10° Kapalı

BAŞKAN YILDIRIM YELKENLERİ SUYA İNDİRDİ Mİ?

YAZARLAR - Mayıs 25, 2020 18:01 A A

Yazımıza ilk olarak son bir ayda neler yaşadık? Bunun tahlilini yaparak başlamak istiyoruz.
Meseleye Erbaa Belediye Başkanı ve Adayı Ecz. Hüseyin Yıldırım’ın yaşadığı aday adaylık süreci döneminden başlamakta fayda var. Çoğunu yakından tanıdığımız aday adayları hem kendilerini hem de onların ekiplerinde yer alacak grupları temsil ettiklerini de bizlere anlatmaya çalıştılar. Yine bu dönemde mevcut belediye başkanının ‘Kesinlikle aday yapılmayacağı’ yönünde de bir algı operasyonu oluşturulmaya çalışıldı. Ama ne oldu olduysa Adalet ve Kalkınma Partisi kendi iç işi olan bu süreçte her hangi bir grubun etkisinde kalmadan kararını verdi. Ki, bundan daha doğal bir sonuç beklenemezdi. Peki, buraya kadar bunu neden yazdık dersiniz. İşte bu günlerde de yine Erbaa’da sonucu bekleyen biz vatandaşlar ve mevut başkanın diğer rakipleri vardı. Yaşadığımız o günlerdeki birkaç ilginç olayı bugün hatırlamakta fayda vardır diye düşünüyoruz.
Mesela: Ak Parti kararını resmi olarak açıklamadan önce rakiplerinden bir parti adayını açıklamıştı. Aday açıklandıktan sonrada yine Ak Parti kulislerinden sızan bir bilgi ve ya bilgi kirliliği karşı tarafta bir hareketlenme başlatmıştı. Deniliyordu ki, ‘İşimiz çok kolaylaştı. Eğer Hüseyin Yıldırım aday gösterilmezse biz kesin alıyoruz.’ Bu cümle farklı yerlerde farklı şahıslar tarafından söylenmekle kalmadı kişilerin sosyal medya hesaplarından bile ‘Sevinç dolu’ paylaşımlar yapıldı. Bununla beraber Hüseyin Yıldırım’ın rakipleri tarafından ‘kesin kazanıyoruz.’ Nutukları atılmaya başlandı. Erbaa’da siyaset birkaç gün içinde değişmişti. O günleri hep beraber yaşadık. Hatta bu gruplar tarafından söylenen bir söz daha vardı ki adeta kendilerine değil de karşı tarafın adayını kim olduğuna bel bağlamış gibiydiler. O söz de: ‘Hüseyin Yıldırım yok. Artık çalışmaya bile gerek yok.’ Diyenleri de halkımız duydu, gördü.
İşte o günlerde Erbaa’da Hüseyin Yıldırım’a beş yıl önce sahip çıkanlar veya onun aday yapılmamasını tuhaf bulup genel merkezi mesaj ve diplomasi trafiğine tutanlar devreye girdi. Desek yanlış söylemiş olmayız. Zira ‘ İyisiyle kötüsüyle beş yıl içinde başkanımız çalıştı.’ Diyen kesimler başkanlarına sahip çıktı. Tabi ki bu çalışmalar da onun rakipleri tarafından ilgiyle izleniyor hatta bazıları bu konuyu alay konusu dahi yapılıyordu ki, ‘Karar değişmez.’ Deyip kestirip atanlar bile vardı.
Fakat sonrasında Ak Parti resmi açıklamayı yaptı. ‘Hüseyin Yıldırım adayımızdır.’ denildi.
İşte o an onun rakipleri arasında bir hengâmedir koptu. Derin bir sessizlik ortalığı kaplarken, Hüseyin Yıldırım yüzlerce araçlık konvoyla Tokat’ta düzenlenen toplantıdan sonra şehre giriş yaptı. Kendini bekleyen ve soğuğa aldırmayan sevenleri tarafından da sevinç nidalarıyla karşılandı. Aslında O anda kazanan sadece O değil, onunla beraber beş yıl önce ona destek veren herkes kazanmıştı. Belki de bu sevinç kendi evlatlarına sahip çıkabilmenin mutluluğuydu.
Peki, rakipleri ne yaptı. Mangalda kül bırakmayanlar ve kesin kazanırız diyenler bu defa da ortaya fısıltı gazetesi aracılığıyla kara propagandaya başvurmaya başladılar. Halkımız adaylardan icraat beklerken proje gözlerken bir kesim sürekli kara propaganda üzerinde yoğunlaştı. Fakat unuttukları bir şey var ki ‘Kara Propaganda’ Hüseyin Yıldırım’ın aday gösterilmesiyle beraber Erbaa’da tutmayacağını kanıtlamıştı.
Hüseyin Yıldırım’ın rakipleri onun aday olmasından sonra ikinci kez sarsıldı. Yıllarca partisinden Belediye Encümenliği yapan Murat Toycan Selçuk iki partinin ortak çatı adayı olarak adaylık başvurusu yaptı. Ki herkesin en doğal hakkıdır. Hem de sitem ederek yapılan bu adaylıktan sonra Hüseyin Yıldırım’ın rakipleri bir kez daha sarsıldı. Zira mevcut olan oyun ikiye bölünmesi olarak algılanan bu olay siyasetteki dengeleri bir kez daha değiştirdi.
Bunların devamında yapılan açılışlarda yaşanan sönüklük, halkın ilgisinin olmaması ve parti içinde ‘ben yaptım oldu.’ Mantığının devam ettirilme çabaları da maalesef partilerine zarar vermekten başka işe yaramadı. En son da ‘liste’ ve ‘Görevden alınıp iade edilme’ krizlerinden sonra da mevcut durumda iyice yara alan partide durum nasıl düzeltilir veya düzeltilebilir mi bilemiyoruz. ‘Zira onlar bizden daha iyi bilir!’ ve ‘Bizim bilmediğimiz yerler vardır!’
Fakat partinin yıllarca Belediye Encümenliğini yapan bir büyüğümüzden aldığımız bilgiye göre, ‘Encümen listesi yapılırken istişare edilmediği. Aday yapılan şahıslardan bazılarının listeye nasıl girdiklerini bilmediklerini. Orayı da hak etmediklerini.’ Söyledikten sonra parti içinde gerginliğe sebep olan bu olayın yine parti içinde görevden alma, istifa noktasına gelme ve geri göreve iade etme gibi olayların yaşandığını belirterek. ‘Partimize yazık ediyorlar.’ demesi de parti içinde yaşanan kırgınlık ve kızgınlıkların ayyuka çıktığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.
Sonuç olarak seçim çalışmalarını ve projelerini adım adım kararlaştırılan zaman dilimlerinde ortaya çıkaran ve kendinden emin bir şekilde rahata hareket eden Erbaa Belediye Başkanı ve adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Sn. “HÜSEYİN YILDIRIM’IN ADAY OLMASI KARŞI TARAFLARIN YELKENLERİNİ SUYA İNDİRDİ.” Diyebilir miyiz? Bilmiyoruz!
Biz desek de en son kararı halkımız sandıkta verecektir. Fakat yaşadıklarımız ve görüp yazdıklarımızı da kimse inkâr edemez!
Fatih KAPLAN 24.02.2019

YAZARLAR - 18:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 02
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]
 • 03
  Başkan Yazıcıoğlu: Değişimle Birlikte Tokat Belediyesi Heryerde
  BAŞKAN YAZICIOĞLU: “DEĞİŞİMLE BİRLİKTE TOKAT BELEDİYESİ HER YERDE” Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Örtmeliönü Mahallesi’nde sabah saatlerinde ahşap bir evde meydana gelen yangın sonrası evi kullanılamaz hale gelen aileyi ziyaret etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangına ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapıldığını ve büyük bir felaketin önlendiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Kemal […]
 • 04
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 05
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]