18° Az bulutlu

Başkan Akbulut: Çiçeğimizle, Çileğimizle, Fındığımızla İlçe Olmak İstiyoruz

ERBAA - Kasım 16, 2023 14:16 A A

Gökal Kasabası Belediye Başkanı Osman Akbulut, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelerek Gökal’ın ilçe olması ve Erbaa’da kurulan Organize Kesme Çiçekçilik Sera alanıyla ilgili bilgiler vererek basın açıklaması yaptı.

Başkan Akbulut’a basın toplantısında Erbaa Kesme Çiçekçilik Birlik Başkanı Ömer Demir ve yardımcıları ile Gökal Kasabası Belediye Meclis üyeleri hazır bulundu.

Başkan Akbulut, Gökal’ın ilçe olmasını neden istediklerini belirttiği konuşmasında;

“1994yılında tüzel kişilik kazanan belediyemiz Coğrafi konumu itibariyle Erbaa ilçe merkezine uzaklığı, yüz ölçüm çok büyük bir coğrafyaya hizmet eden bir belediyeyiz. Altmıştan fazla mezramız olan bir belediyeyiz. Ekonomik olarak 5000 tona yakın fındık üretimiyle beldemiz ilçe olmayı hak ediyor. Daha önce Reşat Doğru bakanımızın bir dilekçesi mevcuttu. Şimdi de Sayın Milletvekilimiz Yücel Bulut’un verdiği dilekçe ile tekrar ilçe olmak istiyoruz. Bunun gerekçeleriyle ilgili kanun teklifinin gerçekleşmesini umut ediyoruz.

Konu Tokat ve Niksar basınında yeterince yansıtıldı ama Erbaa basınında yeterince yer almadığını düşünüyorum. Onun için geç te olsa, sizlerle bir araya gelme ihtiyacı duyduk.

Yollarımız yapıldı ona kavuştuk ama yollarımızın yine de çok eksikliği var.

Bize bu isteğimizle alakalı eleştiri getirenlerde var. Sizin bu isteğiniz Erbaa’nın il olmasına engel olur diyenler var. Bizim bırakın Erbaa’ya engel olmayı Erbaa’nın il olmasını önemsiyor ve istiyoruz.

Tüm ekonomik getirilerin yanısıra son zamanlarda kurulan çiçekçilik sektörünün insanları da hepsi bizim yöremizin insanları. İlçemize bu kadar katkımız varken Erbaa’ya bırakın zarar vermeyi il olması için katkımızın olduğuna hem fikir olmalıyız. Üstelik biz Erbaa’yı il olarak düşünüyoruz…”

Dediğinde basın mensupları;

‘Sayın başkan siz Erbaa’yı il olarak düşünüyorsunuz ama Gökal’ın ilçe olmasını isteyen Sayın Milletvekili Yücel Bulut’un Erbaa değil de Niksar’ın il olması için dilekçe vermesini nasıl yorumluyorsunuz? Bugün ki dilekçenin de; Gökal’ın ilçe olması için değil de sadece bir seçimi atlatma stratejisi olarak söyleniyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ yönelik sorusuna;

Başkan Akbulut:

“Sayın milletvekilinin öyle bir dilekçesinden haberinin olmadığını, doğru olup olmadığını…”  belirtince basın mensupları Yücel Bulut’un 2022 Yılı Nisan ayında Niksar’ın il olması için verdiği haber görselini Başkan Akbulut’a gösterdiler.

DÜDEN GÖLÜ MESİRE ALANI PROJEMİZ DEVAM EDİYOR

Düden Gölü projemiz bürokratik bir takım engellere takıldı. Biz projeyi yapma aşamasına gelince birçok kurum bunu sahiplendi. Örneğin; Devlet Su İşleri büyük bir duvar istedi ama biz o sorunu aştık. Yüne dün Samsun’daydım. Projemizde ufak tefek rötuş istiyor ama projemiz hayata geçiyor diyebilirim. Bungolov evlerinden birçok faaliyet alanında çalışmamız olacak. Proje meydana çıkınca kaynak bulacağız.

KAPLICA SUYU PROJEMİZ HAYATA GEÇECEK

Kaplıca Suyumuzla ilgili sondaj çalışmalarımızı yaptık. 3 noktada elektrik sorunlarımızı hallederek bu projemizi hayata geçiriyoruz. Bununla beraber kapalı Pazar yeri projemizi de hayata geçireceğiz.

ANKARA TANITIM GÜNLERİNDE FINDIĞIMIZI TANITTIK

“Ankara Tanıtım günlerinde fındığımız başta olmak üzere birçok yönden kasabamızı tanıttık…”

Tokat Özel idaremizden gereğince hizmet alamıyor ve gerekli desteği göremiyoruz. Özellikle kış aylarında, yolumuzun tamamlanması konusunda yeterli desteği göremiyoruz…”

TEKRAR ADAYIM

Partimize aday adaylık başvurumuzu yaptık. Bu seçimde tekrar milletimiz için adayız. Allah izin verir milletimiz teveccüh ederse kazanmak istiyoruz.

ÖMER DEMİR: BİZE YETKİLİLER YARDIMCI OLSUNLAR

Erbaa Kesme Çiçekçilik Üretim Kooperatifi Başkanı Ömer Demir’in de hazır bulunduğu toplantıda Başkan Demir, Kesme Çiçek üretimi yapan üreticilerin sorunlarını aktardı:

“Bizim tanıtım konusunda eksiklerimiz var. İlçemize ve ülkemize önemli bir miktarda katkı sunuyoruz ama bunu dünyaya yansıtmak istiyoruz. Bu konuda yerel basın başta olmak üzere hepimize görev düşüyor. Bir de bizim seralarımıza ulaşan yolda sorunlarımız vara fakat bu sorunun giderilmesi için bize yeterince destek olunmuyor. Ne Erbaa Belediyesi ne de Tokat Özel İdarede bu sorunun çözümü noktasında yeterli desteği göremedik.

Bu konuda bize destek olunmalı yüklemelerimizi biz D-100 Karayolunun kenarına gelerek yapmak zorunda kalıyoruz. Türkiye’de iki bölgeden biri olan bu noktaya gereken önem verilirse emeklerimiz boşa çıkmayacaktır…” dedi.

Gökal Belediye Başkanı Osman Akbulut’un yayınladı basın açıklaması şu şekilde:

“GÖkal Kasabası; bulunduğu bölgeye göre merkezi konumdadır. 30 Aralık 1993 tarih ve 42605 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile referandum sonucu, Gökal, Alinek ve Sütlüce Köylerinin birleşmesi ile Gökal adını alarak Belediye Teşkilatı kurulmuştur. Gokal Kasabasının ilçe olması ile ilgili ilk olarak 22.04.2009 tarih ve 2009/3385 sayı ile eski MHP Tokat Milletvekili Sayın: Op.Dr. Reşat DOĞRU tarafından Kanun teklifi verilmiş olup, ikinci olarak ise 17.10.2023 tarih ve TBMM MHP Grup Başkanlığına 149 sayı numarası ile MHP Tokat Milletvekili Sayın Yücel BULUT tarafından TBMM’ye dilekçe ve ekleri ile sunulmuştur.

GEREKÇE

Anayasa’mn Merkezi Yönetimi düzenleyen 126. Maddesinde Türkiye’nin Merkezi Idare Kuruluşu tarafindan, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve Kamu Hizmetinin gereklerine göre, Illere, Illerinde diger kademeli bölümlere aynılacağı belirtilmiştir. Bu hükmün işlerliğini sağlayan, 5442 sayılı II İdaresi Kanununun birinci ve ikinci maddeleri hükmü, Anayasa’ya benzer düzenleme ile ilçelerin kuruluş, esas ve usullerini ifade etmektedir.

Birimin mevcut yapısı, sürekli büyümesiyle birlikte Kamu Hizmetlerinin sunumunda aksamaların meydana gelmesi, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın hizmetlerden hak ettiği düzeyde yararlanamaması, hizmetlerin verimli sunulamaması, gelişen yerin kasaba olarak idaresinin zorlaşması, zamanla meydana gelen gelişme ve değişimler, nüfusun artışı ve mevsimsel yoğunluğa göre idarenin yeniden düzenleme ihtiyacı, birimin büyümesi nedeniyle ulaşım hizmetlerinin sunulmasının zorlaşması gibi nedenlerden dolayı, daha kolay ve kaliteli hizmet alabilmek için Gökal Kasabasının İlçe olması zorunluluk arz etmektedir

Gokal Kasabası, Tokat line 145 Km. Erbaa llçesine 52 Km. uzaklıkta bulunmaktadır. Etrafı sarp dağlar ile çevrili Dağınık Karadeniz yerleşimine sahip olup; 60 yerleşim yeri 9 Mahallede birleştirilmiş ve 600 Km Belde içi yol ağına sahip, 3400 Nüfusu olan büyük ve zor bir coğrafyada 215-1300 rakımları arasında yerleşimi olan bir beldedir. 60 yıldır faal olan bölgenin en büyük Halk Pazan olan Güldere Pazarımız, haftanın Pazar günleri kurulmakta, geçim kaynağımız olan fındık ürününün Kasabamızda üretimi de yıllık 5000 Ton civarındadır. Pazarda alıcısı olan tüccarlar marifetiyle alışverişi yapılan findığın ekonomimize büyük katkısı bulunmaktadır Kasabamızda PTT Acentesi mevcut olup, Tokat llinde en fazla cirosu olan acente konumundadır. Beldemizin dağınık yerleşimi, coğrafyasının meşakkatli olması sebebiyle özellikle Kış aylarında Kamu Hizmetinin sunumunda ve de Beldemizde yaşayan vatandaşlarımızın Kamu Hizmetlerine erişiminde ciddi zorluklar yaşanmaktadır.

Tokat-Samsun-Ordu Illerine sınırı olan Gokal Kasabası İlçe olması durumunda, merkez ile birlikte 20 (Sınır komşusu olan Akkuş İlçesinin 3 koyu ile birlikte) yerleşim yerinde bulunan vatandaşlarımıza Kamu Hizmetlerinin sunulması daha verimli ve etkin hale gelecek, Beldenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine de katkı sağlayacaktır. Bu sebepler dolayısıyla, Tokat linin Erbaa Ilçesine bağlı bulunan Gokal Kasabasının Gökal llçesi olması öngörülmüş ve Tokat lline bagh Gokal adıyla ilçe kurulmasına ilişkin Kanun Teklifi hazırlanmıştır.”

ERBAA - 14:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]