15° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Tokat Chp’sinin Siyaset Yolu

YAZARLAR - Ekim 21, 2022 23:30 A A

TOKAT CHP SİNİN SİYASET YOLU 

Tokat bugüne kadar AKP kalesi gibi görünen bir il izlenimi verse de CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun Tokat’a gerçekleştirdiği ziyareti sonrası farklı düşünceler içinde olmadık desek yalan olur.

Tokat’a sık gitmemden dolayı oradaki siyaseti izlemlemem daha kolay oluyor. Evet geçen seneleri göz önünde bulundurursak, bu sene CHP’yi Tokat’ta daha belirgin hissettiğimi söyleyebilirim, Sayın Kılıçdaroğlu’nun ziyareti sonrası bu belirginlik kendini daha net hissettirdi, lakin bu bana göre yeterli mi? derseniz değil tabi ki. Tokat’ın birçok ilçesinin, köyünün CHP siyaseti içinde olduğu, göz önünde bulundurulursa…

  Tokat’ta CHP’yi daha çok hissetmemiz gerektiğini düşünüyorum, ama bu tam tersi bir görüntüye, CHP’yi Tokatta bu güne kadar olması gerektiğinden daha az hissettirdi.

Bunu neye bağlamak gerekli diye düşündüğüm ve gözlemlediğim kadarıyla CHP bugüne kadar Tokat’ta şu hatayı yaptığını düşünüyorum:

 CHP Halka sokağa inmeyi biraz geri planda bırakmıştı.

Halka güven duygusunu yeteri kadar hissettiremiyordu, benim sokakta hemşerilerimle konuşmalarımda bazı konuşmalar birbirine çok benziyordu. Mesela bir kaç kişiye neden AKP ye oy veriyorsunuz? Dediğimde söyledikleri başka parti var mı? Oluyordu. Ben CHPnin de güçlü bir parti olduğunu söylediğimde biz CHP’yi hissetmiyoruz diye benzer cevaplar vermesi beni üzüyordu.

Neden CHP’yi hissetmiyorlardı sizce? CHP genel olarak bazı zamanlar hariç sokağa çok inmiyor, kendi siyasi düşüncesine yakın noktalarda çalışma yapıyordu, bu bir hataydı…

Çünkü önemli olan kendi siyasi düşüncesine yakın olanlarla diyaloğa geçmek değil, kendinden olmayan düşünceleri kendi düşüncesini benimsetmek önemliydi. CHP bugüne kadar; ‘Bizim olan bize yetiyor…’ izlenimi veriyordu ama bugün, ‘Bizden olmayanı bize yönlendirme…’ politikası noktasında bir yol çiziyor.

Bu doğru bir yol, lakin geç kalınmış bir yol, bu yol belki en yakın seçimler için geç kalınan ağır yürünen bir yol olarak istenilen noktaya CHP’yi ulaştırmayacak ama ileriki, süreçte sağlam bir yol yürüyerek  önlerine iyi sonuçların çıkacağı izlenimi veriyor. 

Sayın Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde CHP’nin son çalışma politikası sonucu başarıya ulaştı diye düşünüyorum.

Ciddi bir kalabalık vardı, bu kalabalık boş bir kalabalık değildi, her düşünceden halkın kendi dertlerini anlatmak istediği bir ortamın gerçekleştirdiği bir kalabalıktı, buda başta Tokat il ve ilçe CHP yönetiminin özveriyle çalışmasından kaynaklandı, yani CHP Sokaktaki Halka indi.

Tokat’ta yaşanan son ekonominin kısır döngüsü, çiftçinin sorunları, kapanan fabrikalar, Tokat’ta hizmetin adaletsiz dağılımı ve işsizlik gibi bir çok sorunun CHP’nin verdiği güven duygusuyla, Halk Sayın Kılıçdaroğlu’na yansıtmak istedi.

Yansıttı da birçok seyrettiğim çekimlerde Halk sorunlarını net ve belirgin bir şekilde Sayın Kılıçdaroğlu’na anlatmış ve Sayın Kılıçdaroğlu da net ve belirgin cevaplarla Halkın yüreğinde umut filizleri açılmasını sağlamış.

 İşte bu bana göre bir başarı, bu yolda ilerlemeye devam edilirse CHP misyonu içinde Tokat’ta daha verimli ve sağlam adımlarla kendini daha iyi hissettirecektir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun Tokat ziyaretinin başarısı geçmiş dönemlerde ki bazı CHP ziyaretlerinin ne kadar başarısız olduğu ile kıyaslandığında bugün sağlanan kalabalığın bu noktada başarı göstergesinden başka bir şey değil, Kısacası CHP iyi bir yolda ve bu iyi ilerleyen yol özellikle il CHP yönetimin başarısıdır diye düşünüyorum, iyi bir organize çalışma sonucu kalabalık sağlanmış istenilen noktada Tokat CHP kendini iyi temsil etmiştir.

CHP’nin izlediği bu siyasi yol umuyoruz ki Tokat CHP sinin bir kalesi olarak başarıya imzalar atar.

 Halkın adaletli adil bir siyasi düşüncesi olarak Halkın menfaati ve çıkarları göz önünde bulundurularak yerini alır.

YAZARLAR - 23:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]