25° Açık

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Savaştepe’de Hizmetlere Devam Ediyor

Yaşam - Ağustos 11, 2023 03:51 A A

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Savaştepe’de Hizmetlere Devam Ediyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; güzel iklimi ile verimli toprakları sayesinde tarım ve hayvancılığıyla ön plana çıkan Savaştepe ilçesinde, hizmet ve yatırımlarını aralıksız olarak sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın en önem verdiği konulardan olan kırsal kalkınmanın sağlanması ve üreticilerin daha çok kar elde etmesi noktasında Savaştepe’de birçok yatırım ve hizmet Büyükşehir Belediyesi eliyle, ilçe belediyesi iş birliğinde hayata geçiriliyor. Savaştepeli üreticilerin elini güçlendirecek her alanda ilçeye yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, üreticilere; fide, yem ve süt otu tohumu dağıtımından arıcılık faaliyetlerinin teşvikine, boz ırklarda verim artırıcı probiyotik yardımından süt soğutma tankı verilmesine kadar birçok alanda desteklerde bulunmaya devam ediyor.

Balıkesir Kuzusu Üretimi Yaygınlaştırıyor

Şehrin en önemli marka değerlerinden Coğrafi İşaret ile koruma altına alınan Balıkesir Kuzusu üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla da üreticilere damızlık koç ve koyun dağıtan Büyükşehir Belediyesi ilçeye kazandırdığı Balıkesir Kuzusu Damızlık Merkezi ile de daha çok ihtiyacı karşılamayı hedefliyor.

Tarla yollarını düzleyip, genişleterek çiftçilerin tarlalarına daha güvenli bir şekilde gitmelerini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Savaştepe’nin geniş meralarında verimi artırmak için ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor.

Ayda 600 Ton Evsel Atık

Çöpleri düzenli depolayarak doğaya verdiği zararın önüne geçmek amacıyla Katı Atık Aktarma İstasyonu kurulumlarını sürdüren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Savaştepe ilçesine kazandırdığı istasyon sayesinde ayda 600 ton evsel atığı yönetmeliğe uygun olarak bertaraf edip, elektrik enerjisine dönüştürüyor.

İnsan Odaklı Çevre Yatırımları

İnsan odaklı ve çevreci yatırımlarla Savaştepe’nin altyapısını güçlendiren Büyükşehir Belediyesi; ilçenin tamamından toplanan atık suları, ileri biyolojik arıtma sistemiyle arıtan Sındırgı Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi ile atık suların yönetimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyor, hizmete aldığı gölet ve sulamalarla da her geçen gün daha çok tarım arazisini suyla buluşturuyor.

Kesintisiz ve Kaliteli İçme Suyu

Ekonomik ömrünü tamamladığı için vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayamayan Savaştepe İlçe Merkezi ve Sarıbeyler Mahallesi’nde bulunan mevcut içme suyu hatlarını yenileme çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi iştiraki Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ), ilçeyi kesintisiz ve kaliteli içme suyuyla buluşturuyor. Bu kapsamda;  94 bin 510 metre içme suyu şebeke hattı, bin 877 adet abone bağlantısı, 1000 metreküplük içme suyu deposu yapımı ve ayrıca 3 adet içme suyu deposu ile 15 adet terfi merkezinin de revizyonu yapılıyor.

Yollar Asfaltlanıyor

Altyapısı tamamlanan cadde ve sokaklarda sıcak asfalt ve sathi kaplama işlemlerini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi; Çavlu, Kocaören, Karapınar kırsal mahallelerini Soğucak’a bağlayan fakat büyük tehlike arz eden Soğucak-Kocaören Köprüsü’nü de yenileyerek vatandaşların hizmetine açtı. Yol çalışmalarının bittiği alanlarda da yepyeni, modern durakların kurulumlarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda konforu artırarak Savaştepe’ye yakışır hale getiriyor.

Yangın Söndürme Tankeri Desteği

Savaştepe’nin yemyeşil doğasında oluşabilecek yangınlara anında müdahale edilmesini sağlamak amacıyla kırsal mahallelere yangın söndürme tankeri ve malzeme desteğinde bulunan Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç duyulan alanlarda dağıtımlarına devam ediyor.

Merkez Camisi Restore Edildi

Doğal güzelliğinin yanı sıra; köklü geçmişiyle birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Savaştepe’de, Merkez Camisi’ni restore eden Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını tamamlayarak camiyi vatandaşların kullanımına açtı.

Seferberlik Çöreği’ne Coğrafi İşaret

Büyükşehir Belediyesi, her yöresinde ayrı bir kültür ve geleneği taşıyan Balıkesir’in kendine özgü özellik taşıyan ürünlerinin; geleceğe aktarılması, tanınırlığının artırılması ve yöre halkına kazanç sağlaması amacıyla Coğrafi İşaret çalışmalarına devam ediyor. İlk defa Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na katılan askerlere; besleyici, lezzetli ve dayanıklı gıda sağlayabilmek amacıyla Savaştepe’nin Sarıbeyler Mahallesi’nde yaşayan kadınlar tarafından üretilen Savaştepe Sarıbeyler Seferberlik Çöreği, Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almaya hak kazandı.

Savaştepe Sineksiz Bir Yaz Dinliyor

İlçenin sineksiz ve rahat bir yaz geçirmesini sağlamak amacıyla Savaştepe Belediyesi ile birlikte koordineli olarak haşereyle mücadele işlemlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, tüm önlemlerini alarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yaşam - 03:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]