10° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Tokatlıların Sorgulama Yetisi

YAZARLAR - Temmuz 2, 2023 20:21 A A

Bir bayram daha bitti Tokat’a büyük şehirlerden gidenlerin sayısı rekor seviyeye ulaştı.

Son yıllarda Türkiye’de bitmeyen sıkıntılar insanları yordu. Hastalıklar, ölümler, depremler, işsizlik, ekonomide ki, çöküş ve seçimlerle birlikte gelen, siyasi gerginlik.

Hep beraber yorulduk, olduğumuz yerlere sığamadık. Mutsuzluğumuz yüzümüze yansıdığı gibi, içimizde ki, yaşam enerjisini yok etmeye yüz tuttu.

İşte tam da bu zamana denk gelen, 10 Günlük bayram tatili insanların nefes alması için büyük bir şans oldu.

Birçok insan bildiği yere memleketlerini tercih etti, belki de, memleket tercihlerinin en büyük sebebi ekonomide ki, daralmanın verdiği zorunluluk oldu.

Sebep her ne olursa olsun, memlekette evlatlarını akrabalarını bekleyenler için çok iyi oldu, son yıllarda insanlar bayram tatillerini köyleri yerine tatil beldelerini seçiyorlardı, bu sene bu daha aza inerek Tokatlılar gibi birçok insan memleketine gitmeyi tercih etti.

Buraya kadar çok iyi peki, Tokat’a gidenler dinlendi mi? Belki ama takip ettiğim kadarıyla Tokat bu sene festivaller açılışlar düğünler piknikler derken başka bir rekora imza attı.

Tokatlıların bu tür sosyalleşmeye ihtiyacı vardı, iyi de oldu ama insanoğlu bazı şeylerin dozunu ayarlayamıyor.

Her şeyin fazlası zarar aslında, yapılan ne olursa olsun fazla ise yorar insanı…

Tokat’ta ki, etkinlikler gibi…

Tokat’daki festivallerin birçoğu eğitime destek adı altında yapıldı.

Kış aylarında yapılan geceler gibi, bu döngü sürüp gidiyor…

Yaz aylarında piknikler, festivaller, kış aylarında geceler, toplantılar her şey aynı…

Aynı yüzler, aynı söylemler, aynı vaatler.

Peki bu eğitime destek adında yapılan sosyalleşmeyi kaç kişi sorguluyor?

İçkilerin su gibi aktığı, sponsorların kendi reklamları için aktardıkları para ve katılımcılardan toplanan bağışlar gibi, bir sürü şeylerin yaşandığı bu etkinlikleri hiç sorgulayıp denetleme gereği gördünüz mü?

Tokat genelinde hiç bir köy Halkının bunu denetleyip sorguladığını sanmıyorum.

Tokat’da birçok insanın eğlenmenin, o gün yapılan etkinlikte adından söz ettirmenin verdiği keyifle sorgulamak akıllarına bile gelmez.

Etkinliklerde bilmem şuranın başkanı şu kadar bağış yaptının ötesinde acaba verdiğim bu para gerçekten eğitime destek oluyor mu? Diye sorgulama gereği duymamıştır.

Ama duymalı!

Ben eminim birçok köy bu konu da belgeli bir açıklama yapabilecek kapasitede, diğer taraftanda bazı dernek yöneticilerinin bugüne kadar kendi köylerine bir faydası olmadığını, bir tane bile gence eğitimleri için destek vermediğine eminim ama eğitime destek diyerek, Halkın en hassas noktasında yakaladıklarını bilen dernek yönetimleri bunu çok güzel kullanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Çünkü Tokat Halkının büyük bir bölümü eğitime çok önem veriyor, gelecek nesilin eğitimli ve memleketlerine faydalı bireyler olmasını önemsiyorlar.

Eğitimi önemseyen bu Halk, neden eğitime destek adında yapılan sosyalleşmeleri denetleme gereği görmüyor bu da tartışılır.

Tokat Halkı her zaman duyarlı olmayı bilmiştir, lakin bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyen de var, her noktada sorgulayıp hakkını arayan da, işte 2. Şıktaki gib olup kime ne yapılıyorsa Tokatlı duyarlılığıyla sorgulanmalı diye düşünüyorum.

Bu sorgulamada asla yadırganmamalı, bu etkinlikleri yapanlar tarafından kara deftere yazılmamalı, tam tersine derneğini, köyünün yönetimini, sorgulayanı takdir etmek gerekli ve duyarlı olduğu için teşekkür etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Neyse ben kuyuya bir taş attım, kuyudan bu taşı çıkarmak ya da aman bu taş düşmüş uğraşıp da çıkaramam demek de sizlere kaldı.

Bu böyledir demiyorum, sadece sorgulamakta fayda var diyorum.

Ama unutmayın elimde ki, kalem bunları üstü kapalı yazıyorsa bir bildiği vardır.

Ben elimde ki, kaleme hep güvendim, beni hiç yanıltmadı eminim sizleri de yanıltmaz.

Yazımı EİNSTEİN nin bir sözü ile bitiriyorum…

‘’ Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir.’’

Ayten Turan

YAZARLAR - 20:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]