17° Açık

Ayten Turan Yazdı: Tokat’ın Görünmeyen Karanlık Tarafı

DÜNYADAN - Ekim 18, 2020 19:15 A A

 

Bu hafta da, Tokattan yazıyorum, evet Tokat’ın her bir noktası tarih, her bir noktası birbirinden huzur ama birde bu güzelliklerin bu huzurun karanlıkta kalan tarafı var.

Restore edilmiş sokaklar, evler tarihi noktalar dışında, birbirine çok yakında unutulmuş sokakların değerlerin  olması beni üzdü desem yeridir.

Örnek göstermem gerekirse mesela, Tokat yazmacılar hanının hemen arkasında ki, sokak ve 1251 yılında Ebubekir Bin Lokman tarafında yapılan Ebubekir Sefer Paşa Türbesi,  Anadolu Selçuklu mimarisi ile yapılmış türbe ve maalesef ki, türbenin bulunduğu sokak bakımsız, hele o güzelim mimari türbeyi görseniz içler acısı, her yeri yıkılmış çöp yuvasına dönmüş durumda.

Bir sokak öncesi Yazmacılar otelin sokağı gayet şık ve bakımlı iken, bir arka sokağının  bu kadar bakımsız ve unutulmuş olması şaşkınlık uyandırıyor.

Yan yana iki  sokak arasında yüzyıllar var gibi.

Tokatta her şey ne kadar güzel görünse de burada ki, Halkın aslında hiçbir şeye karışmadan, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın felsefesiyle hayatlarına devam ettiklerini gözlemleye biliyoruz.

Huzur dolu bir şehir, eğer burada ki aksilikleri ya da kötülükleri görmek istemez iseniz asla göremezsiniz, çünkü buraya gezmeye gelen insanların görmesi gereken yerler gerçekten mükemmel derecede bakımlı ve güzel bir şekilde servis ediliyor.

Ama bazı insanları dinlediğimiz zaman ise sanki bir darboğazın içinde bağlılıklarını görebiliyoruz.

Tokat eskisi kadar göç vermese de, büyük şehirlerden Tokat’a yerleşenlerin çokluğu görünse de emekli şehri görüntüsü hala devam ediyor.

Genç nüfusun eskiye göre çok olması, Tokat’ı emekli görüntüsünden uzaklaştırmamış neticede burada yaşamak için emekli olmak ve geçim sıkıntısı düşünmemek gerekli olduğunu görebiliyorum.

Ne kadar iş imkanları eskisine göre çok görünse de maalesef ki gizli bir ekonomik sıkıntı var. Türkiye’nin genelinde olduğu gibi…

Tokat emekli ve memur şehri görüntüsü veriyor, burada yaşayanların çoğu emekli ve memur buda Tokat’ın huzur şehri olmasını sağlıyor neden mi?

Emeklide, Memuru da burada parasını alıp rahat yaşayabiliyor, yani çokta etliye sütlüye karışan yok başta da dediğim gibi bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın felsefesinde hayatlarını devam edebiliyorlar.

Burada ki basını İstanbul’dan takip ederken her şeyin çok çok güzel olduğunu düşünüyordum, belediyelerin ve iş insanlarının siyasetçilerin örnek davranışlarını okuyorduk, buraya geldiğimde içinde yaşadığımda aslında çok büyük aksaklıklar olduğunu fark ediyorsunuz.

Bazı kalemler siyasetçinin, iş insanlarının ya da STK ların istediklerini servis yaptıklarını anlıyoruz.

Ben Tokat’ın merkezinden bu gözlemleri yapıyorum eminim ki, ilçelerinde daha büyük sorunlar vardır diye düşünüyorum, gerçi her gördüğümüzü yazamıyoruz burada ki, basını da anlamaya çalışıyorum ben gelip geçiciyim ne kadar memleketim olsa da buraya gezmeye geldim, yerleşik bir şekilde burada yaşayanların sıkıntıları çokta dile getiremeyeceklerinin farkındayım, burada güçlü olabilmek ve huzurlu kalabilmek bürokratların iki dudağının arasında olduğunu fark etmemek cahillik olur.

Birde burada düşüncelerin çok fazla bölündüğünü görmek beni üzdü, birçok insan kendi siyasi düşüncesi içinde bile bölünmüş.

Tokatta bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın düşüncesi olanlar dışında, her şeye müdahale olan her sorunu kendi sorunu gibi gören, bir şeyler yapmaya çalışıp topluma faydalı olmak isteyen azda olsa bir kesim var.

Onların sıkıntısı da birbirleri içinde bölünmeleri, bu da onları haklıyken haksız duruma düşmelerini sağlıyor, bunun farkındalar mı? Bilmiyorum ama bu şekilde bölünerek o bunu dedi, bu şunu dedi diyerek ne kendilerine ne de Tokat’a faydaları olur, bu görüntüde verdikleri emekleri boşa çıkartır benim şahsi düşüncem bu tür emek harcayan insanların, biraz daha sakin ve yapıcı davranarak yollarına devam etmeleridir.

Herkes sizi onaylayamaz, herkes herkesi sevemez o insanları da kazanarak bir olunmalı düşüncesindeyim, işte o zaman Tokat gerçekten yaşanacak yerlerden biri olarak tarih yazar.

Ne kadar olumsuzluklar olursa olsun memleketimiz gerçekten yaşanacak bir yer, keşke bazı değerlere daha çok önem verilse, iş imkanları daha çok olsa, sanata sanatçıya daha çok ses verilse, emek veren zanaatkarlarımızın emekleri karşılıksız kalmasa, Tokat gerçekten bir cennet, Tokat’ın değerine değer katmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerekli, bölünmeden sen ben demeden bunu başarabilirler yoksa Tokat’ın hep bir tarafı karanlıkta kalmaya devam eder.

Sevgiyle kalın.

Ayten Turan      18/10/2020

DÜNYADAN - 19:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]