14° Kapalı

Cengiz Han Türk mü?

DÜNYADAN - Haziran 7, 2020 22:50 A A

Cengiz Han”, “Atatürk”, “Aksakal” v.s. gibi tituller o – sadece ünvandır. Bazı kardeşlerimizin nefret ettiği Cengiz Kağan (Cengiz Han) isimli hükümdarın gerçek ismi – TERMİRŞİN (Demircin). Bazı kaynaklara göre Temirşi / Demirci.
Çin ve avrupa tarihçilerinin arşiv ve kronikalarında TEMUÇİN /TIMUÇİN olarak yazılı geçiyor. Sebebi de Çin dilinde “Rr” sesinin harfiyen yok olmasından kaynaklanıyor. Bunu dikkate almak gerekiyor değerli arkadaşlar. Aslında bu ismin kökü etimoloji olarak tam da öz türkçe dir.

CENGİZ kelimesinin etimolojisine bakılırsa eski göktürk ve Türk dilinin Kıpçak şivelerinde zaver anlamını veren söz CEÑİS yani “yeniş”, “yenmek” anlamını veren sözdür. Örneğin, kazak ve kırgız, tatar ve başkurt dillerinde:
• “Ceñis küni quttı bolsın”(zafer günü kutlu olsun).
• “Biz olardı ceñdik” (biz onları yendik).
Örnekten gördüğümüz gibi ZAFER KAĞANI anlamındaki unvan CEÑİS KAĞAN (HAN).

Kazak, Türkmen, Kırgız ve Tatar dillerinde mevcut olan Ññ sesi avrupa dillerinde NG/ng transkripsiyonu ila veriliyor, dolayısıyla “Ge(ng)is Khan” olarak veriliyir ve tüm dünya insanlarının da ağızları alıştı.

Cengiz Hanın (Kağanın) babası Oğuz Türklerine mensup KIYAT boyundan ise, annesi de Kıpçak Türklerine mensup KONIRAT boyundan oluyor.

MOĞOL kelimesi de eski göktürk ve kıpçak şivelerinde MIÑ QOL, yani BİN KOL anlamını taşıyan terimdir. Yani, Cengiz Han unvanını alarak han ilan edildiğinde bu emparatorluğu MIÑKOL (MIÑQOL), binlerce kolu (askeri/ordusu) olan devlet anlamını veren ismi sunar. O andan itibaren el ağzında MIÑKOL olarak adlanmaya başlar.

Daha yukarıda yazdığımız gibi Çin ve Avrupa tarih kronikalarında değişik sesle yazılarak yani [Ng] transkripsiyonu ile MO{GN}OL (Mo{ng}olia) kayıt olmuştur. Oysa bugünümüzdeki Moğolistan diye tanıdığımız ülke insanlarından ülke anlamını sorar iseniz size anlatamazlar. Çünkü bu TÜRK kelimesidir ve bu da kanıtı.

Moğol diye ne ırk ne de halk var aslında. Bugün kendilerini Moğol olarak tanıtan halkın orijinal isimleri ise HALHA, OYRAT veya daha eski adı MÜÑGÜ’dür.

“HAN” / “KAĞAN” kelimesi de Türk lere ayittir. Çünkü Moğolların en yüksek devlet statüleri ise TAYÇİ, yani Han değil. HAN sadece Türk devletlerinde kullandı. Hatta Osmanlı Sultanlarının isimlerine de ek olarak kullanılıyordu.

Tarih arşivleri araştırıp analiz yapmadan tartışmayalım arkadaşlar.

Cengiz Hanın yünettiği binlerce kolu (askeri/ordusu) olan emparatorluğun resmi dili ise türk dilinin KIPÇAK şivesi idi, çünkü devlet nüfusunun %70 Türk kökenli Kıpçak kabileleri, %10 Karluk ve % 10 Oğuz kabilelerinden oluşuyordu.

Neden Oğuzların oranı az diye sorarsanız, çünkü Oğuzların en büyük kısmı Anadolu, Güney Kafkaz ve İran coğrafyasındaydılar.

Cem GENÇ

DÜNYADAN - 22:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 02
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 03
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 04
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 05
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]