10° Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Tokat’ta Villa Önemli Bir Konu Büyük Yatırım…

TOKAT - Ocak 16, 2023 09:41 A A

The Hashmi Group CEO’su Tajamol Hussain, “Tokat Views, son beş aydır bir aşk yolculuğu oldu ve bu topluluğu hayata geçirmek için ortaklarımızın yanı sıra yerel hükümet yetkililerinin desteğini almaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu başlığa bakılınca Tokat ekonomisine çok büyük yatırımlar yapıldı diye düşüneceğinize eminim.
Gerçi yukarıdaki, yazıyı kim okusa aynı şeyi düşünür. Neticede hükümet yetkililerin bile desteği deniyor başka ne olabilir, değil mi?
Olay ne mi?
Efendim Tokat’ın yeni yaşam alanı Hashmi Group’un girişimiyle tamamlanan projelerden biri olan 30 adet lüks villanın temeli atılmış.
Elit bir güvenlik sistemi olan, buraya dikkat lütfen ELİT bu önemli bir kelime, şehrin yakınında ilk güvenlikli site içinde olan lüks villalar.
Tokat için ciddi bir yatırım, lütfen öyle bu konudan rahatsız olmayın, villa önemli…
Özellikle güvenlikli villalar Tokat için önemli, en az suç oranı olan, fabrikaları olmayan, yaşlıların ikamet etmesi reva görülen bir memlekette villa hele de güvenlikli villa önemli.
Bu villalardan kimler evine ekmek götürecek, Tokat’ın ekonomisi nasıl kalkınacak yazmaya kelimeler bulamıyorum.
Fabrikaların kapandığı, iş imkanı bulunamadığı için gençlerin azaldığı, emekli şehri olan Tokat için büyük bir yatırım.
Enteresan olanda bu projenin altında ki, imza…
Hintli bir CEO Taj Al-Hussein adlı bir yatırımcı.
Bu yatırımcı ne enteresandır ki, Tokat’a götüren Tokatlı hemşerilerimiz bu beyefendinin Tokat’a büyük yatırımlar yapacağını ve Tokat Halkını kalkındırıp turizm şehri yapacağını düşünmüşler.
Neticede Tokat için Turizm çok önemli tarihi bir doku içinde olan güzel memleketimin bir sürü iş insanı varken, bu konu Hintli bir yatırımcı ile daha da güçlenecek diye düşünülmüş ya da insanların böyle düşünmesi sağlanmaya çalışılmış, bana göre ikinci şık daha mantıklı geldi.
Tokat’ta villaları yatırım olarak düşünülüp o kadar dönüm arsayı Tokatlı olmayan hatta Türkiyeli dahi olmayan birine satmak bana göre manidar, bu villalarda kimler oturacak buda ayrı bir muamma…
Aslında bu hikâyede daha vahim şeyler var. Bu beyefendiyi neden Tokat’a götürdüler ve sadece bu villaların arsaları değil Tokat’ın birçok yerinden ciddi arsalar aldığı söylentisi bu beyefendinin Tokat’ın birçok ilçesine köyüne gidip ramazanda koliler dağıtması ve bizim memleketimizin yaşlılarını ellerinde bir koliyle sosyal ağlarında paylaşması bana pek mantıklı gelmedi.
Kendi adıma söylüyorum beni bu konu rahatsız etti.
Emlak dersi alan ve bu konuda birçok kanunu kuralı bilen biri olarak söylüyorum, bu Hintli yatırımcı hangi emlakçının adı altında buraları aldı? Hintli beyefendiyi götüren emin olun kendisi de çok ciddi gelirler sağladı. Peki bu kişi ya da kişiler memleketlerinde ki sıkıntıyı görmeden sadece kendi ceplerini doldurmak için gittikleri yerlerde Halkı nasıl ikna edip arsalarını satmalarına izin verdi.

Hashemi Group, gayrimenkul, kimmiş? Bir bakalım turizm ve hizmet sektörlerini kapsayan mega projeler geliştirmekteymiş. Uluslararası deneyimi, çevre dostu yaklaşımı ve yerel topluluk gelişimine odaklanması ile Hashmi Group, yerel ekonomiye en uygun planları geliştirmek için topluluklar ve yerel makamlarla birlikte çalışırmış…
Son cümle önemli yerel makamlar…
Neyse konumuza dönecek olursak asla hiçbir milleti inancı küçümseyemez ilim Fizan’dan gelse başımız üzerine boynumuz kıldan incedir deriz. Lakin burada ilim yok, yatırım yok, alınan arsalar elit dedikleri kesim için yapılan kazançları kendi ceplerine girecek, kendilerini kalkındırmak için yapılan şahsi yatırımlar.
Halkın yanından bucağından geçemeyeceği bir oluşum diyebileceğim bir konuyla karşı karşıyayız.
Hintli iş insanının Tokat’a gitmesinin orada yerleşmesinin bir sakıncası yok lakin Bu iş insanının Türkiye de o kadar verimli topraklar varken, Tokat’ın verimli olmayan topraklarını tercih etmesi bana manidar geliyor ve ne hikmetse Tokat da bazılarının da bu beyefendinin etrafında dönmesi Tokat’ın bir çok köylerini gezdirip orada yaşlı halkı görüntüleyerek deşifre ederek üç kuruşluk kolilerle poz vermeleri bana çok üzücü geldi.
Beyefendinin sayfalarını incelediğim zaman hiç bir Hintli köye gidip oralarda yardım ettiğini görmüyoruz, bildiğimize göre Hint ekonomisi Türkiye’nin çok çok altında, eğer bu beyefendi bu kadar yardım severse neden kendi ülkesini deşifre etmiyor, benim Tokat’ımın köylerini gezerek masum iyi niyetli yaşlı köylümü deşifre edebiliyor buna nasıl izin veriliyor?

Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi Tokat’da da yabancı nüfus azımsanmayacak kadar çok.
Türkiye istatistik kurumunun verilerine göre 602 bin 567 nüfuslu Tokat’ta yabancı sayısı 7 bin 103 olarak açıklandı.
Tabi bu resmi kayıtlara göre, tahmin edersiniz ki, sayısını veremeyeceğimiz kaçak olduğunu düşündüğümüz birçok yabancı vardır.
Biz yine de resmi rakamları baz alalım resmi rakamlarda verilen nüfusun bir çoğu büyük ihtimalde öğrenci bu da Tokatlı olarak hepimizi sevindirir, iş insanlarının da Tokat da olması Tokat ekonomisine katkı sunması hepimizi mutlu eder ama memleketimin topraklarını alması ki. Bu çok ciddi dönümler olduğu söyleniyor, söylentilere göre Tokat Gümemek’ten tutun Almus’a kadar ve Tokat’ın merkezinde ciddi bir yere otuz villa alanı sosyal alanları da düşünürsek ciddi bir dönüm arsa diyelim, alıp yapması bana pek manidar geliyor. Zaten Türkiye’nin neredeyse her yerini yabancılara satıyorlar ama Tokat’ın bu kategoriye girmemesini isterdim.
Bu hikayeyi toplayacak olursak, Hintli beyefendinin ve ortaklarının tabi ortaklar kim belli değil, yaptığı villalar Tokat için yatırım değil, bazı basın mensuplarının böyle halka lanse etmesi doğru değil, bu beyefendinin resmi olmayan açıklamalara göre Tokat’ın bir çok yerinden aldığı arsaların sebebi ne ve sosyal ağlarından neden Tokat’ın köylerinde yardım yapıyor görüntüleri ve yaşlılarımızın fotoğrafları deşifre ediliyor? Bunlar doğru hareketler değil.
Anlayacağınız bir şeyler yanlış gidiyor enteresan olanda her şey kulpuna uyduruluyor. Tuhaf olan bir şeyde; aradığım insanların bu konuda rahatsız olmaları. Bunların takipçisi kim olur bilmiyorum ama şu bir gerçek güzel memleketimiz yanlışlıkların otağı olmaya devam ediyor ve üzücü olanda bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesiyle herkes sessiz, zaten birçoğu da halinden pek memnun, neticede onların cebi doluyordur, neden rahatsız olsunlar ki?

Umuyoruz içimizde ki endişeler yanlış olsun ve güzel memleketimiz güzelliklerle anılsın. Hep beraber zaman içinde göreceğiz neyin ne olduğunu ama emin olun yine parası olana o Hintli beyefendiyi Tokat’a götürüp mal mülk yapana hiç bir şey olmayacak, olan yine gariban halka olacak maalesef ki, bir çoğu da kendilerine ne olduğunu anlamayacak niye mi?
Sizce?
Ayten Turan 16/01/2023

TOKAT - 09:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 02
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]
 • 03
  Başkan Yazıcıoğlu: Değişimle Birlikte Tokat Belediyesi Heryerde
  BAŞKAN YAZICIOĞLU: “DEĞİŞİMLE BİRLİKTE TOKAT BELEDİYESİ HER YERDE” Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Örtmeliönü Mahallesi’nde sabah saatlerinde ahşap bir evde meydana gelen yangın sonrası evi kullanılamaz hale gelen aileyi ziyaret etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangına ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapıldığını ve büyük bir felaketin önlendiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Kemal […]
 • 04
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 05
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]