14° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Tokat’ın Gölge Kadınları

YAZARLAR - Mayıs 3, 2023 13:45 A A

Başlığa bakıp da yanılmayın, aslında Tokat siyasetinde kadının gölgesi bile yok.
Bu Tokat’ın her siyasi yolu için geçerli, öncelikle Tokat siyasi partilerin ilk beş adaylarının isimlerini yazacağım bakalım bu isimlerde sizin dikkatinizi ne çekecek?

AK PARTİ
Yusuf Beyazıt
Mustafa Arslan
Cüneyt Aldemir
Adem Dizer
Mehmet Can

CUMHURİYET HALK PARTİSİ
Kadim Durmaz
Duran Kum
Ayhan Karabekiroğlu
Mehmet Ali Kocaoğlu
Cem Çıtak Kamu

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
Yücel Bulut
Recep Bozdemir
Ayhan Özçelik
Ayla Bedirhan Çelik
Ufuk Değerliyurt
İYİ PARTİ
Fatih Demirkol
Murat Toycan Selçuk
Ali Kıraca
Şadan İpkin
Muhammet Alperen Eldemir

YENİDEN REFAH PARTİSİ
Ali Osman Daldal
Hasan Erdal
Mehmet Açar
Mustafa Akın
Aytaç Keser

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ
Erdoğan Kılınç
Harun Kılıçoğlu
Emin Akbaba
Dilek Ferda Yaman
Ersin Evran

Bu listede kaç kadın aday var? Gördüğünüz gibi iki partinin listesinde birer kadın aday var, onlarda zaten çıkamayacağına emin oldukları noktalarda
Ak parti ve CHP listesinde kadın aday yok, özellikle CHP bu konuda beni hayal kırıklığına uğrattı.
Tamam belki CHP beş aday çıkarmayacak ama ne olursa olsun ilk beşin içinde kadın adayların olması gerekliydi bu CHP’nin misyonuna daha çok uyardı.

Peki bu yazımda ki kadın gölgeler nerede?

Sahada çalışıyorlar, kapı kapı dolaşıp kendilerini hiç sayan partilerine oy kazandırmaya çalışıyorlar.

Adları yok, bir mevkileri bir beklentileri yok…
Tek düşündükleri yolunu yürüdükleri siyasi düşünceler kazansın… Peki sonra ne olacak?

Bu kadınlar yine gölge kalacaklar, erkek vekillerin arkasında yürüyecekler, onlar ne derse o olacak.
En iyi ihtimal  partilerinin kadın kolları olarak var olamaya çalışacaklar, tabi erkeklerin yanında asıl olarak değil, kol olarak kodlanacaklar.
Kendi iradeleriyle karar veremeyecek, en ufak bir etkinlik için bile erkek egemenliğinin içinde onların izin vermesini bekleyecekler.

Peki Tokat neden bu kadar kadınları hiç sayıyor ya da acaba siyasi partiler mi kadınları hiç sayıyor? Bu tartışılır ama ne olursa olsun kadının isminin sadece sahada hizmet etmek için düşünülmesi beni derinden kırıyor.
Kadınlarımız aslında sadece siyasette değil her konuda yok sayılıyor bu iş dünyasında da böyle…
 Bir kadın emeğiyle bir yerlere gelmek için erkeğin harcadığı eforun iki üç katını harcamak zorunda bırakılıyor, bu dünde böyleydi bugün de maalesef ki, yarınlar içinde umut yok döngü durmadan devam edecek.
Anlayacağınız Tokat’ın gölge kadınları gölge olarak kalacaklar ya da   Tokat kadınlar isyan edip  güneşi kapatmayı bile göze alarak gölgelerini bile sahalarda hizmet ettirmeyecek, kendi gölgelerini herkese unutturacaklar.
İşte o zaman korkun derim çünkü gölge kadınların emekleriyle bile bir noktaya gelmeyi beceremeyen bir döngü, güneşini kapadıkları kadınların kaybolan gölgelerinin içinde bedenen ve beyin olarak yok olmaya mahkum olacaklardır.

Konu bu kadar net anlamak isteyen bu yazıyı anlar anlamak istemeyen Gölge kadın olarak kalır, ya da yok olan gölgelerin içinde erkeklerde yok olur.
Ayten Turan 03/05/2023

YAZARLAR - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]