Açık

Ayten Turan Yazdı: Tokat’lı Başkan Olmak

DÜNYADAN - Haziran 14, 2021 21:49 A A

TOKAT’LI BAŞKAN OLMAK

Tokat’ da bir gerçek var, elimizi sallasak başkana çarpıyoruz, bütün memleketler mi, böyle yoksa sadece Tokat’a özgü bir durum mu? Bilemedim.

STK sı çok olan memleketlerin ön sıralarında olduğumuz için olabilir diye düşünüyorum, gerçi biz Tokatlılar makamı mevkii pek önemseriz, kendi adımızın önüne bir makam koymasak olmaz.

Dikkat ettiniz mi, bilmem ama sosyal ağlarda kendi sayfalarında paylaşım yaparlar ve ardına kendi makamlarında yazarak sonlandırılır, gözünü sevdiğimin memleketi Tokat’ın başkanları, sanki başka sayfalar da, kendilerini tanıtıyorlar.

Anam babam kendi sayfasındasınız basın bildirimi yapmıyorsunuz, zaten sayfasında seni tanırlar, hemen  konuma döneyim kızdırmayayım başkanları, onlar beni ben onları severim diyerek konuyu tatlıya bağlayalım.

Neyse efendim, baktık mevki bulamadık kendimize, mevki makam yaratacak bir kuruluş kurar, kendimizi de başkan ilan eder yine o ismimizin önüne o makamı yerleştiririz, bizlerin olmazsa olmazıdır bu durum, peki bir kurumun başkanı olmak sizce ne gerektirir?

Öncelikle memleketlileri arasında saygın olmalı, gönüllü olmalı çalışkan olmalı, görgü ve protokol kurallarını iyi bilmeli.

Adap bilmeli, idealist olmalı, işinin ehli olmalı, çözüm odaklı kafası iyi çalışmalı, adaletli olmalı, adil olmalı, bunların hepsini bir araya getiren başkan varsa direk seçimlerde sağı solu farketmez destekleyip bir üst mevki siyasette başkan edilmeli bu da buradan duyurulur.

Ben bütün başkanlarımıza sonsuz saygı duyarak birazda latifeyle birlikte  takıldığımız ve yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyleri buradan irdelemek istiyorum.

Kızmak yok değerli başkanlar, ama üzerine alınan alınabilir.

Konumuz şu efendim STK başkanları ne kadar adap ve protokol kurallarına hakimler?

Başkan olmak sadece isminin önüne mevki koymak olamaz, ya da kendine bağlı olan insanları korumak onları yönlendirmek olamaz, örnek olmalı diye düşünüyorum, insanlar her zaman kendilerine üst düzeyden insanları örnek almak isterler bizler örnek olarak STK başkanlarını görebiliyor muyuz?

Hayır maalesef ki, görgü kurallarını bilmeyen ya da işine gelmediği için uygulamaya bir çok başkanımız var.

( İstisnalar kaideyi bozmaz)

Öncelikle bazı başkanlarımızda ki herşeyi ben bilirim tavrı irdelenmeli, herkes herşeyi bilemez.

Topluma girildiği zaman nasıl oturup kalkılır, bilinmeli sadece makamının arkasına saklanarak herkes onların her istediğine biat etmeli gibi görüntüler yakışık bir hareket olamaz.

Başkan karşısında ki muhatabının kadın ve erkek olarak. Nasıl davranması gerektiğini bilmeli, toplum içinde özellikle bizim başkanlarımızda var, kadın başkan sayısı az olduğu için erkek başkanların bazıları, kadınlara nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyorlar.

Bu şıkkı çok uzatmayacağım kırıcı olmaktan endişe duyarak, sadece başkanlarımızın biraz kendilerini bu konuda analiz etmeleri gerektiğini önermek istiyorum.

Masa adabını bilmeleri gerekli, kim gelince kalkılmalı, nasıl bir prosedür gerektiği gibi bilgilere sahip olmalılar.

Masa fotoğrafı atmak alkol bardaklarını görüntüleme kurallar içinde olamaz, başkanlık her şeyi göz önünde bulundurmak zorundayız özeliniz başka tabi ona kimse karışamaz.

Siyasi ve yerel toplantılarda ki ayrımı iyi yapmak gerekli siyasi toplantıların kuralları var ve başkanlar bunu iyi bilmeliler.

Yerle toplantıların da kendi özgü bir kuralları olmalı, orada başkanları giyimi hitabı ve davranışları örnek teşkil etmeli aşırıya kaçmadan inceden inceye mesajlar verilmeli.

Başkanlar yazılımlarına dikkat etmeliler, çünkü yazımızın başından bu yana söylediğimiz gibi örnek olacağı için, sosyal ağlarda da olsalar basın açıklaması da yapsalar, yazılım dilleri çok önemli kuralları iyi bilmeliler, kışkırtıcı yanlış yazılımlar başkanlara puan kaybettirir ve eleştiriye açık eder bunu da hiç bir başkan istemez.

İnanın bu yazıya başlarken öyle çok şey vardı ki, yazacak birçok başkanı sözlerimle gömmeyi düşünmedi değildim ama baktım adap bilmek gerek, kelimelerimi sık dokuyup ince eleyerek seçmeye gayret gösterdim, aman başkanlarımız kızmasın ama inceden inceye alınıp kendilerini bir analiz etsinler diye bütün başkanlarımıza saygı ve hürmetlerimle diyerek yazımı sonlandırıyorum.

Bu arada bende bir başkanım ne kadar paylaşmasam ismimin önüne getirmezsem de, ucundan bucağından bir başkanlık var hemen kendimi analiz etmeye başlıyorum.

Saygılar.

Ayten Turan 14/06/2021

DÜNYADAN - 21:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

  • 01
    Ömer Çetin: Sadece Milletin Adamı Olacağız
    Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin hafta sonunda İstanbul ziyaretlerinden sonra mahallelerde ev ziyaretlerine devam ediyor. Ev ziyaretlerini miting havasına dönüştüren Başkan Adayı Eğitimci-Sosyolog Ömer Çetin, Ahmet Yesevi ve Mimar Sinan mahallelerinin kesişme noktasında geniş katılımlı ve heyecanlı bir halk topluluğuna hitap ederken genç, çocuk ve kadınların fazlalığı dikkatlerden kaçmadı. Çetin’in konuşması sık […]
  • 02
    Fatih Başara: Erbaa’mızı Türkiye Yüzyılı Şehirleri Arasına Katmaya Hazırız Kararlıyız
    AK Parti Erbaa İl Genel Meclis Üyesi Adayı Fatih Başara, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerine devam ediyor. İl Genel Meclis Üyesi Adayı Fatih Başara, AK Parti Erbaa İl Genel Meclis Üyesi Adayları Oğuzhan Önal, Ahmet Öztürk, Halil Diş ve AK Parti Erbaa İlçe Teşkilatı üyeleriyle; Küplüce, Endikpınar ve Evciler Köylerini ziyaret ederek, köy sakinlerinin istek ve […]
  • 03
    Seçim Ofisi mi Geçim Ofisi mi?
    Erbaa Belediyesi’nin son yıllarda yaptığı harcamalarla ilgili bir dizi söylentiyi inceleyen haber merkezimiz ilginç bilgilere ulaşmaya devam ediyor. Bu bilgiler içinde Erbaa Belediye Başkanı ve adayı Ertuğrul Karagöl’e G.O.P mahallesinde seçim ofisi tahsis ettiği iddia edilen bir firmayla belediye arasındaki iş ilişkisi ve yıllar içinde milyonlarca lira ödendiği ortaya çıktı. Haber merkezimizin araştırmalarında görüşlerine başvurduğu […]
  • 04
    Fatih Başara: Karayaka Toplantımız Seçim Zaferinin En Büyük Göstergesi Oldu
    AK Parti Erbaa İl Genel Meclis Üyesi Adayı Fatih Başara, Karayaka Beldesinde düzenlenen Aday Tanıtım Programında, 31 Mart Yerel Yönetim Seçimleriyle birlikte Erbaa’nın yeniden hak ettiği günlere kavuşturacaklarını belirtti. AK Parti Erbaa İl Genel Meclisi Üyesi Adayı Fatih Başara, Erbaa Karayaka Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Mehmet Başar’ın düzenlediği Aday Tanıtım Toplantısına katılan AK […]
  • 05
    Fatih Başara: Daha İleri Erbaa, Yeniden Erbaa İçin Hazırız Kararlıyız
    AK Parti Erbaa İl Genel Meclis Üyesi Fatih Başara, Erbaa’yı özlenen hizmetlerle buluşturmak için gece-gündüz demeden çalışacaklarını belirtti. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Erbaa İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Erbaa İl Genel Meclis Üyeliğine Erbaa’nın iş insanlarından Fatih Başara ikinci sıradan aday gösterildi. İl Genel Meclis Üyeliği Adaylığıyla ilgili basın mensuplarına yazılı açıklama yapan İş İnsanı […]