11° Parçalı az bulutlu

Ayten Turan Yazdı: Tokatlıların Sorgulama Yetisi

YAZARLAR - Temmuz 2, 2023 20:21 A A

Bir bayram daha bitti Tokat’a büyük şehirlerden gidenlerin sayısı rekor seviyeye ulaştı.

Son yıllarda Türkiye’de bitmeyen sıkıntılar insanları yordu. Hastalıklar, ölümler, depremler, işsizlik, ekonomide ki, çöküş ve seçimlerle birlikte gelen, siyasi gerginlik.

Hep beraber yorulduk, olduğumuz yerlere sığamadık. Mutsuzluğumuz yüzümüze yansıdığı gibi, içimizde ki, yaşam enerjisini yok etmeye yüz tuttu.

İşte tam da bu zamana denk gelen, 10 Günlük bayram tatili insanların nefes alması için büyük bir şans oldu.

Birçok insan bildiği yere memleketlerini tercih etti, belki de, memleket tercihlerinin en büyük sebebi ekonomide ki, daralmanın verdiği zorunluluk oldu.

Sebep her ne olursa olsun, memlekette evlatlarını akrabalarını bekleyenler için çok iyi oldu, son yıllarda insanlar bayram tatillerini köyleri yerine tatil beldelerini seçiyorlardı, bu sene bu daha aza inerek Tokatlılar gibi birçok insan memleketine gitmeyi tercih etti.

Buraya kadar çok iyi peki, Tokat’a gidenler dinlendi mi? Belki ama takip ettiğim kadarıyla Tokat bu sene festivaller açılışlar düğünler piknikler derken başka bir rekora imza attı.

Tokatlıların bu tür sosyalleşmeye ihtiyacı vardı, iyi de oldu ama insanoğlu bazı şeylerin dozunu ayarlayamıyor.

Her şeyin fazlası zarar aslında, yapılan ne olursa olsun fazla ise yorar insanı…

Tokat’ta ki, etkinlikler gibi…

Tokat’daki festivallerin birçoğu eğitime destek adı altında yapıldı.

Kış aylarında yapılan geceler gibi, bu döngü sürüp gidiyor…

Yaz aylarında piknikler, festivaller, kış aylarında geceler, toplantılar her şey aynı…

Aynı yüzler, aynı söylemler, aynı vaatler.

Peki bu eğitime destek adında yapılan sosyalleşmeyi kaç kişi sorguluyor?

İçkilerin su gibi aktığı, sponsorların kendi reklamları için aktardıkları para ve katılımcılardan toplanan bağışlar gibi, bir sürü şeylerin yaşandığı bu etkinlikleri hiç sorgulayıp denetleme gereği gördünüz mü?

Tokat genelinde hiç bir köy Halkının bunu denetleyip sorguladığını sanmıyorum.

Tokat’da birçok insanın eğlenmenin, o gün yapılan etkinlikte adından söz ettirmenin verdiği keyifle sorgulamak akıllarına bile gelmez.

Etkinliklerde bilmem şuranın başkanı şu kadar bağış yaptının ötesinde acaba verdiğim bu para gerçekten eğitime destek oluyor mu? Diye sorgulama gereği duymamıştır.

Ama duymalı!

Ben eminim birçok köy bu konu da belgeli bir açıklama yapabilecek kapasitede, diğer taraftanda bazı dernek yöneticilerinin bugüne kadar kendi köylerine bir faydası olmadığını, bir tane bile gence eğitimleri için destek vermediğine eminim ama eğitime destek diyerek, Halkın en hassas noktasında yakaladıklarını bilen dernek yönetimleri bunu çok güzel kullanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Çünkü Tokat Halkının büyük bir bölümü eğitime çok önem veriyor, gelecek nesilin eğitimli ve memleketlerine faydalı bireyler olmasını önemsiyorlar.

Eğitimi önemseyen bu Halk, neden eğitime destek adında yapılan sosyalleşmeleri denetleme gereği görmüyor bu da tartışılır.

Tokat Halkı her zaman duyarlı olmayı bilmiştir, lakin bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyen de var, her noktada sorgulayıp hakkını arayan da, işte 2. Şıktaki gib olup kime ne yapılıyorsa Tokatlı duyarlılığıyla sorgulanmalı diye düşünüyorum.

Bu sorgulamada asla yadırganmamalı, bu etkinlikleri yapanlar tarafından kara deftere yazılmamalı, tam tersine derneğini, köyünün yönetimini, sorgulayanı takdir etmek gerekli ve duyarlı olduğu için teşekkür etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Neyse ben kuyuya bir taş attım, kuyudan bu taşı çıkarmak ya da aman bu taş düşmüş uğraşıp da çıkaramam demek de sizlere kaldı.

Bu böyledir demiyorum, sadece sorgulamakta fayda var diyorum.

Ama unutmayın elimde ki, kalem bunları üstü kapalı yazıyorsa bir bildiği vardır.

Ben elimde ki, kaleme hep güvendim, beni hiç yanıltmadı eminim sizleri de yanıltmaz.

Yazımı EİNSTEİN nin bir sözü ile bitiriyorum…

‘’ Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir.’’

Ayten Turan

YAZARLAR - 20:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]