Kapalı

Ayten Turan Yazdı: Yine Aynı Şirket Topraklarımızda

YAZARLAR - Mart 18, 2021 11:41 A A

YİNE AYNI ŞİRKET TOPRAKLARIMIZDA

Başlığa bakınca Tokat’ lı hemşerilerimizin ne demek isteyeceğimi yazmadan anladığını düşünüyorum.

Aylardır, gündemden düşmeyen ama yıllardır topraklarımızın üzerinde cirit atan bir şirket, kendi kasasını doldurmak adına topraklarımızı doğamızı talan ediyor.

Reşadiye Erbaa Niksar derken şimdi de Zile ilçemizde ler ne enteresandır ki bu olay beni hiç şaşırtmadı, yıllar önce bir yazımda aynen şöyle yazmıştım…
‘’ 2023 Yılında Zile de çok büyük bir altın kaynağı çıkarılmak isteniyor ‘’

Ve bu gün aynı şirketle bağlantısı olduğunu söyleyenler, bedelini ödedik diyerek Tokat Zile’den bilmem kaç dönüm Bakır madeni arama işlemleri için toprak aldıklarını açıklıyorlar, bunu da çok normal bir işlenmiş, normal bir ticari olaymış gibi anlatıyorlar.

Tuhaf olanda bu haberi bazı ZİLE kaynaklarına bağlı sosyal ağdan hayırlı olsun umarım topraklarımıza zarar vermezler diye haber yapılması, umarım Zile mize istihdam sağlanır diyerek iş imkanı olduğu düşünürler sanki birazda seviniliyor.

Değerli hemşerilerim bu maden aramaları her ne şekilde yapılırsa yapılsın Topraklarımıza zarar vermeye devam eder.

Siyanürle aranması şart değil, keza siyanürsüz bu çalışma imkansız gibi görünüyor, hadi diyelim siyanür kullanmadılar, toprakları kazmak zorundalar o madene ulaşmak için toprakları kazarken büyük çukurlar açmak zorundalar ve bu çukurlar açılırken toprak üzerinde ki çimenler, çiçekler, ağaçlar, nasıl, kalır bir düşünün ve o toprakların üzerinde yaşayan hayvanlar nasıl barınır?
Doğa tamamen talan olacak hadi bunları da umursamıyorsunuz, o maden çıkarıldıktan sonra neyle temizlenecek SU…

Tokat’ta HES projeleri yüzünden su rezervleri  talan olmadı mı?
O dönemlerdede sessiz kalındığı için birkaç kişi iş bulacak birkaç toprak ağası keselerini dolduracak diye görmezden gelinen HES ler bugün topraklarımızı susuz bıraktı, ırmaklarımız derelerimiz kurudu bugün o madenler çıkarılınca zaten azalan suyumuzla temizlenerek hayata kazandırılacak bu temizleme olayı öyle birkaç depo suyuyla olmayacak, çok ciddi su kaynakları tüketilerek yapılacak.
Bugün bakır denilen yerde acaba sadece bakır mı, aranacak  2023 Yılına az kalmışken yoksa başka madenlerde mi çıkarılacak?
Bir düşünün Tokat’ta neler oluyor?

Topraklarımız bu kadar değerliyken birçok kaynağa zarar vererek çıkarılan madenlerimiz, aynı şirket üzerinden yapılıyorsa bu kaynağın Tokattaki bağlantısı kim? Bir de bunu araştırmak gerek aynı şirket heryerde Tokat’ta ayaklarının değmediği yer kalmadan her madenden haberleri olan bu şirketin Tokat ayağını ben çok merak ediyorum, değerli Tokatlı çevre bilimcilerinin ve yerel siyasetin bunu bir araştırması gerektiğini düşünüyorum.

Sonra hangi siyaset? Demek geliyor içimden, Tokat’ı yöneten siyaset diyeceğim, onların haberi olmadan Tokat’ta kuş uçmaz, muhalefet  siyasilerini düşünüyorum, bilemedim onların daha önemli işleri olabilir, İstanbul’da temaslar falan ya da esnaf ziyaretleri bilemedim yani  bu konuda cahilliğimi mazur görün aydınlanmaya ihtiyacımız var ama şu bir gerçek ki, Tokat toprakları zarar görmeye devam ediyor bunu bilmek için ne siyasetçi ne de, profesör olmaya gerek var.

Diğer taraftan topraklarımız zarar görmeyecek diye iddialar varsa lütfen bizleri bir aydınlatsın nasıl zarar görmeyecek?

Yani anlayacağınız biz kendimizi parçalaya duralım, birileri kesesini dolduracak , birileri kendi menfaatleri doğrultusunda sessiz kalacak olan yine Tokat toprakları üzerinde dengeleri sağlayan bitkimize hayvanlarımıza ağaçlarımıza olacak.

TOPRAK MI?

Suya hasret kuruyarak, çoraklaşmaya devam edecek.

Ayten Turan 18/03/2021

YAZARLAR - 11:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 02
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 03
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 04
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]
 • 05
  Av. Mustafa Alparslan Demir: Ağabeylerin Değil Milletimin Hizmetkarı Olacağım
  İyi Parti Erbaa Belediye Başkan Aday Adayı M. Alparslan Demir ilçede faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Adaylık süreci, yerel siyaset ve izleyeceği yol haritasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Demir’in düzenlediği basın toplantısına ayrıca İyi Parti Erbaa İlçe Başkanı Fatih Sönmez ve partinin bazı mahalle temsilcileri katıldı. Demir, davetine icabet eden basın İyi Parti […]