Parçalı az bulutlu

Ayten Turan Yazdı: Tokat Chp’sinin Siyaset Yolu

YAZARLAR - Ekim 21, 2022 23:30 A A

TOKAT CHP SİNİN SİYASET YOLU 

Tokat bugüne kadar AKP kalesi gibi görünen bir il izlenimi verse de CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun Tokat’a gerçekleştirdiği ziyareti sonrası farklı düşünceler içinde olmadık desek yalan olur.

Tokat’a sık gitmemden dolayı oradaki siyaseti izlemlemem daha kolay oluyor. Evet geçen seneleri göz önünde bulundurursak, bu sene CHP’yi Tokat’ta daha belirgin hissettiğimi söyleyebilirim, Sayın Kılıçdaroğlu’nun ziyareti sonrası bu belirginlik kendini daha net hissettirdi, lakin bu bana göre yeterli mi? derseniz değil tabi ki. Tokat’ın birçok ilçesinin, köyünün CHP siyaseti içinde olduğu, göz önünde bulundurulursa…

  Tokat’ta CHP’yi daha çok hissetmemiz gerektiğini düşünüyorum, ama bu tam tersi bir görüntüye, CHP’yi Tokatta bu güne kadar olması gerektiğinden daha az hissettirdi.

Bunu neye bağlamak gerekli diye düşündüğüm ve gözlemlediğim kadarıyla CHP bugüne kadar Tokat’ta şu hatayı yaptığını düşünüyorum:

 CHP Halka sokağa inmeyi biraz geri planda bırakmıştı.

Halka güven duygusunu yeteri kadar hissettiremiyordu, benim sokakta hemşerilerimle konuşmalarımda bazı konuşmalar birbirine çok benziyordu. Mesela bir kaç kişiye neden AKP ye oy veriyorsunuz? Dediğimde söyledikleri başka parti var mı? Oluyordu. Ben CHPnin de güçlü bir parti olduğunu söylediğimde biz CHP’yi hissetmiyoruz diye benzer cevaplar vermesi beni üzüyordu.

Neden CHP’yi hissetmiyorlardı sizce? CHP genel olarak bazı zamanlar hariç sokağa çok inmiyor, kendi siyasi düşüncesine yakın noktalarda çalışma yapıyordu, bu bir hataydı…

Çünkü önemli olan kendi siyasi düşüncesine yakın olanlarla diyaloğa geçmek değil, kendinden olmayan düşünceleri kendi düşüncesini benimsetmek önemliydi. CHP bugüne kadar; ‘Bizim olan bize yetiyor…’ izlenimi veriyordu ama bugün, ‘Bizden olmayanı bize yönlendirme…’ politikası noktasında bir yol çiziyor.

Bu doğru bir yol, lakin geç kalınmış bir yol, bu yol belki en yakın seçimler için geç kalınan ağır yürünen bir yol olarak istenilen noktaya CHP’yi ulaştırmayacak ama ileriki, süreçte sağlam bir yol yürüyerek  önlerine iyi sonuçların çıkacağı izlenimi veriyor. 

Sayın Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde CHP’nin son çalışma politikası sonucu başarıya ulaştı diye düşünüyorum.

Ciddi bir kalabalık vardı, bu kalabalık boş bir kalabalık değildi, her düşünceden halkın kendi dertlerini anlatmak istediği bir ortamın gerçekleştirdiği bir kalabalıktı, buda başta Tokat il ve ilçe CHP yönetiminin özveriyle çalışmasından kaynaklandı, yani CHP Sokaktaki Halka indi.

Tokat’ta yaşanan son ekonominin kısır döngüsü, çiftçinin sorunları, kapanan fabrikalar, Tokat’ta hizmetin adaletsiz dağılımı ve işsizlik gibi bir çok sorunun CHP’nin verdiği güven duygusuyla, Halk Sayın Kılıçdaroğlu’na yansıtmak istedi.

Yansıttı da birçok seyrettiğim çekimlerde Halk sorunlarını net ve belirgin bir şekilde Sayın Kılıçdaroğlu’na anlatmış ve Sayın Kılıçdaroğlu da net ve belirgin cevaplarla Halkın yüreğinde umut filizleri açılmasını sağlamış.

 İşte bu bana göre bir başarı, bu yolda ilerlemeye devam edilirse CHP misyonu içinde Tokat’ta daha verimli ve sağlam adımlarla kendini daha iyi hissettirecektir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun Tokat ziyaretinin başarısı geçmiş dönemlerde ki bazı CHP ziyaretlerinin ne kadar başarısız olduğu ile kıyaslandığında bugün sağlanan kalabalığın bu noktada başarı göstergesinden başka bir şey değil, Kısacası CHP iyi bir yolda ve bu iyi ilerleyen yol özellikle il CHP yönetimin başarısıdır diye düşünüyorum, iyi bir organize çalışma sonucu kalabalık sağlanmış istenilen noktada Tokat CHP kendini iyi temsil etmiştir.

CHP’nin izlediği bu siyasi yol umuyoruz ki Tokat CHP sinin bir kalesi olarak başarıya imzalar atar.

 Halkın adaletli adil bir siyasi düşüncesi olarak Halkın menfaati ve çıkarları göz önünde bulundurularak yerini alır.

YAZARLAR - 23:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Chp Tokat Milletvekili Aday Adayı Coşkun Tonkal’dan Gündeme Dair Açıklamalar
  Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekilliğine aday adayı olacağını daha önce belirten ve kısa zamanda bunu kamuoyuyla paylaşacak olan Erbaalı iş insanı Coşkun Tonkal, haber merkezimize, ülke gündeminden yereldeki gelişmelere, yapılması gerekenler başta olmak üzere birçok konuda görüşlerini dile getirdi. Tonkal’ın aday adaylığı son zamanlarda gündeme sık sık gelirken son seçimlerde Chp’nin ikinci vekili az bir […]
 • 02
  Gazeteci-Yazar Şair Kamuran Özdemir: Hep Daha İyisini Yazmak İçin Durmadan Çalışıyorum
  Aslen Tokatlı olan ve onlarca esere imzasını atan Yazar-Şair Kamuran Özdemir haber sitemize çalışmaları ve yeni çıkan eseriyle ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Açıklamalarında eserlerinden bahseden Özdemir ayrıca yeni yazmaya başlayan yazar adaylarına tavsiyelerde bulunurken kitabın ve kitap okumanın önemine değindiği açıklamaları şu şekilde: Yazmaya nasıl ve ne zaman başladınız? “Çocukluğumda üzerimde yapılan baskılar…80 ler,90 lar, […]
 • 03
  H. İbrahim Sezer Yazdı: Aç Gözünü Artık Dostum
  “Muhtaç bırakıp, yardım etmek, planlanmış cinayettir.” Der; Che Guevara. “Muhtaç olduğunuz her şeye” belki de size yardım edenler sebep olmuştur ne dersiniz?.. Bunu anlayabildiğiniz zaman belki kabullenmek zor olacak ama çoğu zaman yardım edenler aslında sizi ona muhtaç bırakan kişilerle aynıdır! İtiraz edemezsiniz, haksızlığa uğradığınızı dile getiremezsiniz. Eğer böyle bir davranışa kalkışırsanız, göreceğiniz muamele size […]
 • 04
  Başkan Eroğlu: Yenikapı’da Tokat Tanıtım Günlerinde Buluşalım
  BAŞKAN EROĞLU “YENİKAPI’DA, TOKAT GÜNLERİNDE BULUŞALIM” Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu 1-4 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek Tokat Günlerine davet etti. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “ 1-4 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da Yenikapı’da Tokat Günlerinde olacağız. Tokat’ımızın tanıtılacağı her etkinlik bizim için önem taşıyor. Yenikapı’da düzenlenen Tokat Günleri Etkinliği de bu bağlamda düzenlenen […]
 • 05
  Reşadiye’de GSB Öğrenci Yurdu Duvarları Çocukların Dokunuşuyla Renklendi
  Reşadiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kız Öğrenci Yurdu’na ziyaret gerçekleştiren Özel Anne Sevgisi Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi  öğrenci ve öğretmenleri farklı bir etkinliğe imza attılar. Kurumun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda öğrenciler, ellerini renkli boyalara batırıp yurt müdürlüğünün duvarlarını renklendirdiler. Renkli görüntülerin ortaya çıkmasına sbeep olan etkinliği kurum sosyal medya hesabından şöyle duyurdu: “Çünkü […]