14° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Tokat’ta Evrenselleşemiyoruz

YAZARLAR - Ağustos 20, 2020 13:25 A A

TOKAT’TA EVRENSELLEŞEMİYORUZ.

Evet aynen de öyle, ne kadar birlik için önce Tokat desek de, işin içine girdiğimiz zaman yönümüzü hemen ortaya koyuyor, benden olmayan az öte dursun diye veryansın ediyoruz.

Dernekler kuruyor biz evrenseliz diyor ama hemen ardında siyasi düşüncemizin arkasına geçip, diğer siyasi düşüncelere kapılarımızı kapatıyoruz.

Birbirimize ön yargılı yaklaşıyor, kendi istediğimiz gibi olayları yorumlamaya bayılıyoruz.

Sosyal ağlarda, siyasi düşüncemiz dışında birileri yanımızdaysa, sen kaydın o tarafa yönün belli değil diye yargılamaya bayılıyoruz.

Söz evrenselliği gelince, biz evrenseliz ama doğrularımızda var diyerek evrenselliğin açılımını kendi elimizle kapatıyoruz.

Evrenselliğin anlamı bütün insanlığı ilgilendiren Dünya çapında birliktelikte tek düşünce kavramını unutuyor işimize geldiği gibi evrenseliz ama diyerek yola devam ediyoruz.

Tokatlılar, bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşıyor, evrenselliği yakalayamadığımız için ne siyasette ne de gündemde, Tokatlılar olması gereken yerde, makamda olmakta zorluk çekiyor, daha doğrusu olamıyor.

Birliğin küvetini biliyoruz da, o birliği evrensel noktada nasıl yakalayacağız bilemiyoruz.

Hangi siyasi düşünce olursa olsun Tokat için birşeyler yapmak istendiği zaman siyasetin çirkin yüzüne takılıp yapamıyoruz.

Bu konuyu biraz açmak istiyorum.

İsim vermeden projeyi anlatmadan yazmak istiyorum.

Tokat’ın birkaç ileri gelenleri var tam Tokat sevdalıları, yani Büyük şehirlerde ki STK gibi değil çünkü bizde ki STK kavramı maalesef ki gideyim Tokat’ı kalkındırayım değilde, İstanbul’da ne yaparız nasıl hava atarız makamı nasıl sağlam tutarız gibi düşünce içindeler  ( istisnalar hariç )

Konumuza dönecek olursak bu Tokat sevdalıları Tokatta çok ciddi yatırımlar yapmak istediler, birazı da yapıldı aslında gönüllü yürekten yapıldı.

Hiç bir yerde paylaşmadılar yapılan desteği çok iyi biliyorum ama bu Tokat sevdalıları, paylaşmak istemedikleri için yazmıyorum ama insanlık ölmemiş denecek kadar güzel şeyler.

Bu Tokat sevdalıları Tokat için çok iyi yatırımlar da planlanmaya devam ediyordu, bu yatırımlar siyasi değil,  Tokat sevdalılarının gençlerin eğitimi, iş imkanı, geleceğe yönelik yatırımlar yapmayı düşünüyorlardı.

Ne mi oldu?

Siyasete takıldı, bu Tokat sevdalıları gecelerini gündüzlerine katıp çok çalıştılar, Tokat’ın toprağında ne yetişir, Tokatta hangi iş imkanı olursa genç nüfusa çoğalır, hangi yatırımı yaparsak Tokat kalkınır? Gibi buna benzer bir çok proje gündeme geldi ama dediğim gibi siyasetin o çirkin yolunda karşılaştıkları bazı insanlar dur dediler, sebep şu siyasi düşüncenin başkanıyla resmin var.

Şu siyasi düşüncenin adamlarıyla aynı masada gördük sizi, eee ne olacak  iki siyasi farklı düşünceyle aynı noktada olsalar ne olur?

Olmaz eee konu Tokat

Olsun yönünüz belli değil, bizden olmayan öte dursun.

Sonuç: Tokat sevdalısı ve Tokat’a gerçek güç olabilecek insanlar küskün, çünkü ne emek verirsek verelim geleceğimiz de bu günümüzde siyasilerin iki dudak arasında kalıyor.

Siyasilere sorsak evrenseliz ama bizim bildiğimiz evrensellikte, bizden olamayan öte dursun.

STK ların da arasında bu düşüncede olan insanlar var, maalesef ki yan yana gelmemek için birbirlerinin işini baltalayan bile oluyor, dedim ya evrenseliz ama benden olamayan öte dursun.

Evrenseliz ama aynı masada olmamalıyız, evrenseliz ama yan yana olmak bize yakışmaz.

Anlayacağınız Tokatlılar EVRENSELLEŞEMİYOR nokta.

YAZARLAR - 13:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]