25° Açık

Ayten Turan Yazdı: Yas Orucunda İftar Değil Lokma Verilir

YAZARLAR - Ağustos 16, 2021 12:24 A A

YAS ORUCUNDA,  İFTAR DEĞİL LOKMA VERİLİR

Muharrem ayının hikmetini bilmek için alevi olmak gerekmez ama Muharrem ayı aleviler için bambaşka bir anlam taşır.

Yastır çiledir bu ay, Hazreti Ali ve onun soyundan gelenlerin katledilmesidir, bir yudum suya hasret kalmaktır, yanıp kavrulmaktır.

Bundan sebeptir ki, Aleviler bu aya yas ayı der. Kerbela da, nasıl bir yudum suya hasret kalındıysa Alevi Halkıda kendilerini su içmekten, zevk alacakları her şeyden uzak tutarak o günün yasını tutarlar.

Benim bugün yazımda değinmek istediğim Alevi kültürü ya da Muharrem orucunun anlamı falan değil…

Aleviliği anlatmak derin bir kuyu, ince bir yol, bizler ne kadar anlatırsak anlatalım, ne bu ince yolun derinliğini bilebilir ne de anlatabiliriz diye düşünüyorum.

Bugün benim değinmek istediğim bazı insanların Alevileri eleştirerek kendi kültürleri dışına çıktıklarını söylemeleri, Muharrem orucunun Ramazan orucuna benzetme yaparak asimile oluyor diyerek söylemlerde bulunmalarıdır, peki gerçekten öyle mi?

Kesinlikle HAYIR…  

Mantık dışı bu benzetme diyerek de ileri gidebilirim, düşünün bir kere Ramazan orucunda ki şaşaayı ve menüleri, birde Muharrem ayında ki menüleri ve sessizliği.

Hiç Muharrem orucunda tatlı gördünüz mü?

40 Çeşit menü gördünüz mü?

Et gördünüz mü?

Pastırma kola sucuk gördünüz mü?

SU gördünüz mü?

Yok, olmazda…

 Yaşamı devam ettirebilecekleri kadar yemek vardır, garibandır yemeği, Muharrem orucunda kana kana hiç bir şey içilmez, deliresiye yenilmez, aç kalkılır sofradan Muharrem orucundan…

Dediğim gibi sade yaşamı devam ettirebileceği kadar yenir, o da hakkın dediğidir.

Allah sana bir can verdi, bir emanet, Hak onu senden alana kadar iyi bak…

Bu bir emirdi ve bu emir yerine getirilir, zevk alınmaz zevk alınacak her şeyden uzaklaştırır kendini Aleviler.

Kerbela’da çekilen acıyı, susuzluğu çekerler içlerinde, canlarında hissederler, yani iki orucu birbirine benzeyenlerin biraz daha mantıklı düşünüp analiz etmesi gerektiğini düşünüyorum.

 ( Ramazan orucunu tutanları eleştirmek değil yazım, lakin ayırt etmek gerek, Hak için tutulan orucu gidilen her yolu Allah kabul etsin. )

Konumuza dönecek olursak…

Alevi verilen yemeğe iftar demez, lokmadır lokma da can için verilir…

Diğer eleştirilen  bir konuda muharrem ayı içinde verilen lokmaların şeklidir.

Bazı sözde düşünürler Alevilerin lokmalarını gizli yemeleri gerektiğini savunurlar, Cem evlerinde verilen lokmaların hak olmadığı gibi akla zarar bir düşünce barındırdıklarını görmek üzücü ve Cem evlerinde verilen lokmalarda Alevi olmayan insanların davet edilmesinin eleştiri konusu olarak görürler.

Açıkça söylemek gerekirse Cem evlerinin içinde verilen lokmaların siyasi arenaya çevrilmesine bende karşıyım, lakin Kuran ‘da  yazıldığı gibi zamana uymak gerek.

Neticede Aleviler zamanında kendilerini sakladılar, ibadetlerini gizli yaptılar, çünkü canları tehlike altındaydı yaşamak için ibadetlerini yapabilmek için saklanmaları dağlara kaçmaları gerekti ama bugün bence herkes her şeyi öğrenmeli diye düşünüyorum.

Aleviler ekmeğini, lokmasını paylaşmalı, Cem evlerini herkese açarak kendilerinin inancının Hak olduğunu herkese anlatmalı, sanki başka bir dinmiş gibi eleştirenlere bakın görün Elhamdülillah Müslümanız, Alevilik bir felsefi ince derin bir yol diyerek, herkese Alevi düşüncesini aşılamalılar Alevi ibadetini Cemlerini dedelerini yollarını anlatmalılar diye düşünüyorum.

Neticede yapılan bu oluyor, son günlerde Cem evlerinde ki, yaklaşımlar daha net ve daha öğretici bir noktada. Dedelerimiz ve Alevi düşünürleri daha eğitimden yana kim gelirse gelsin net bir şekilde sorulara cevap vererek, üzerlerine düşeni yaptıklarını görüyoruz.

Yani son söz ortalığı bulandırmanın gereği yok herkes kendi üzerine düşen görevi yapıyor, yapmalı, yeter ki Aleviliği anlayın anlamaya çalışın.

Eleştirerek değil  Cem evlerini siyasi arenadan uzak tutarak ama insanlara gerekeni de göstererek yolumuza devam edelim.

Hak Muhammed Ali yoldaşınız olsun yapılan lokmaları Hak kabul etsin…

ALLAH ALLAH ALLAH

Ayten Turan 16/08/2021

YAZARLAR - 12:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]