11° Parçalı az bulutlu

Chp Tokat Milletvekili Aday Adayı Coşkun Tonkal’dan Gündeme Dair Açıklamalar

ERBAA - Kasım 28, 2022 13:33 A A

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekilliğine aday adayı olacağını daha önce belirten ve kısa zamanda bunu kamuoyuyla paylaşacak olan Erbaalı iş insanı Coşkun Tonkal, haber merkezimize, ülke gündeminden yereldeki gelişmelere, yapılması gerekenler başta olmak üzere birçok konuda görüşlerini dile getirdi.

Tonkal’ın aday adaylığı son zamanlarda gündeme sık sık gelirken son seçimlerde Chp’nin ikinci vekili az bir farkla kaçırması Erbaa patentli bir adayın Chp’nin Tokat’ta ikinci vekili garanti edeceğine ve hatta Millet İttifakı’nda son dönemde ortaya çıkmaya başlayan; ‘İttifakta oyum belli ittifaklar arasında vekil seçiminde kararsızım…’ diyenlerin hem Chp kökenli hem de büyük bir ilçeden çıkacak bir adayın kararsızların Chp’ye kanalize edilmesi olarak konuşuluyor.

Coşkun Tonkal’ın konu başlıkları içinde; “Adayım, Truva Atı’na kanmayız, Siyasi ahlak hepimizde olmalı…” ve daha bir çok açıklamada bulundu.

Coşkun Tonkal’la yaptığımız söyleşide aday adalığından Millet İttifakı’nın diğer adaylarına, partinin yerel çalışmalarından iktidar olmaları konusunda neler yapacaklarına dair başlıklar gündeme geldi.

Soru cevap şeklinde yayınladığımız röportajımız şu şekilde:

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Tokat Milletvekili aday adayı olacağınız dillendirilmişti sizden duymak isteriz, aday mısınız?

“Evet adayım. Bugünler için uzun zamandır hazırlıklarımı yapıyorum. Kendimi tarif etmem gerekirse; cumhuriyeti kuran partimizin bir neferi, nefesi, temsilcisi olarak görüyorum diyebilirim ve bu şekilde çevrem tarafından bilinirim. Eğilip bükülmeden her zaman her koşulda partimin ve halkımın sesi olmaya gayret gösterdim. Bu çizgimi hiç bozmadan bugünlere geldim ve en büyük sermayem partime ve halkıma olan bağlılığımdan ödün vermemedir.”

Son dönemde Erbaa ve Tokat’ta Millet İttifakı’na dahil olan başka partilerin adaylarının Chp seçmeninin oylarına talip olduğu ve buna güvenerek aday oldukları yönünde söylentiler var. Siz bir Chp seçmeni olarak bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Bu arkadaşlar şunu çok iyi bilmeliler ki Chp hiç kimsenin arka bahçesi değil Chp seçmeni de hiç kimsenin oyuncağı değildir. Seçmen olarak cevap vermem gerekirse gerçek seçmen oyuna ve partisine sahip çıkar. Kemikleşmiş seçmenin başka partiye gideceği aklımın ucuna bile gelmez zira seçmen görür ki başka partilerin samimiyetsiz, oy avcılığı yapan çıkar ortaklı yaklaşımların farkındadır. Bizim oyumuz her zaman Chp’ye dir.

Bu soruya aday adayı olarak cevap verirsem Chp’nin aday ve aday adayları her zaman için diğer partilerin seçilmişlerinden daha samimi daha donanımlıdır bunu bu coğrafyada yaşayan herkes çok iyi bilir.

Sizce mevcut aday adayları içinde eylem ve söylemleriyle Millet İttifakı’na zarar verecek şekilde çalışma yapanlar var mı?

Özellikle ittifak partileri arasında üye kaydırma, menfaate devşirme veya başka vaatlerle seçmene ulaşmaya çalışanları duyuyoruz. Bizim hedef kitlemiz kendi içimiz değil karşı taraf olmalı diye düşünüyorum. Karşı tarafın yanlışlarını hedef almadan Chp seçmeni ve tabanına yönelik hareketleri bencilce ve tek taraflı zararlı çalışmalar olarak görüyorum.

Bu çalışmalar her şeyden evvel yapana zarar verir. İnsanların kimlik kartını götürmek insanların zihniyetlerini götürmek değildir. Bu işten acilen vaz geçilmelidir. Chp seçmeni, teşkilatıyla bir ve bütündür.

Özellikle üye kaydırma işleri kişiliksizlik, ahlaksızlıktır. Şayet diğer konularda iktidarın adaylarının bu konularda zarar verecek halleri yok. Boğazlarına kadar pisliğin içinde olan iktidar ve onun minicik ortağı halkın gözünde yok hükmündedir. O sebeple adayları ortaya hiç çıkmasın. Bence halkı kandıracakları hiçbir şey kalmadı.

Bu tip zarar veren çalışmaları nasıl değerlendir siniz?

Sahte, samimiyetsiz görünmenin dışında eylemleri olan, bir dönem kazanmak için her türlü tavizi veren yöneticiler karşısında halk uyanmazsa bu tipler içimizde daha da olacaktır. Bu popülist siyasetçilere artık geçit vermemek gerek. Bizlerin görevi böyle davrananlar varsa açığa çıkarmak olacaktır. Yani Truva Atı gibi olanları da meydana çıkarmak bunların faaliyetlerini halka anlatmak bizim görevlerimiz arasındadır.

Geçmişi Chp’yle kesişmemiş fakat Chp’i görünüp başka partilerde yıllarca siyaset yapmış kişilerin Millet İttifakı’ndan aday olmasını nasıl karşılarsınız. Bunun Chp seçmeni içindeki karşılığı nedir?

Bazen insanlar, ‘Bu siyasettir…’ rahatlığıyla hareket edebiliyor ve birçok yerde de kabul görebiliyor. Fakat ben ve benim gibi samimi düşünen partisinin ve ideallerinin peşinden ayrılmayan seçmenler ister sağda ister solda olsun böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz.

Özellikle Chp seçmeni başka partilerin seçmenine benzemez. Takım tutar gibi parti tutmaz ama her zaman tutarlıdır. Doğru işler yapanların yanında olur. Ama diğer kesim ne yaptı? Onlarca yıl, parayı sermayeyi, menfaati sevdi. Chp seçmeni; dik duran, ahlakı olan, vatanını gerçek manada seven insanın yanında olur. Sözde milliyetçiler ve siyasal İslamcılarla işi, yolu kesişmez.

Siz bir Chp’li olarak bu tip siyasetçiye güvenir misiniz? Destek verir veya oy ister misiniz veya sırf hemşeri diye her şeyi unutup destekler misiniz?

Ben bir Chp’li olarak Millet İttifakı’nın ülkenin umudu olduğuna inanıyorum. Onun zafere ulaşması için elimden geleni yapacağım. İster aday olayım ister olmayayım veyahut listelerden adımız silinsin bu bizim için hiç önemli değildir. Biz, ben varsam diyen bir zihniyete sahip değiliz

Sizce yerelde geçmişinde herhangi bir siyasi mücadele vermiş ve başarılı olmamış kişiler yöntem değiştirerek başka yollardan siyasette yer almaya çalışmalı mıdır?

Elbette ki hayır. Olmadı bir daha, olmadı bir başka yerde bu ne şimdi? Bu kişilere sormak lazım; sadece sen mi varsın. Etrafta karşılığın yoksa başka insanların yolunu tıkamayacaksın. Erdemli kişi; Arkadaşlar ben denedim olmadı haydi ben destek vereceği m siz bir adım öne çıkın demelidir.

Mevcut vekillerden halkın genel manada şikayetleri nelerdir?

Halk, seçim bitti vekil daha bize gelir mi ki diyor. Seçim için geliyorlar başka zaman yok diyorlar. Halkın artık seçtiklerini güveni kalmamış. Boşu boşuna maaş alıyorlar onlara biz bakıyoruz. İhalelerden  avantalardan götürdü diyorlar. Yani vefasızlıktan dem vuruyorlar. İl ve ilçeleri ziyarete geldiklerinde Stk ve kurumları ziyaretten başka hiçbir yeri ziyaret etmiyorlar halkın içine girmiyorlar diyorlar. Halk, seçmeni unutan vekil istemiyor.

Siz aday olursanız memleketiniz için yapacağınız işlerin bir çalışmasını yaptınız mı?

Elbette yaptık. Her gün her saat yapıyoruz. O kadar çok çalışmamız gerekiyor ki her şeyi bitirdiler. Her şeyi yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Ama her şeyi düzeltirken zihniyeti değiştirirken hesap ta sormamız gerekecek. Yenileni içileni, alınanı alınmayanı, öksüzün hakkının hesabını soracağız.

Diyeceksiniz ki nasıl?

Biz gelince sistem çalışmaya başlayacak. Çalışan sistem her şeyin hesabını soracak. Eğer sormayacak isek hiç gelmeyelim daha iyi.

Hepimize bu noktada iş düşüyor. Genci yaşlısıyla, hepimiz üreteceğiz, çalışacağız hakkımızı kimseye yedirmeden ulus olarak çalışacak ve ayağa kalkacağız. Kötü günleri ve yılları geride bırakarak emin adımlarla geleceği inşa edeceğiz.” Dedi.

Sayın Coşkun Tonkal’a siyasi hayatında başarılar dilerken Haber sitemize vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

Kaynak: Tokatmedyam.com

 

 

 

 

 

 

ERBAA - 13:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Sezaı Keskin Kasım 30, 2022 03:35

  Eskiden sinema oyuncusu olabilmek için yönetmenin inisiyatifinden geçerdi.Siyaset de köy muhtarligindan geçer diye düşünüyorum.Kardesimize hayırlı olsun diyorum zira Allah herkezin kalbine göre vereceğinden asla şüphem yok.Tarih kokan Tokat a selam olsun.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 02
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 03
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 04
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 05
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]