11° Açık

Ayten Turan Yazdı: Tokat’ta CHP liler Neden Küskün?

YAZARLAR - Kasım 6, 2020 17:28 A A

TOKAT’TA CHP LİLER NEDEN KÜSKÜN?

Böyle bir başlık attım gerçekten Tokat’ta ki, birçok CHP li dostlarımızın, CHP ye küskün olduğunu hissetmek için siyasi bilimci olmaya gerek yok.

Tokat seyahatimde Tokat il CHP li dostları ziyaret ettiğimde,  beklediğim dışında bir görüşme oldu aslında görüşme dahi olmadı, girdim bir kaç kelime ile çokta bir konuya değinmeden ortamın gerektirdiği neyse onu yaparak ayrıldım.

Ayrıldıktan sonra kendime sordum neden gittim diye? Neticede geçmişte de her sene gider en azından il başkanları ve oradaki CHP li dostlarımızın muhabbetleriyle Tokat CHP sini anlamaya çalışır gittiğim ortamdan haz alırdım bu sefer bu böyle olmadı.

Nedenini bilmiyorum il başkanının çokta yazarları ya da sanatı kalemi önemsememesi olabilir.

Çünkü sanal ortamlarda takip ettiğim kadarıyla il başkanımız her misafiriyle gayet ilgili geneli siyasetçi ve erkek egemen bir kitle ile daha net kareler paylaşıyor ama beni paylaşma gereği dahi görmedi demek ki, o mertebeye ulaşamamışım.

Burada yanlış anlaşılmasın il başkanımız beni çok nazik ve saygılı karşıladı ama ben isterdim ki, siyaset yazan biri olarak benimle muhabbet etsin ve Tokat’ı konuşalım CHP yi tartışalım ama bu olmadı.

Diğer taraftan Tokat Merkez il başkanını ile en az iki saat siyaset konuştuk, Tokattaki sorunları konuşabildik, yani konuşacak çok şey vardı ve Tokat ilçe başkanımızla bunları konuşmamız bana da ilham verdi ve bir araştırma yapmamı gerektirdi.

Tokatta CHP liler neden küskün?

Gerçekten de Tokatta bu net  hissediliyor ne kadar sanal ortamlarda CHP var gibi görünse de maalesef ki, muhalefet yok.

Tokat’ta CHP üyeleri içinde herkes herkese kırgın gibi, bir arada oldukları zamanlar dahi aralarındaki, serin havayı hissedebiliyoruz neden?

Bunu aslında çok anlamamakla birlikte, Muhalefet cephesinin zayıf kalmasına bağlıyoruz, birçok CHP kökenli iş insanlarıyla konuştuğumda evet CHP liyiz ama CHP yi hissedemiyoruz kırgınız diyerek üzüntülerini anlattılar.

CHP Halkın partisi ama eğer Halkı yanınızdan uzaklaştırırsanız bu parti misyonunun dışına çıkar.

Ben burada CHP li dostlarla iş insanlarıyla ve kadınlarımızla konuştuklarımı etik bulmadığım için paylaşmıyorum ama sorun büyük, bir küskün cephesi var ve kesinlikle bu cephe barışçıl bir şekilde CHP nin kalesi içine alınmalı buda birlikle olmalı.

CHP Tokatta güçlü bir kaleye sahip olacaksa, Tokat CHP sini vekilliğe ya da makamlara geçit olarak değil dava insanı olarak Halkı yanına çekerek olunmalı

Burada benim nacizane tavsiyem, gerçi Tokat CHP si ne kadar ilgilenir bilmiyorum ama Halk toplantıları yapılmalı Halka inilmeli bazı iş adamlarının makam ziyaretlerin den, daha etkili olur diye düşünüyorum.

Çünkü iş insanlarının makamları ne kadar ziyaret edilse de, bu iş insanlarımız Tokat’ yönetenler tarafından ayakta kalmaya çalışıyor, tercihlerinin CHP olmayacağı gün gibi ortada,  buda ayakta durmaları için normal bir durum.

CHP li dostlarımın anlayışıyla üstü kapalıda olsa birkaç kelam etmeye çalıştım, aslında yazının içeriğinde çok şey var anlamak istensin yeter ki,  birbirimizi eleştirme hakkı adaletle eşdeğerdir diye düşünüyorum, öncelikle birbirimizi dinlemeli ve birbirimizin görüşlerinden ilham almayı bilmeliyiz.

Cumhuriyet Halk Partisi bizim, Halkın, davanın partisi ve güçle dava ile yürünürse başarısız olmak lugatımızda olmaz yeter ki, dinlemeyi ve paylaşmayı bilelim.

Birbirimizi önemseyelim bu kim olursa olsun önemsendiğini hissettirelim, kimin nerede ne olacağı bilinmez, makamlar geçse de insanlık baki kalır.

Sevgiyle kalın.

Ayten Turan 06/11/2020

 

YAZARLAR - 17:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]