10° Kapalı

BİZİM ADAYIMIZ

YAZARLAR - Mayıs 25, 2020 18:04 A A

BİZİM ADAYIMIZ
Bizim adayımız neleri düşünmeli neleri hayal etmeli:
Erbaa’nın çevresinde en az üç adet rüzgâr tribünü kuracak ve önümüzdeki beş yılda kendi ihtiyacı olan enerjinin fazlasını dağıtım şirketlerine satıp bizlere ucuz enerjiyi sunmalıdır. Beş yıl sonra kazandığı bu parayla tekrar en az üç tane daha rüzgâr tribünü kurup Erbaa’nın hepsine bedava elektrik vermeyi planlamalıdır.
Erbaa’da Ziraat Fakültesi kurulması için girişimde bulunmalı ve Erbaa ovasının tarımsal alanda ülke ekonomisinde hak ettiği yeri almasını hedeflemelidir. Bunun yanı sıra kurulacak olan mikrobiyoloji ünitesi sayesinde ‘Yerli Tohum’ çalışması yapabilmek için Ar-ge çalışmalarına öncelik etmelidir.
Erbaa’da fabrika kuran fabrikalar kurulması için atılım yapmalı önümüzdeki beş yıl içinde en az üç tane daha organize sanayi için çalışma başlatmalıdır. Gelecek olan iş adamlarına yerel teşvik ve sosyal yaşam alanları oluşturmalı ve Erbaa’nın dünya çapında tanınması için çalışma başlatmalıdır.
Eski Tekel Ambarları ‘Fuar Alanı’ olarak düzenlenmeli ve üç ayda bir değişik fuarlara ev sahipliği yapması sağlanmalıdır.
Erbaa ve çevresinde Maden Teknik Arama enstitüsü tarafından çalışmalar yapılması sağlanmalı bulunacak maden yataklarıyla ülke ekonomisi ve dünya çapında kendinden söz ettirecek seviyeye ulaşması sağlanmalıdır. Özellikle Yurtalan köyü içinde Kömür ocakları, Karanlık dere mevkiinde olan Altın madenleri, Koçak köyü etrafındaki Yeşil mermer, Üzümlü köyü etrafında yine taş kömürü madenleri ve daha birçok maden olduğu iddia edilen bölgelerde gerekli araştırma yapacak çalışmaları başlatmalıdır.
Karakuş Çayının kalitesi ölçülmeli ve dünyada belki de en saf sulardan olduğu tespit edilen suyumuz gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra önce içme suyu ardından şişelenip satılmak üzere tesisler kurulmalıdır.
Tepekışla baraj gölünde balık yetiştiriciliği teşvik edilmeli ‘balık ürünleri fakültesi’ ilçemize kazandırılmalıdır.
Çıkarılacak madenlerden sonra Erbaa’da ihtiyaç haline gelecek olan, Amasya-Kars Tren hattının çalışması başlatılmalı ve devamında Hızlı tren projesinin beş yıl içinde tamamlanması için devletimizin yatırım planına dâhil edilmesi sağlanmalıdır.
İlçemizden Samsun limanına ulaşacak şekilde önce kısa yol güzergâhı yapılmalı ardından Canik Dağları bir tünelle delinip bu yol direkt olarak tüm Türkiye’ye buradan geçmesi sağlanmalıdır.
İlçemizde işsiz olan genç nüfusumuza geçici iş değil kalıcı iş temini için ‘Sivil Havacılık okulu’ açılması için çalışma başlatılmalı. Onun peşinden Erbaa-Tokat, Erbaa-Amasya, Erbaa-Sivas arasında ‘Balon işletmeciliği’ yapılması için gerekli çalışmalar başlatılmalı.
Erbaa çevresinde ‘Yayla Cenneti’ olarak biliniyor. Bunun turizme kazandırılması için çalışmalar başlatılmalıdır. Hatta ‘Helikopter Taksi’ hizmeti verilmeye başlanılmalı Erbaa’da her mevsim her gün dışardan insanların gelmesi sağlanmalıdır.
Erbaa’da faaliyete geçecek olan tarımsal kalkınmayla beraber bölgemizde yetişen Zeytin-Fındık- Pamuk-Tütün- Kenevir-Bamya için çiftçimiz teşvik edilmeli kuruyan topraklarımıza büyük şehirlerde çalışmaktan ‘yüzü kuruyan’ evlatlarımızın geri dönmesi için çalışma başlatılmalıdır.
Erbaa’da mevcut iş adamları ve gelecek olan yeni işadamları vasıtasıyla ‘Erbaa Vakfı’ kurulmalı ardından bunun sayesinde Erbaa’mıza ‘Erbaa Vakfı üniversitesi’ kurulmalıdır. Kurulan üniversitemizde okuyan çocuklarımız da açılacak her iş sahasında çırak olarak yetişmeli kahvehaneler boşalırken, iş yerleri kalifiye elemanlarla donatılmalıdır.
Anayol üzerine kurulacak ‘Büyük Sebze Hali’ vasıtasıyla doğu-batı arasında köprü oluşturulmalı. İlçemizde yapılması düşünülen Tren Hattı sayesinde ticaret en üst seviyeye gelmesi sağlanmalıdır. İlçemiz, ülkemiz adına açılan ticari savaşlarda yerini en güçlü şekilde almalıdır.
Gelişen ve büyüyen ilçemize en az on etap Toki konutları yapılmalı. İlçemiz her konuda en üst seviyede müreffeh bir toplum haline getirilmelidir. İlçemize kurulacak ‘Teleferik’ hattıyla ParkVadi-Otogar-Seyrantepe-Karatepe-Yeni hastane-Evyaba ve Parkvadi-Otogar-Kuruçay-Horoztepe- yeni hayat evleri teleferik hattı kurulmalıdır.
Sanmayın ki sanat ve kültürü unuttuk. İlçemizde önce çocuklarımızı yönlendirecek kurs ve Sanat atölyeleri açılmalı. Uygulanacak ‘yazar okulları’ vasıtasıyla her mahalleden en az bir yazar, bir yönetmen, bir ressam, bir şair yetişmesi için tüm çabalar sarf edilmelidir. Ardından gençlerimizin her türlü sanatsal faaliyeti desteklenmeli ve ilçemizde kurulacak olan ‘Yerli Film ve Sanat akademisi’ vasıtasıyla Kapitalist ve sömürü düzeninin elindeki Sinema endüstrisine ilçemizden savaş açılmalıdır.
Erbaa önümüzdeki beş yıl içinde il olması için gerekli tüm çalışmalar yapılmalı ve Erbaa hak ettiği yere getirilmelidir.
Kapitalist-Burjuva çocuklarına sunulan imkânlar ilçemizde yetişecek tüm gençlere eşit miktarda sunulmalı ve kapitalistlerin Derebeyi çocuklarının bundan sonra bu ülkede tahakküm kurması engellenmelidir. Patronun sömüren güç işçinin sömürülen meta konumundan çıkması, Patron ve işçinin insan olduğunun şuuruna varmasıyla olur. İşte bunun için de önce patronlarımız sonra da gençlerimiz için ‘Şuurlu İslam İnsanı nasıl olur’ derslerini verecek yeni eğitim kurumları açılmalıdır…
Bunlar sadece ve sadece taleplerimizin bir kısmı.
Buyurun bizim kafamızdaki belediye başkan adayı. İşte bunları bize kim verecek veya kim hayal ediyorsa O dur.
Fatih KAPLAN 20.02.2019

YAZARLAR - 18:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 02
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]
 • 03
  Başkan Yazıcıoğlu: Değişimle Birlikte Tokat Belediyesi Heryerde
  BAŞKAN YAZICIOĞLU: “DEĞİŞİMLE BİRLİKTE TOKAT BELEDİYESİ HER YERDE” Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Örtmeliönü Mahallesi’nde sabah saatlerinde ahşap bir evde meydana gelen yangın sonrası evi kullanılamaz hale gelen aileyi ziyaret etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangına ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapıldığını ve büyük bir felaketin önlendiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Kemal […]
 • 04
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 05
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]