11° Açık

BAŞKAN YILDIRIM YELKENLERİ SUYA İNDİRDİ Mİ?

YAZARLAR - Mayıs 25, 2020 18:01 A A

Yazımıza ilk olarak son bir ayda neler yaşadık? Bunun tahlilini yaparak başlamak istiyoruz.
Meseleye Erbaa Belediye Başkanı ve Adayı Ecz. Hüseyin Yıldırım’ın yaşadığı aday adaylık süreci döneminden başlamakta fayda var. Çoğunu yakından tanıdığımız aday adayları hem kendilerini hem de onların ekiplerinde yer alacak grupları temsil ettiklerini de bizlere anlatmaya çalıştılar. Yine bu dönemde mevcut belediye başkanının ‘Kesinlikle aday yapılmayacağı’ yönünde de bir algı operasyonu oluşturulmaya çalışıldı. Ama ne oldu olduysa Adalet ve Kalkınma Partisi kendi iç işi olan bu süreçte her hangi bir grubun etkisinde kalmadan kararını verdi. Ki, bundan daha doğal bir sonuç beklenemezdi. Peki, buraya kadar bunu neden yazdık dersiniz. İşte bu günlerde de yine Erbaa’da sonucu bekleyen biz vatandaşlar ve mevut başkanın diğer rakipleri vardı. Yaşadığımız o günlerdeki birkaç ilginç olayı bugün hatırlamakta fayda vardır diye düşünüyoruz.
Mesela: Ak Parti kararını resmi olarak açıklamadan önce rakiplerinden bir parti adayını açıklamıştı. Aday açıklandıktan sonrada yine Ak Parti kulislerinden sızan bir bilgi ve ya bilgi kirliliği karşı tarafta bir hareketlenme başlatmıştı. Deniliyordu ki, ‘İşimiz çok kolaylaştı. Eğer Hüseyin Yıldırım aday gösterilmezse biz kesin alıyoruz.’ Bu cümle farklı yerlerde farklı şahıslar tarafından söylenmekle kalmadı kişilerin sosyal medya hesaplarından bile ‘Sevinç dolu’ paylaşımlar yapıldı. Bununla beraber Hüseyin Yıldırım’ın rakipleri tarafından ‘kesin kazanıyoruz.’ Nutukları atılmaya başlandı. Erbaa’da siyaset birkaç gün içinde değişmişti. O günleri hep beraber yaşadık. Hatta bu gruplar tarafından söylenen bir söz daha vardı ki adeta kendilerine değil de karşı tarafın adayını kim olduğuna bel bağlamış gibiydiler. O söz de: ‘Hüseyin Yıldırım yok. Artık çalışmaya bile gerek yok.’ Diyenleri de halkımız duydu, gördü.
İşte o günlerde Erbaa’da Hüseyin Yıldırım’a beş yıl önce sahip çıkanlar veya onun aday yapılmamasını tuhaf bulup genel merkezi mesaj ve diplomasi trafiğine tutanlar devreye girdi. Desek yanlış söylemiş olmayız. Zira ‘ İyisiyle kötüsüyle beş yıl içinde başkanımız çalıştı.’ Diyen kesimler başkanlarına sahip çıktı. Tabi ki bu çalışmalar da onun rakipleri tarafından ilgiyle izleniyor hatta bazıları bu konuyu alay konusu dahi yapılıyordu ki, ‘Karar değişmez.’ Deyip kestirip atanlar bile vardı.
Fakat sonrasında Ak Parti resmi açıklamayı yaptı. ‘Hüseyin Yıldırım adayımızdır.’ denildi.
İşte o an onun rakipleri arasında bir hengâmedir koptu. Derin bir sessizlik ortalığı kaplarken, Hüseyin Yıldırım yüzlerce araçlık konvoyla Tokat’ta düzenlenen toplantıdan sonra şehre giriş yaptı. Kendini bekleyen ve soğuğa aldırmayan sevenleri tarafından da sevinç nidalarıyla karşılandı. Aslında O anda kazanan sadece O değil, onunla beraber beş yıl önce ona destek veren herkes kazanmıştı. Belki de bu sevinç kendi evlatlarına sahip çıkabilmenin mutluluğuydu.
Peki, rakipleri ne yaptı. Mangalda kül bırakmayanlar ve kesin kazanırız diyenler bu defa da ortaya fısıltı gazetesi aracılığıyla kara propagandaya başvurmaya başladılar. Halkımız adaylardan icraat beklerken proje gözlerken bir kesim sürekli kara propaganda üzerinde yoğunlaştı. Fakat unuttukları bir şey var ki ‘Kara Propaganda’ Hüseyin Yıldırım’ın aday gösterilmesiyle beraber Erbaa’da tutmayacağını kanıtlamıştı.
Hüseyin Yıldırım’ın rakipleri onun aday olmasından sonra ikinci kez sarsıldı. Yıllarca partisinden Belediye Encümenliği yapan Murat Toycan Selçuk iki partinin ortak çatı adayı olarak adaylık başvurusu yaptı. Ki herkesin en doğal hakkıdır. Hem de sitem ederek yapılan bu adaylıktan sonra Hüseyin Yıldırım’ın rakipleri bir kez daha sarsıldı. Zira mevcut olan oyun ikiye bölünmesi olarak algılanan bu olay siyasetteki dengeleri bir kez daha değiştirdi.
Bunların devamında yapılan açılışlarda yaşanan sönüklük, halkın ilgisinin olmaması ve parti içinde ‘ben yaptım oldu.’ Mantığının devam ettirilme çabaları da maalesef partilerine zarar vermekten başka işe yaramadı. En son da ‘liste’ ve ‘Görevden alınıp iade edilme’ krizlerinden sonra da mevcut durumda iyice yara alan partide durum nasıl düzeltilir veya düzeltilebilir mi bilemiyoruz. ‘Zira onlar bizden daha iyi bilir!’ ve ‘Bizim bilmediğimiz yerler vardır!’
Fakat partinin yıllarca Belediye Encümenliğini yapan bir büyüğümüzden aldığımız bilgiye göre, ‘Encümen listesi yapılırken istişare edilmediği. Aday yapılan şahıslardan bazılarının listeye nasıl girdiklerini bilmediklerini. Orayı da hak etmediklerini.’ Söyledikten sonra parti içinde gerginliğe sebep olan bu olayın yine parti içinde görevden alma, istifa noktasına gelme ve geri göreve iade etme gibi olayların yaşandığını belirterek. ‘Partimize yazık ediyorlar.’ demesi de parti içinde yaşanan kırgınlık ve kızgınlıkların ayyuka çıktığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.
Sonuç olarak seçim çalışmalarını ve projelerini adım adım kararlaştırılan zaman dilimlerinde ortaya çıkaran ve kendinden emin bir şekilde rahata hareket eden Erbaa Belediye Başkanı ve adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Sn. “HÜSEYİN YILDIRIM’IN ADAY OLMASI KARŞI TARAFLARIN YELKENLERİNİ SUYA İNDİRDİ.” Diyebilir miyiz? Bilmiyoruz!
Biz desek de en son kararı halkımız sandıkta verecektir. Fakat yaşadıklarımız ve görüp yazdıklarımızı da kimse inkâr edemez!
Fatih KAPLAN 24.02.2019

YAZARLAR - 18:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]