20° Az bulutlu

Basın ve Kamuoyuna Basın Açıklaması

ANADOLUDAN - Kasım 25, 2020 20:56 A A

BASINA VE KAMUOYUNA

 

23.11.2020 Pazartesi günü Maslak Verusa Holding binası önünde Tokat STK ları ve Tokat yöre dernekleri ile birlikte Erbaa da yapılmak istenilen Siyanürle altın ve maden aramalarına karşı basın açıklaması yapıldı.

Tokat’ın doğasını,  suyunu ve Halkın sağlığını tehlikeye sokan; Siyanürlü Altın Arama çalışmalarını bizde kınıyoruz ve her zaman bu tür eylemlerin karşısında olacağımızın bildiriyoruz.

Siyanürle Altın ve maden arama çalışmalarının durdurulması için yapılan basın açıklaması…

İstanbul CHP 3. Bölge Milletvekili Sayın Özgür Karabat.

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm

Tokat İl Dernekler Federasyonu (TOKDEF), Genel başkanı Halil Bakan ve yönetimi

Erbaa Dernekler Federasyonu (ERDEF), Yönetimi

Tüm Tokatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (Tüm Tok Der), Yönetimi

Önce ki, dönem Tokdef başkanı Murat İlter

Fatih Belediyesi meclis uyesi Nazmiye Akarslan

Doğama Dokunma platform Yönetimi

Karkın Köyü, Fevzi Can ve yönetimi

Keçeci Köyü, Rıza can ve Yönetimi

Kuytul Köyü, yönetimi

Derbentçi Köyü, Yönetimi

Erenli Köyü, Yönetimi

Yenisu Köyü, Yönetimi

Bayat Köyü, Yönetimi

Ümük Köyü, Yönetimi

Karataş Köyü Yönetimi

Salkavat Köyü dernek başkanı Mahbip Dilek yönetimi

Basın mensupları  ve

İstanbul’da ki,  Tokatlı Halkın yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Tokat Erbaa’daki yapılmak istenilen Siyanürle altın aramalarına karşı yapılan basın açıklamasını  Selinay Can okuyarak Basını bilgilendirdi.

Selinay Can’ın okuduğu basın açıklaması şöyle…

VERUSA HOLDİNG, ERBAA’YI TERKET!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Tokat İli Erbaa İlçesi’nde, Boğalı ve Sakarat Yaylaların da altın-bakır madeni aranması amacıyla Verusa Holding’e “Genel Arama Ruhsatı” verilmiştir. 19 Nisan 2020’de ruhsatını alan firma yaylalarımıza gelerek arama çalışmalarına başlamış ve kamuoyuna yaptığı açıklama ile 26 Haziran tarihinde yaptıkları ön araştırmada tonda 3,95-12,54 gram altın bulduğunu ve bu projenin ruhsatını da bu amaçla kurmuş oldukları Galata Altın İşletmeleri A.Ş.’ne devrettiğini açıklamıştır. Şirket, o günden bu yana yaylalarımıza girmiştir ve araştırmalarına devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde her an sondaj makinalarını getirerek 20 bin dönüm alanda yaylalarımızı delik deşik etmeye başlayacak ve ardından da işletmeye geçerek, siyanür ve sülfürik asitlerle ve ağır metallerle yaylalarımızı, topraklarımızı, sularımızı zehirleyecektir.

HAVAMA, SUYUMA, ERBAA’MA DOKUNMA!

Bizlerin doğup büyüdüğü Kelkit Havzası ve Boğalı Yaylaları binlerce yıldır insanlığa ve yörede yaşayan halka bereket sunmuştur. Yöremizin akciğerleridir. Yaz aylarında, Mayıs ayından itibaren, yüzlerce yaylacı binlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvanı ile Boğalı ve Sakarat yaylalarına çıkar.

Boğalı ve Sakarat Yaylaları Tokat ile Amasya illeri arasındaki yer altı ve yerüstü sularını besler. Civardaki köyler ve beldeler içme sularını bu yaylalardan alır. Kelkit ve Yeşilırmak bu yaylalardan gelen sularla beslenir. Bu yaylaların eteklerinde yer alan vadilerimiz sahip oldukları eşsiz topraklarla yüzlerce çeşit sebze ve meyve yetiştirilmekte ve hayvancılık yapılmaktadır. Yaylalarımızda ünlü Karayaka koyunu, bağlarımızda narince üzümü, tarlalarımızda çilek, bamya, fasulye, elma armut, şeftali, kiraz gibi her türlü sebze ve meyve yetiştirilir.

ERBAA EVİMİZ, ERBAA’YA DOKUNMA!

Bir ucunda Çerkezfındıcak köyü, diğer ucunda Tanoba Beldesi olan ruhsat alanının çok yakınında Ezebağ, Kozlu, Koçak, Keçeci, Kurtul, Kargın, Karaağaç gibi köylerimiz mevcuttur. Yerleşim yerlerine çok yakın olan siyanürlü-sülfürik asitli bir altın-bakır madeninin yaratacağı zararların neler olacağını anlamak için Ordu-Fatsa ormanlarında 5 yıl önce açılan siyanürlü altın madenine bakmak yeterlidir. Bölgemizde Niksar’da, Taşova’da, Amasya’da başka altın-bakır madeni projelerinin olduğunu da öğrenmiş bulunuyoruz. Kelkit havzamız büyük bir tehlike altındadır. Tüm yöre halkımızı, derneklerimizi, kurumlarımızı birlikte mücadele etmeye ve tüm bölge milletvekillerimizi talana ve yıkıma dur demek için de bizlerle birlikte olmaya çağırıyoruz. Bu topraklar hepimizin. Bu topraklarda kurdun, kuşun hakkı var.

Bizler, o yaylaların ve vadilerin suyunu içmiş, yoğurdunu, üzümünü, çileğini yemiş olan evlatları olarak bu talana asla izin vermeyeceğiz. Buradan, Verusa Holding’in önünden Verusa’ya sesleniyoruz:

Verusa Holding, Erbaa’yı Terket! Seni yaylalarımızda istemiyoruz! Senin pis işine, kirli altınına ihtiyacımız yok. Bizim yaylalarımız ve ovalarımızda yetişen ürünlerimiz bizim altınımızdır. Bize yeter!

VERUSA HOLDİNG, ERBAA’YI TERKET!

 

Haber: Ayten Turan

 

 

ANADOLUDAN - 20:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]