15° Açık

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden 85 Üreticiye 585 Küçükbaş Desteği

Yaşam - Ağustos 10, 2023 15:45 A A

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden 85 Üreticiye 585 Küçükbaş Desteği

BALIKESİR – BHA

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, coğrafi işaretle tescilli Balıkesir Kuzusu üretimini yaygınlaştırmak ve küçük aile işletmelerinin elinde güçlü bir marka haline getirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 2019’dan bu yana tarım ve hayvancılıkta verdiği desteklerle şehrin ekonomisini güçlendiren, üretimi artıran Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Kepsut İlçesi’nde 85 üreticiye 585 küçükbaş damızlık hayvan dağıtımı yaptı. Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Büyükşehir’in üreticilere desteğinin artarak devam edeceğini vurguladı.

Damızlık Tesisinde Üretildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Kepsut Belediyesi’nin birlikte kurduğu Damızlık Üretim Tesisinden seçilen ve Halk Elinde Islah Projesinde yer alan elit sürülerden alınan 500 dişi, 50 erkek damızlık küçükbaş hayvan; yüzde 75 hibeyle 10’ar dişi, birer erkek damızlık olmak üzere 50 üreticiye dağıtıldı. Bunun yanı sıra yine Damızlık Üretim Tesisinde yetiştirilen 35 damızlık koç, kurayla belirlenen 35 yetiştiriciye yüzde 100 hibeli olarak teslim edildi. Hedef; küçükbaşta verimliliği arttırmak, kan değişimini sağlamak ve küçük aile işletmelerine katkı sağlamak.

“Güzel Neticeler Alıyoruz”
Şehir ve ülke ekonomisine alın teri ve emekleri ile katkı sunan üreticilere daima destek olacaklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Yapılan işi teşvik ederek çok güzel bir şey yapıyoruz. Bugün Türkiye’ye örnek olacak 5 tane Damızlık Üretim Tesisimiz var. Artık bunlardan yüksek verim alır hale geldik. Balıkesir, çok güçlü bir tarım şehri. İddia ediyorum; Türkiye’nin en güçlü şehri. Biz buna öncülük etmek için belediye başkanı olduk. Ve çok güzel neticeler almaya başladık” dedi.

“Balıkesir, İddiasını Sürdürecek”
Üreticilerin maliyetlerini düşürmek ve şehrin bereketli topraklarında yetişen ürünlerin katma değerini yükseltmek amacıyla birçok projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Yücel Yılmaz, şehirde bir uyum yakaladıklarını ifade ederek “Balıkesir, Türkiye’nin en güzel kuzusunu yetiştirme iddiasını hep sürdürecek” açıklamasında bulundu.

”Balıkesir’in Zenginliği Başka Yerde Yok”
2019’dan bu yana Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile kırsalın kalkınmasına yönelik istişareler yaptıklarını belirten AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Bu konuda artık önemli bir mesafe kaydettik. Tarım artık geleceğin sektörü oldu. Önümüzdeki dönemde tarımla uğraşan, hayvancılıkla uğraşan üreticilerimiz daha güzel kazançlar elde edecek. Balıkesir’in tarımsal ve hayvansal zenginliği hiçbir yerde yok. Bize düşen şey artık helva yapmak” dedi.

“Berekete, Bereket Katacak”
Devletin, merkezi yönetimiyle ve yerel yönetimleriyle her zaman üreticinin yanında ve emrinde olduğunu belirten AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, “Ben de tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bir ailede yetişmiş bir kardeşinizim. Türkiye’yi Doyuran İl Balıkesir’in en bereketli yerlerinden biri Kepsut. Bugün dağıttığımız damızlıklar ilçemizin bereketine bereket katacak inşallah. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ve Kepsut Belediye Başkanımız İsmail Cankul’a birlikte yaptıkları bu proje için teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Tesis, Bin Anaç Koyuna Erişti
Projenin sosyal amaçlı bir proje olduğunu vurgulayan Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ise “Bunun mimarı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz. Başkanımızın liderliğinde ilk kez Kepsut’ta biz başlattık bu projeyi. Şuanda bin tane anaç koyuna eriştik ve Damızlık Üretim Tesisini her gün biraz daha büyüterek devam ediyoruz. Projenin başarıya ulaşması için mücadele veren Başkanımıza ve tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra AK Parti Balıkesir Milletvekilleri İsmail Ok ve Mustafa Canbey, İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Kepsut Kaymakamı Harun Arslanargun, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ve üreticiler katıldı.

 

Yaşam - 15:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]