11° Parçalı az bulutlu

Ayten Turan Yazdı: Tokatlının Var Olma Davası

YAZARLAR - Mart 4, 2022 00:01 A A

TOKATLININ VAR OLMA DAVASI

Son günlerde yeni çıkacak kitabımın çalışması ve yoğun çalışma tempomun içinde köşe yazılarımı yazmaya pek zaman bulamasam da, bu yazıyı kaleme almanın doğru olacağını düşünüyorum.

Çok uzun zamandır yeni çıkacak kitabımın araştırmaları yanında, etrafımı gözlemleyerek geçiriyorum.

Zor günler yaşadığımız kesin…

Başta sağlık, savaş, ekonomik sıkıntılar, doğa felaketleri herşey var, eskiden şu yaşadıklarımızı rüyamızda görsek hayra yormazdık ama bugün gerçekten bunların hepsini fazlasıyla yaşıyoruz.

Elbette bu yaşanan sıkıntılar hem bedensel, hem ruhsal tüm insanları etkilemeye devam ediyor, bu tür dönemlerde en iyi ilacın insanların birbiriyle kaynaşması ve yan yana olması olarak görüyorum.

Sevinçler ne kadar paylaşınca çoğalıyorsa, acılarda paylaşınca azalacağına inanan biriyim.

Nitekim memleketim Tokat’ta bu birliktelikleri görmenin huzuru içindeyim, maalesef bu zor süreçten Tokatlı canlarımızda payına düşeni yaşıyor ama her ne kadar zor günler olsada şu yaşadığımız günler, bu zorlukları yan yana atlatabileceğimiz hemşehrilerimizin olması çok güzel.

Diğer taraftanda bu kadar insanlık ağar sınavlardan geçerken, fındık kabuğunu doldurmayacak tartışmaların, var olma savaşlarını görmek bana çok enteresan geliyor. 

Son dönemlerde Pandemi den, dolayı ertelenen dernek seçimler STK  kurultayları ve siyasi hareketler peş peşe geliyor, aslında kime sorsan herkesin niyeti iyi, birlik beraberli adalet istiyor ama aynanın diğer yüzü daha başka…

Son dönemlerde Tokatlı hemşehrilerimizin kendilerini geliştirme yolunda çalıştıklarını gözlemliyorum, diğer taraftan her gelişim atağınında sancılı bir süreç olduğu net görebiliyorum.

Birileri kendilerini geliştirmek için o sancılı süreci yaşarken kimileride kendilerini dev aynasında görmeye devam ediyor, tamda burada kendilerini geliştirmek için gayret gösteren o kitle kendisini dev aynasında gören birilerine gereken cevabı adil bir şekilde veriyor.

Birileri bazı kurumlardan beslenmeye çalışırken akan dereleri durunca başka su başlarını çabuk bulabiliyor, zamanın o akan dereyi anında unutum vefasız bir şekilde yeni akan sular bulduğunu sanıyor, aslında çok iyi bir ders alınması gereken şu dev aynası meselesini görmezden gelip, Hakkın adaletini unutarak, küçük dağları ben yarattım diyebiliyor.

  ( Haşa ) 

Gözlemlemeye devam ediyorum, Tokatlı hemşehrim var olma savaşı içindeyken,  şu zor günleri sırt sırta atlatmaya çalışırken, bazıları ikiyi dörde bölerek Tokatlı canları zorluğun içine sokuyor, ama unuttukları birşey var, Tokatlı çok akıllı, dördün ikiye bölünmesi gerektiğini çok iyi biliyor ve birilerinin  saçma akıl oyunlarını, şu dev aynası meselesi gibi terse çevireceklerini çok iyi biliyorlar.

Tokatlı var olma savaşı dememe bakmayın, aslında tüm insanlık var olma savaşı içinde, bu zor süreçlerde birilerinin koltuk sevdası, siyasi oyunları ve saçma egolarıyla uğraşacak konumda kimse değil.

Maalesef ki tuzu kuru olan, kendinden başka hiç bir insanlığa faydası olmayan insan kılığında ki varlıklar yüzünden, Tokatlı hemşehrilerimiz gereksiz zaman kaybederek, kendilerinin var olma savaşı içinde zor bir sürecin içine sokulmak isteniyorlar.

Burada hep beraber gözlemleyerek, akı karayı iyi seçerek, yarınları dünü gözlemleyerek analiz edersek, var olma savaşını kesinlikle Tokatlılar kazanacaktır.

Asla unutmamak gerek, insanın geçmişi o insanın gelecek dönemin aynası olacaktır.

Yapmacık var oluşları iyi analız ederek gerçek var oluşları hayatımıza sokmalıyız.

Tokatlı hemşehrilerimizi gözlemlemek belki beni aşan birşey ama bende bir Tokatlı olarak oynanan bazı oyunları dışarıdan daha net görüyorum.

Şunuda net görüyorum, Tokatlı var oluşuda, yok oluşuda çok iyi analiz edecek kapasiteye sahip, bu toplumda kimi var edeceklerini ve kimlerin yok olması gerektiğini çok iyi biliyor.

Konu kapanmıştır.

Ayten Turan 03/02/2022

YAZARLAR - 00:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]