Parçalı bulutlu

Cengiz Han Türk mü?

DÜNYADAN - Haziran 7, 2020 22:50 A A

Cengiz Han”, “Atatürk”, “Aksakal” v.s. gibi tituller o – sadece ünvandır. Bazı kardeşlerimizin nefret ettiği Cengiz Kağan (Cengiz Han) isimli hükümdarın gerçek ismi – TERMİRŞİN (Demircin). Bazı kaynaklara göre Temirşi / Demirci.
Çin ve avrupa tarihçilerinin arşiv ve kronikalarında TEMUÇİN /TIMUÇİN olarak yazılı geçiyor. Sebebi de Çin dilinde “Rr” sesinin harfiyen yok olmasından kaynaklanıyor. Bunu dikkate almak gerekiyor değerli arkadaşlar. Aslında bu ismin kökü etimoloji olarak tam da öz türkçe dir.

CENGİZ kelimesinin etimolojisine bakılırsa eski göktürk ve Türk dilinin Kıpçak şivelerinde zaver anlamını veren söz CEÑİS yani “yeniş”, “yenmek” anlamını veren sözdür. Örneğin, kazak ve kırgız, tatar ve başkurt dillerinde:
• “Ceñis küni quttı bolsın”(zafer günü kutlu olsun).
• “Biz olardı ceñdik” (biz onları yendik).
Örnekten gördüğümüz gibi ZAFER KAĞANI anlamındaki unvan CEÑİS KAĞAN (HAN).

Kazak, Türkmen, Kırgız ve Tatar dillerinde mevcut olan Ññ sesi avrupa dillerinde NG/ng transkripsiyonu ila veriliyor, dolayısıyla “Ge(ng)is Khan” olarak veriliyir ve tüm dünya insanlarının da ağızları alıştı.

Cengiz Hanın (Kağanın) babası Oğuz Türklerine mensup KIYAT boyundan ise, annesi de Kıpçak Türklerine mensup KONIRAT boyundan oluyor.

MOĞOL kelimesi de eski göktürk ve kıpçak şivelerinde MIÑ QOL, yani BİN KOL anlamını taşıyan terimdir. Yani, Cengiz Han unvanını alarak han ilan edildiğinde bu emparatorluğu MIÑKOL (MIÑQOL), binlerce kolu (askeri/ordusu) olan devlet anlamını veren ismi sunar. O andan itibaren el ağzında MIÑKOL olarak adlanmaya başlar.

Daha yukarıda yazdığımız gibi Çin ve Avrupa tarih kronikalarında değişik sesle yazılarak yani [Ng] transkripsiyonu ile MO{GN}OL (Mo{ng}olia) kayıt olmuştur. Oysa bugünümüzdeki Moğolistan diye tanıdığımız ülke insanlarından ülke anlamını sorar iseniz size anlatamazlar. Çünkü bu TÜRK kelimesidir ve bu da kanıtı.

Moğol diye ne ırk ne de halk var aslında. Bugün kendilerini Moğol olarak tanıtan halkın orijinal isimleri ise HALHA, OYRAT veya daha eski adı MÜÑGÜ’dür.

“HAN” / “KAĞAN” kelimesi de Türk lere ayittir. Çünkü Moğolların en yüksek devlet statüleri ise TAYÇİ, yani Han değil. HAN sadece Türk devletlerinde kullandı. Hatta Osmanlı Sultanlarının isimlerine de ek olarak kullanılıyordu.

Tarih arşivleri araştırıp analiz yapmadan tartışmayalım arkadaşlar.

Cengiz Hanın yünettiği binlerce kolu (askeri/ordusu) olan emparatorluğun resmi dili ise türk dilinin KIPÇAK şivesi idi, çünkü devlet nüfusunun %70 Türk kökenli Kıpçak kabileleri, %10 Karluk ve % 10 Oğuz kabilelerinden oluşuyordu.

Neden Oğuzların oranı az diye sorarsanız, çünkü Oğuzların en büyük kısmı Anadolu, Güney Kafkaz ve İran coğrafyasındaydılar.

Cem GENÇ

DÜNYADAN - 22:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]