını bile geçer.

Maalesef görünen o ki, suyu doğayı düşünmek yerine bazı kişiler kendi menfaatleri için meydanlara inip sözde insanların iyiliği için bu projenin abartıldığını söylemeye başladılar.

“Altın Tokat’ı zenginleştirecek” gibi bazı yaklaşımlar insanlara pes dedirtti.

Elbette Tokat Halkı iş imkanları olsun ister, ya da topraklarından değerli madenler çıksın ve zenginleşsin ister ama bu doğayı katlederek olmaz bazı şeyler var ki, para geri getirmez.

Özellikle şu son günlerde daha da çok değerini anladığımız sağlığımız siyanür topraklarımıza girince suyumuza karışınca kalmayacak.

Tokat’ın coğrafyası dolayısıyla Kanser hastalıklarının ve genetik bir çok hastalığın olduğunu biliyoruz, birde buna siyanürlü su ve toprak karışırsa dönüşü olmayan birçok hastalığa davetiye çıkartılır.

Bazı kişiler kendi menfaatleri ve kendi kazançları için hiçbir şekilde halkın sağlığına zarar verme lüksüne sahip değil, eğer bu iddialar doğruysa karşısına koskoca Tokat Halkını alır.

Bugün Tokat’ta tüm kurumlar yerel yönetimler ve Büyük Şehirlerde ki Tokatlılar STK lar birlik olduysa, bu savaşın içinde olduysa, bu Maden aramalar bir şekilde durdurulmak zorunda.

Bunun içinde hep beraber çalışmalara devam edilecek, tek ses olarak sesler yükselmeye devam edecektir.

Birileri bundan rahatsız olmaya devam etse de bu sefer oyunlar bozulacaktır.

Her şey geleceğimiz ve memleketimiz için ses ver Tokat.

 

Ayten Turan 18/12/2020

 

 

YAZARLAR - 12:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]