10° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Siyanürü Desteklemek Akıl İşi Değil

YAZARLAR - Aralık 19, 2020 12:30 A A

SİYANÜRÜ DESTEKLEMEK AKIL İŞİ DEĞİL

Tokattaki, siyanürlü altın aramaları durdurulsun diye son günlerde Tokat Halkı hep bir ağızdan seslerini duyurmaya çalıştı.

Büyük şehirlerde ki STK lar, kurumlar hangi düşünceden, hangi siyasi görüşten olursa olsun siyanürle maden çıkarmanın memleketimize vereceği zararların bilincinde tek ses olarak belki de bugüne kadar gösterilmeyen bir tepki gösterdiler.

Tokat Halkı birlik olunca birçok konuda ses getirileceğini bu dönemde daha iyi anladı.

Lakin bazı kişiler bu birliktelikten rahatsız oldu.

İddialara göre bazı kişiler siyanürle maden aramanın aslında Tokat’a faydası olur gibi saçma cahilce bir yaklaşımda bulunarak aslında tepkilerin yersiz olduğunu üstü kapalıda olsa dile getirmeye çalıştılar.

Hatta öyle bir noktaya geldiler ki, siyanürle maden aramaya karşı gelenlerin bir menfaati varmış izlenimi, yine üstü kapalı olarak söylentiler yaydılar.

Peki neden?

Burada Tokat’taki, HES projeleri aklıma geldi herkes tepkiler verirken bazıları alttan alta bu projeleri desteklediler.

O dönemlerde, kimisi işci olarak çalıştı, o yüzden destek verdi, ya da muhtarlar sözle köylerinin iyiliği için destek aldı.

Tabi o dönemlerde pek duyulmadı bunlar, sonra ki dönemlerde kendileri bunu itiraf ettiler, yani HES projelerini yapan şirketler nabza göre şerbet dağıtmayı iyi bildiler, bunun akabinde de maalesef ki bugün gelinen nokta kaçınılmaz oldu.

Artık derelerimiz eskisi gibi coşkun akmıyor, birçok doğal su kaynakları maalesef ki kurudu, topraklarımızda eskisi gibi verimli değil ama bu projelerin kaymaklarını yiyenler gayet rahat bir şekilde kendileri savunabiliyorlar.

Bugünlerde yine aynı Senaryolar oynanmaya başlandı.

Aslında her mantıklı insan siyanürün insan sağlığına, toprağa ve suya verdiği zararı bilir, bunu savunmak cahillik noktasını bile geçer.

Maalesef görünen o ki, suyu doğayı düşünmek yerine bazı kişiler kendi menfaatleri için meydanlara inip sözde insanların iyiliği için bu projenin abartıldığını söylemeye başladılar.

“Altın Tokat’ı zenginleştirecek” gibi bazı yaklaşımlar insanlara pes dedirtti.

Elbette Tokat Halkı iş imkanları olsun ister, ya da topraklarından değerli madenler çıksın ve zenginleşsin ister ama bu doğayı katlederek olmaz bazı şeyler var ki, para geri getirmez.

Özellikle şu son günlerde daha da çok değerini anladığımız sağlığımız siyanür topraklarımıza girince suyumuza karışınca kalmayacak.

Tokat’ın coğrafyası dolayısıyla Kanser hastalıklarının ve genetik bir çok hastalığın olduğunu biliyoruz, birde buna siyanürlü su ve toprak karışırsa dönüşü olmayan birçok hastalığa davetiye çıkartılır.

Bazı kişiler kendi menfaatleri ve kendi kazançları için hiçbir şekilde halkın sağlığına zarar verme lüksüne sahip değil, eğer bu iddialar doğruysa karşısına koskoca Tokat Halkını alır.

Bugün Tokat’ta tüm kurumlar yerel yönetimler ve Büyük Şehirlerde ki Tokatlılar STK lar birlik olduysa, bu savaşın içinde olduysa, bu Maden aramalar bir şekilde durdurulmak zorunda.

Bunun içinde hep beraber çalışmalara devam edilecek, tek ses olarak sesler yükselmeye devam edecektir.

Birileri bundan rahatsız olmaya devam etse de bu sefer oyunlar bozulacaktır.

Her şey geleceğimiz ve memleketimiz için ses ver Tokat.

 

Ayten Turan 18/12/2020

 

 

YAZARLAR - 12:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 02
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]
 • 03
  Başkan Yazıcıoğlu: Değişimle Birlikte Tokat Belediyesi Heryerde
  BAŞKAN YAZICIOĞLU: “DEĞİŞİMLE BİRLİKTE TOKAT BELEDİYESİ HER YERDE” Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Örtmeliönü Mahallesi’nde sabah saatlerinde ahşap bir evde meydana gelen yangın sonrası evi kullanılamaz hale gelen aileyi ziyaret etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangına ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapıldığını ve büyük bir felaketin önlendiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Kemal […]
 • 04
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 05
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]