11° Açık

Ayten Turan Yazdı: Yine Aynı Şirket Topraklarımızda

YAZARLAR - Mart 18, 2021 11:41 A A

YİNE AYNI ŞİRKET TOPRAKLARIMIZDA

Başlığa bakınca Tokat’ lı hemşerilerimizin ne demek isteyeceğimi yazmadan anladığını düşünüyorum.

Aylardır, gündemden düşmeyen ama yıllardır topraklarımızın üzerinde cirit atan bir şirket, kendi kasasını doldurmak adına topraklarımızı doğamızı talan ediyor.

Reşadiye Erbaa Niksar derken şimdi de Zile ilçemizde ler ne enteresandır ki bu olay beni hiç şaşırtmadı, yıllar önce bir yazımda aynen şöyle yazmıştım…
‘’ 2023 Yılında Zile de çok büyük bir altın kaynağı çıkarılmak isteniyor ‘’

Ve bu gün aynı şirketle bağlantısı olduğunu söyleyenler, bedelini ödedik diyerek Tokat Zile’den bilmem kaç dönüm Bakır madeni arama işlemleri için toprak aldıklarını açıklıyorlar, bunu da çok normal bir işlenmiş, normal bir ticari olaymış gibi anlatıyorlar.

Tuhaf olanda bu haberi bazı ZİLE kaynaklarına bağlı sosyal ağdan hayırlı olsun umarım topraklarımıza zarar vermezler diye haber yapılması, umarım Zile mize istihdam sağlanır diyerek iş imkanı olduğu düşünürler sanki birazda seviniliyor.

Değerli hemşerilerim bu maden aramaları her ne şekilde yapılırsa yapılsın Topraklarımıza zarar vermeye devam eder.

Siyanürle aranması şart değil, keza siyanürsüz bu çalışma imkansız gibi görünüyor, hadi diyelim siyanür kullanmadılar, toprakları kazmak zorundalar o madene ulaşmak için toprakları kazarken büyük çukurlar açmak zorundalar ve bu çukurlar açılırken toprak üzerinde ki çimenler, çiçekler, ağaçlar, nasıl, kalır bir düşünün ve o toprakların üzerinde yaşayan hayvanlar nasıl barınır?
Doğa tamamen talan olacak hadi bunları da umursamıyorsunuz, o maden çıkarıldıktan sonra neyle temizlenecek SU…

Tokat’ta HES projeleri yüzünden su rezervleri  talan olmadı mı?
O dönemlerdede sessiz kalındığı için birkaç kişi iş bulacak birkaç toprak ağası keselerini dolduracak diye görmezden gelinen HES ler bugün topraklarımızı susuz bıraktı, ırmaklarımız derelerimiz kurudu bugün o madenler çıkarılınca zaten azalan suyumuzla temizlenerek hayata kazandırılacak bu temizleme olayı öyle birkaç depo suyuyla olmayacak, çok ciddi su kaynakları tüketilerek yapılacak.
Bugün bakır denilen yerde acaba sadece bakır mı, aranacak  2023 Yılına az kalmışken yoksa başka madenlerde mi çıkarılacak?
Bir düşünün Tokat’ta neler oluyor?

Topraklarımız bu kadar değerliyken birçok kaynağa zarar vererek çıkarılan madenlerimiz, aynı şirket üzerinden yapılıyorsa bu kaynağın Tokattaki bağlantısı kim? Bir de bunu araştırmak gerek aynı şirket heryerde Tokat’ta ayaklarının değmediği yer kalmadan her madenden haberleri olan bu şirketin Tokat ayağını ben çok merak ediyorum, değerli Tokatlı çevre bilimcilerinin ve yerel siyasetin bunu bir araştırması gerektiğini düşünüyorum.

Sonra hangi siyaset? Demek geliyor içimden, Tokat’ı yöneten siyaset diyeceğim, onların haberi olmadan Tokat’ta kuş uçmaz, muhalefet  siyasilerini düşünüyorum, bilemedim onların daha önemli işleri olabilir, İstanbul’da temaslar falan ya da esnaf ziyaretleri bilemedim yani  bu konuda cahilliğimi mazur görün aydınlanmaya ihtiyacımız var ama şu bir gerçek ki, Tokat toprakları zarar görmeye devam ediyor bunu bilmek için ne siyasetçi ne de, profesör olmaya gerek var.

Diğer taraftan topraklarımız zarar görmeyecek diye iddialar varsa lütfen bizleri bir aydınlatsın nasıl zarar görmeyecek?

Yani anlayacağınız biz kendimizi parçalaya duralım, birileri kesesini dolduracak , birileri kendi menfaatleri doğrultusunda sessiz kalacak olan yine Tokat toprakları üzerinde dengeleri sağlayan bitkimize hayvanlarımıza ağaçlarımıza olacak.

TOPRAK MI?

Suya hasret kuruyarak, çoraklaşmaya devam edecek.

Ayten Turan 18/03/2021

YAZARLAR - 11:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]