Parçalı bulutlu

Ayten Turan Yazdı: Tokat’ın Altı İçin Üstünü Yok Etmeyin

YAZARLAR - Kasım 16, 2020 12:13 A A

TOKAT’IN ÜSTÜ ALTINDAN DEĞERLİ, TOKAT’IN ALTI İÇİN ÜSTÜNÜ YOK ETMEYİN

Yıllardır Tokatta derdimiz HES projeleri  oldu çokta savaş verildi, köy köy dolaşarak bir çok insan birlik adı altında gösteriler yaptı, İstanbul’daki, Tokatlılar meydanlara inerek seslerini duyurmaya çalıştı sonra ne mi oldu?

Başarısız eylemler,  sıkıntı yaşayan köylüler, maalesef ki, kuruyan dere yatakları, susuzluğa mahkum olan tarım alanları, anlayacağınız ne yaparsa yapsın Tokatlı, dayatılan sonu yaşamaktan kurtulamadılar.

Sebep neydi sizce?

İnsanlar bu kadar tepki verirken işin ehli insanlar köylüleri bilgilendirmesine rağmen neden HES projeleri durdurulamadı, neden Halk sözde bilinçliyken yine de dayatılan felaketten kurtulamadı?

Bence  bazıları HES lerin zararlarını anlatırken, birileri de HES in kaymağını yemek ile meşguldü.

Hes  projelerini yapan şirketler,  hangi köyün neye ihtiyacı var ve kültür seviyeleri neyi kaldırabiliyor iyi analiz etmişlerdi.

Bu analizin sonunda  bu şirketler köylere tekliflerini ihtiyaca göre götürdüler.

Yolu olmayana yol vaat ettiler yaptılar da, bazı köylerin muhtarları el altından bu yardımları aldılar,

İşsiz olan köylüye iş vereceğiz dediler, köylü çaresiz bunu kabul etti ve 3 Kuruş para için ki, bu 3 Kuruş köylü için çok önemliydi kabul edip çalıştılar.

Köyün ileri gelenlerinin, sözü hüküm olanları ceplerini doldurup, köylünün beyinlerini yıkamasını sağladılar, bunu da yaptılar!

Köylü hiçbir şeyin farkına varmadan yeri geldi onları uyaranlara kızıp bunlar terörist diyerek tepkiler verip bu insanları köylerine sokmadılar, toplantılarına gitmediler.

Köylü şunu düşündü…

‘’ Kocaman Tokat ne deresi kurur, ne de su kaynakları, dağın suyu mu biter, ağaçlar kesilirse ne olur?

Dağ taş ağaç kesmekle ağaç bitmez’’

Ve maalesef ki Tokat’ın her yerine termik santraller kuruldu, zaman içinde derelerde kurudu ağaçlarda, ama iş işten geçmişti artık ne yapılsa sonuç aynı olacaktı düşüncesiyle kendi vicdanlarını rahatlatıyor.

Ama köylüler hiç bakmadı, HES ler kimlerin elinde, HES ler kimlerin ekmeğine yağ sürüyor, Tokat’ın geleceğiyle kimler oynuyor ve sonuç ne olacak?

Bugün de aynı buna benzer bir senaryo yine Tokat’ın üzerinde yazılıp oynanmak isteniyor.

Erbaa da yapılan siyanürlü altın arama çalışmaları, Halkın karşı çıkmasına rağmen yapılmak için izin alınıyor ve çalışmalar başlatılıyor.

Yine el altından bu şirketlere yardım edenler olacak, ne kadar bilinçli Halk tepki verip karşı çıksa da davası memleket olmayan para babaları kendi paydalarına menfaat sağlamak için kör sağır dilsizi oynayıp, alttan alttan köylüleri beyinlerini yıkamaya çalışacaklar.

Tabi Erbaa bu siyanürlü altın aramak için son nokta değil, 2023 Yılında sonra Zile de maalesef ki Altın için toprakları didik didik edilecek, tabi Halk buna izin verirse,  Tokat’ın birçok bölgesinde kişiler şahsi altın aramaları yaptı yapıyor da. Tokat bu konuda Altın çıkartmak isteyenler için bir cennet ama siyanürle altın aramak Tokat Erbaa ve Zile için çok büyük bir tehlike.

Siyanürün doğaya zararını görmek için uzağa da gitmeye gerek yok en yakın örnek Ordu Fatsa örneğidir.

Onların yaşadığı sıkıntıları Tokat’lılar iyi izlemeliler bugün bizlere  dayatılan onların yaşadıkları olacaktır.

Tokat’lılar Tokat Erbaa da ki Siyanürlü Altın arama şirketinin kim olduğuna iyi bakmalılar nasıl oluyor da Erbaa’nın dağlarında izin alabiliyorlar?

Tamda deprem bölgesinde, tamda içme suyu kaynaklarının geldiği noktada, tamda Halkın kullanım alanına bu kadar yakın olmasına, siyanürün insan sağlığına bu kadar tehlikeli iken nasıl izin çıkıyor?

Belki bende LİDERİN DOĞUŞU adlı bir kitap yazsaydım bende izin alabilir miydim? Diye soruda aklıma gelmiyor değil.

Evet buda benden sizlere bir diyor diyelim, bu kitabı yazan bu şirketin başında diye biliniyor.

Niye sizce?

Sizlerle Erbaa’nın göreceği olumsuzlukları da  paylaşmak istiyorum.

Öncelikle altın arama çalışmalarında, bölgede çok kıymetli kayın ve meşe ağaçları kesilecek, artık o ağaçları oralara ekseniz bile büyümeyecek, maalesef ki, nefesimiz yok olacak.

Siyanürle altın çıkartmak için, toprak günlerce su ile yıkanmak zorunda bu da az olan su kaynaklarının daha da azalmasına sebep olacak.

İçme su kaynaklarına yakın olan alan yüzünden içme sularımız kirlenecek.

Toprağın altına ulaşılması için büyük patlamalar gerçekleşecek, kocaman ölüm çukurları açılacak, ve deprem bölgesi olması sebebiyle oradan geçen fay hattı bu patlamalarda tetikleyerek, çok büyük bir tehlikeye oluşturacak.

Anlayacağınız bu tür maden ve altın aramaları, Tokat Erbaa için çok tehlikeli ve insan sağlığına son derece zararlı, bu tartışılmaz ama diğer taraftan da Tokat Halkına ait değerlerinde Tokat Halkına değil dış güçleri zengin edeceği doğrultudadır.

Yani Tokat Erbaa Halkı nefesi gidecek, suyu gidecek, ormanı yok olacak, hayatları tehlikeye girecek kazanan yabancılar olacak.

Toprağımıza sahip çıkalım, Toprağın üstü Altından daha değerli, HES ler de yapılan yanlışlar burada da yapılmasın, doğa küserse dönüşü olmuyor.

Sağlıkla kalın.

Ayten Turan 16/11/2020

YAZARLAR - 12:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]