11° Açık

Erdem Kaya

- Temmuz 8, 2020 23:39 A A

EKST – Erdem Kültür Sanat Topluluğu  Kurucusu

Erdem KAYA

Erdem KAYA 18.08.1968 yılında Tokat’ın Niksar İlçesi Özalan (Olukalan) köyünde Medet ve Muteber KAYA çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Dört erkek kardeşin en büyüğü olan KAYA, İlkokulu İstanbul da ve Özalan köyünde dedesinin yanında okudu. İlkokul beşi bitirdiği 1979 yılında İstanbul’a anne babasının yanına geldi. 1979/1980 yıllarında ki terör olayları yüzünden okula devam edemeyen KAYA, İnfaz koruma baş memuru olan babası Medet KAYA tarafından, akrabalarının yanına çırak olarak işe verildi. 1983 yılına kadar burada çalıştıktan sonra aynı yıl kendi iş yerini açtı. 1986 yılında askere gittiği için iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Askerliğini, bitirince, mesleği üzerine tekrar iş yeri açtı ve aynı yıl Kâtibe hanım ile evlendi. 1989 yılında büyük oğlu Mehmet, 1994 yılında küçük oğlu Eren dünyaya geldi. İki oğlunu da evlendirmiş olan Kaya Torunu Kartal’ın dünyaya gelmesiyle birlikte dedelik duygusuyla tanıştı. Torunu Kardelen’in dünyaya gelişiyle ikinci kez dede oldu.

Sosyal ve Kültürel Çalışmaları:

Erdem KAYA gayet mütevazı bir yasam sürerken 1993 yılında kendi köyleri Özalan (Olukalan) derneğinin kurulması ile sosyal ve kültürel çalışmalara başlamış oldu.

1993- 95 yılarında Niksar Çamiçi Özalan (Olukalan) Derneği disiplin kurulu üyeliği, 1995- 2001 yıları arası dernek yönetim kurulu Genel Sekreterliği ve Gençlikten Sorumlu Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 1995 yılında Yönetim Kurulu arkadaşları tarafından Özalanlı gençleri bir araya getirebilmesi için görevlendirilen Erdem kaya aynı yıl Dernek Gençlik Kollarını kurdu. Gençlik Kollarında görevli gençlerle beraber Futbol takımı, Semah, Halk oyunları ekibi ve Tiyatro grubunu oluşturdu. Dernek bünyesinde “Gençliğin Sesi” adında bir derginin çıkartılmasında öncülük etti.

2011-2013 Yılları arası dernek başkanlığı görevini yürüttü.

KAYA 1996 Yılında hayatının en zor dönemlerini yaşadı. Görev yaptığı Derneğin Yönetim kurulu üyesi arkadaşları ile birlikte, Kurşunlu mevkiinde trafik kazası geçirdi. Bu kazada dernek başkanı aynı zamanda dayısı olan Hüseyin GÜMÜŞ’ ü kaybetti. Arkadaşları ile birlikte  Kendisi de o kazada yaralanıp ameliyat olunca, dört ay koltuk değnekleri ile yürümek zorunda kaldı. Bu süre içerisinde işleri ile ilgilenemeyen KAYA iş yerini kapatmak zorunda kaldı ve Özel bir şirkette çalışmaya başladı.

Bu tatsız olay onu sosyal ve kültürel çalışmalarından alı koymadı. Dernek yöneticiliğinin yanı sıra 2001- 2004 yılları arasında İkitelli Cem Vakfı Gençlik Kolları Başkanlığı da yapan Erdem KAYA, İkitelli Cem Vakfı Tiyatro Grubunu kurdu ve 11 yıl hocalığını yaptı.

Küçükçekmece Bakış Gazetesin de “Gönül Sesi” adlı köşesinde, 5 yıl köşe yazarlığı yapan KAYA şuan Tokat Kültür Haber dergisi ve Gündem Gazetesinde köşe yazarlığına devam etmektedir.

Yazar ve Şairlerden oluşan Kalemin Gücü Platformunun kurucularından olup halen eş başkanlık görevini de yürütmektedir.

 

Tiyatro Çalışmaları:

 

Sosyal faaliyetlere başladığı 1993 yılından sonra1995 yılında çalışmalara hız veren KAYA,1995 kaleme aldığı “ Bizde Yaşadık ( Hasan ağa)”adlı kısa oyunu, yazarımızın sahnelenen ilk oyunu idi. Dernek Tiyatro Grubu tarafından birçok kez sahnelendi.

1983 yıllarında şiir yazmaya başlayan Erdem KAYA, 1995 yılından sonra Tiyatro oyunu yazmaya ağırlık verdi. Yazarımız, Bizde yaşadık( Hasan ağa)/ Beşik Kertiği/ Ben Salakmıyım?  / Hastane / Sınır Taşı / Kısır Ana/ Huri Melek/ Huzur Evi / Destek / Ajans / Galeri /  Sen Olmadan/  Çocukça  /Okul Günlüğü/ Ders / Emekçi Kadınlar/  Cumhuriyeti Umursamak/ Bayram Postası/ Emekçi Kadınlar / Transfer /Teneşirlikve daha bir çok kısa oyunun yanı sıra Geçte Olsa Başardık/ İstasyon Büfe (Memi Baba) /Pashane / Bekar Saray/ Bebek Kimin/ Bir Damlada Bin Türkü/ Birazda Makara/  Çokmu Komik/  Yüz Numara/ Son söz Kimin / Sokaklarda Bir Gece /  Birkaç Minik Yürek ve Gecenin Çocukları/ Hastane/ Kerbela/  Durak / Çocuk kadınlar / Hoşça kal yarın / İki Arada Bir Derede adlı uzun oyunları Tiyatro severler ile buluşturdu. Yazıp yönettiği bu oyunlarda aynı zamanda kendiside oyuncu olarak yer aldı.

Afiş Oyuncuları Tiyatro Grubu ile Kuvayi Milliye ve Evimizin Alametleri adlı oyunlarda oyuncu ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Cem Vakfı, Reşadiye Saraykışla Köyü Derneği,Tokat Gündem Gazetesi, Bağcılar Kırklar Cem Evi ve Sazak Derneği, Dökeder Derneği, Soğukpınar Derneği Cemiyeti Atist Tiyatrı grubu, Bağcılar İstiklal İlk Öğretim Okulu Tiyatro Gruplarının, Tiyatro Hocalığını da yaptı. İstanbul Okullar arası gerçekleştirilen tiyatro yarışmalarında” GECENİN ÇOCUKLARI”adlı oyunu ile çeşitli okullarla birincilikler kazandı

Çeşitli tv kanallarında kısa skeçler sergileyen KAYA Özle bir tv kanalında yapılan yarışma programında her bölüm değişik parodilerle yer aldı. Özel bir Tv kanalında sanatsal içerikli bir program yapmaktadır.

Erdem KAYA çalıştırmış olduğu diğer tiyatro gruplarından hariç 2017 yılında EKST Erdem Kültür Sanat Topluluğu’nu kurdu ve halen bu grubun hocalığını yapmaktadır.

KAYA Tokat Gündem Gazetesinin tertip ettiği Tokat’ın enleri ödül töreninde en iyi Tokatlı Tiyatro Hocası dalında ödül almıştır.

 

Kitapları:

Erdem KAYA ‘nın Şiirle çıktığı bu yolda, daha çok Tiyatro oyunu yazarlığı ön plan çıkmış, birçok oyunu sahnelenmiştir, 2008 yılında  “TAHTA ARABA” adlı ilk kitabından sonra 2016 yılında  Alevi Sünni aşkını konu alan  “SEVGİYE CEZA” adlı kitabı bütün kitapçıların raflarında yer almış ve büyük ilgi görmüştür.2019 Yılında Sokak çocuklarının hayatını anlatan ve aile çocuk ilişkisini ele alan romanı “ ÜŞÜYEN DÜŞLER” kitap severlerle buluştu. Kalemin Gücü Platformu yazarları ile birlikte çıkarmış olduklar “ KALEMLERİN DANSI” Antoloji Kitabında “BİZİM GAYEMİZ” adlı öyküsü ile yer almaktadır.

KAYA’nın Tiyatro oyunlarını zevkle izleyenlerin,” TAHTA ARABA “adlı kitabından sonra, “SEVGİYE CEZA” Kitabını da sıkılmadan nefes nefese okuduğuna eminiz.

 

Hayata bakışı:

EKST kurucusu Erdem KAYA insani değerlerin önde tutulması gerektiğini düşünmekte,  sevginin yüceliğine inanmaktadır. Karşılıklı diyalogla çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını savunmaktadır.. Bu konuda gençlerin daha öngörülü olduğunu düşünmektedir.

Onun içindir ki yapmış olduğu bütün çalışmalarda çocuklara ve gençlere çok değer vermektedir. Bütün önceliği gençlik olmuştur. Bu yüzdende sayısız gençle çalışmış, gençlerle birlikte birbirnden güzel birçok çalışma gerçekleştirmiştir.

Yapmış olduğu Tüm konuşmalarında ; “ Vermiş olduğum Tiyatro eğitim çalışmalarında  benim amacım, gençlerimizi ünlü artistler olarak yetiştirmek değil, Kişilikli, Saygılı, Ne istediğini bilen, Ufku açık, ailesine, vatanına ve topluma faydalı breyler olarak  yetiştirebilmektir. “der.

Dediği gibi öylede olmuş, birçok gencin hayatına olumlu şekilde dokunmuştur.

 

 

Tiyatrocu Yazar: Erdem kaya

- 23:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Erdem Kaya Temmuz 9, 2020 17:03

  İlginiz için çok teşekkür ederim üstad.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]