-5° Kapalı

Chp Tokat Milletvekili Aday Adayı Coşkun Tonkal’dan Gündeme Dair Açıklamalar

ERBAA - Kasım 28, 2022 13:33 A A

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekilliğine aday adayı olacağını daha önce belirten ve kısa zamanda bunu kamuoyuyla paylaşacak olan Erbaalı iş insanı Coşkun Tonkal, haber merkezimize, ülke gündeminden yereldeki gelişmelere, yapılması gerekenler başta olmak üzere birçok konuda görüşlerini dile getirdi.

Tonkal’ın aday adaylığı son zamanlarda gündeme sık sık gelirken son seçimlerde Chp’nin ikinci vekili az bir farkla kaçırması Erbaa patentli bir adayın Chp’nin Tokat’ta ikinci vekili garanti edeceğine ve hatta Millet İttifakı’nda son dönemde ortaya çıkmaya başlayan; ‘İttifakta oyum belli ittifaklar arasında vekil seçiminde kararsızım…’ diyenlerin hem Chp kökenli hem de büyük bir ilçeden çıkacak bir adayın kararsızların Chp’ye kanalize edilmesi olarak konuşuluyor.

Coşkun Tonkal’ın konu başlıkları içinde; “Adayım, Truva Atı’na kanmayız, Siyasi ahlak hepimizde olmalı…” ve daha bir çok açıklamada bulundu.

Coşkun Tonkal’la yaptığımız söyleşide aday adalığından Millet İttifakı’nın diğer adaylarına, partinin yerel çalışmalarından iktidar olmaları konusunda neler yapacaklarına dair başlıklar gündeme geldi.

Soru cevap şeklinde yayınladığımız röportajımız şu şekilde:

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Tokat Milletvekili aday adayı olacağınız dillendirilmişti sizden duymak isteriz, aday mısınız?

“Evet adayım. Bugünler için uzun zamandır hazırlıklarımı yapıyorum. Kendimi tarif etmem gerekirse; cumhuriyeti kuran partimizin bir neferi, nefesi, temsilcisi olarak görüyorum diyebilirim ve bu şekilde çevrem tarafından bilinirim. Eğilip bükülmeden her zaman her koşulda partimin ve halkımın sesi olmaya gayret gösterdim. Bu çizgimi hiç bozmadan bugünlere geldim ve en büyük sermayem partime ve halkıma olan bağlılığımdan ödün vermemedir.”

Son dönemde Erbaa ve Tokat’ta Millet İttifakı’na dahil olan başka partilerin adaylarının Chp seçmeninin oylarına talip olduğu ve buna güvenerek aday oldukları yönünde söylentiler var. Siz bir Chp seçmeni olarak bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Bu arkadaşlar şunu çok iyi bilmeliler ki Chp hiç kimsenin arka bahçesi değil Chp seçmeni de hiç kimsenin oyuncağı değildir. Seçmen olarak cevap vermem gerekirse gerçek seçmen oyuna ve partisine sahip çıkar. Kemikleşmiş seçmenin başka partiye gideceği aklımın ucuna bile gelmez zira seçmen görür ki başka partilerin samimiyetsiz, oy avcılığı yapan çıkar ortaklı yaklaşımların farkındadır. Bizim oyumuz her zaman Chp’ye dir.

Bu soruya aday adayı olarak cevap verirsem Chp’nin aday ve aday adayları her zaman için diğer partilerin seçilmişlerinden daha samimi daha donanımlıdır bunu bu coğrafyada yaşayan herkes çok iyi bilir.

Sizce mevcut aday adayları içinde eylem ve söylemleriyle Millet İttifakı’na zarar verecek şekilde çalışma yapanlar var mı?

Özellikle ittifak partileri arasında üye kaydırma, menfaate devşirme veya başka vaatlerle seçmene ulaşmaya çalışanları duyuyoruz. Bizim hedef kitlemiz kendi içimiz değil karşı taraf olmalı diye düşünüyorum. Karşı tarafın yanlışlarını hedef almadan Chp seçmeni ve tabanına yönelik hareketleri bencilce ve tek taraflı zararlı çalışmalar olarak görüyorum.

Bu çalışmalar her şeyden evvel yapana zarar verir. İnsanların kimlik kartını götürmek insanların zihniyetlerini götürmek değildir. Bu işten acilen vaz geçilmelidir. Chp seçmeni, teşkilatıyla bir ve bütündür.

Özellikle üye kaydırma işleri kişiliksizlik, ahlaksızlıktır. Şayet diğer konularda iktidarın adaylarının bu konularda zarar verecek halleri yok. Boğazlarına kadar pisliğin içinde olan iktidar ve onun minicik ortağı halkın gözünde yok hükmündedir. O sebeple adayları ortaya hiç çıkmasın. Bence halkı kandıracakları hiçbir şey kalmadı.

Bu tip zarar veren çalışmaları nasıl değerlendir siniz?

Sahte, samimiyetsiz görünmenin dışında eylemleri olan, bir dönem kazanmak için her türlü tavizi veren yöneticiler karşısında halk uyanmazsa bu tipler içimizde daha da olacaktır. Bu popülist siyasetçilere artık geçit vermemek gerek. Bizlerin görevi böyle davrananlar varsa açığa çıkarmak olacaktır. Yani Truva Atı gibi olanları da meydana çıkarmak bunların faaliyetlerini halka anlatmak bizim görevlerimiz arasındadır.

Geçmişi Chp’yle kesişmemiş fakat Chp’i görünüp başka partilerde yıllarca siyaset yapmış kişilerin Millet İttifakı’ndan aday olmasını nasıl karşılarsınız. Bunun Chp seçmeni içindeki karşılığı nedir?

Bazen insanlar, ‘Bu siyasettir…’ rahatlığıyla hareket edebiliyor ve birçok yerde de kabul görebiliyor. Fakat ben ve benim gibi samimi düşünen partisinin ve ideallerinin peşinden ayrılmayan seçmenler ister sağda ister solda olsun böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz.

Özellikle Chp seçmeni başka partilerin seçmenine benzemez. Takım tutar gibi parti tutmaz ama her zaman tutarlıdır. Doğru işler yapanların yanında olur. Ama diğer kesim ne yaptı? Onlarca yıl, parayı sermayeyi, menfaati sevdi. Chp seçmeni; dik duran, ahlakı olan, vatanını gerçek manada seven insanın yanında olur. Sözde milliyetçiler ve siyasal İslamcılarla işi, yolu kesişmez.

Siz bir Chp’li olarak bu tip siyasetçiye güvenir misiniz? Destek verir veya oy ister misiniz veya sırf hemşeri diye her şeyi unutup destekler misiniz?

Ben bir Chp’li olarak Millet İttifakı’nın ülkenin umudu olduğuna inanıyorum. Onun zafere ulaşması için elimden geleni yapacağım. İster aday olayım ister olmayayım veyahut listelerden adımız silinsin bu bizim için hiç önemli değildir. Biz, ben varsam diyen bir zihniyete sahip değiliz

Sizce yerelde geçmişinde herhangi bir siyasi mücadele vermiş ve başarılı olmamış kişiler yöntem değiştirerek başka yollardan siyasette yer almaya çalışmalı mıdır?

Elbette ki hayır. Olmadı bir daha, olmadı bir başka yerde bu ne şimdi? Bu kişilere sormak lazım; sadece sen mi varsın. Etrafta karşılığın yoksa başka insanların yolunu tıkamayacaksın. Erdemli kişi; Arkadaşlar ben denedim olmadı haydi ben destek vereceği m siz bir adım öne çıkın demelidir.

Mevcut vekillerden halkın genel manada şikayetleri nelerdir?

Halk, seçim bitti vekil daha bize gelir mi ki diyor. Seçim için geliyorlar başka zaman yok diyorlar. Halkın artık seçtiklerini güveni kalmamış. Boşu boşuna maaş alıyorlar onlara biz bakıyoruz. İhalelerden  avantalardan götürdü diyorlar. Yani vefasızlıktan dem vuruyorlar. İl ve ilçeleri ziyarete geldiklerinde Stk ve kurumları ziyaretten başka hiçbir yeri ziyaret etmiyorlar halkın içine girmiyorlar diyorlar. Halk, seçmeni unutan vekil istemiyor.

Siz aday olursanız memleketiniz için yapacağınız işlerin bir çalışmasını yaptınız mı?

Elbette yaptık. Her gün her saat yapıyoruz. O kadar çok çalışmamız gerekiyor ki her şeyi bitirdiler. Her şeyi yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Ama her şeyi düzeltirken zihniyeti değiştirirken hesap ta sormamız gerekecek. Yenileni içileni, alınanı alınmayanı, öksüzün hakkının hesabını soracağız.

Diyeceksiniz ki nasıl?

Biz gelince sistem çalışmaya başlayacak. Çalışan sistem her şeyin hesabını soracak. Eğer sormayacak isek hiç gelmeyelim daha iyi.

Hepimize bu noktada iş düşüyor. Genci yaşlısıyla, hepimiz üreteceğiz, çalışacağız hakkımızı kimseye yedirmeden ulus olarak çalışacak ve ayağa kalkacağız. Kötü günleri ve yılları geride bırakarak emin adımlarla geleceği inşa edeceğiz.” Dedi.

Sayın Coşkun Tonkal’a siyasi hayatında başarılar dilerken Haber sitemize vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

Kaynak: Tokatmedyam.com

 

 

 

 

 

 

ERBAA - 13:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Sezaı Keskin Kasım 30, 2022 03:35

  Eskiden sinema oyuncusu olabilmek için yönetmenin inisiyatifinden geçerdi.Siyaset de köy muhtarligindan geçer diye düşünüyorum.Kardesimize hayırlı olsun diyorum zira Allah herkezin kalbine göre vereceğinden asla şüphem yok.Tarih kokan Tokat a selam olsun.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Eroğlu: Tokat Havalimanı Dünyaya Açılan Kapımızdır
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, FOX TV’de yayınlanan Seçime Doğru programında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğulu’nun Uluslararası Tokat Havalimanı’nın gereksiz bir yatırım olduğunu söylemesine tepki gösterdi. Başkan Eroğlu sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda “Uluslararası Tokat Havalimanı şehrimizin dünyaya açılan bir kapısıdır. Bizler Tokat’ı bir dünya şehri yapmak için gayret ediyoruz. Tokat’a geleceğin kapıları açılmaya […]
 • 02
  Yemekten Sonra Uyuya Kalıyorsanız Bunlara Dikkat Edin
  Yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku gibi şikayetler yaşayanlara uyarılarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Çalışkan, bunun nedenlerinden birinin kansızlık olmasından kaynaklandığını açıkladı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Çalışkan, yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve uyku gibi şikayetler yaşayanlara uyarılarda bulundu. Yemekten sonra gelen uykunun en sık nedenlerinden birinin insülin direncinin yüksek olmasından kaynaklandığını ifade […]
 • 03
  Fatih Kaplan Yazdı: Ertuğrul Fırkateyni’nden Eroğlu’na Ulaşan Emanet
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediyeler Birliği’nin üyesi olarak Japonya’ya davet edildi. Türk-Japon dostluğunun yapı taşları vardır; Ertuğrul Fırkateyni bunların en temel taşlarından biridir. Sultan II. Abdülhamit Han zamanında iki millet arasında başlayan ilişkilerin mihenk taşıdır desek yeri var. Hele dönüş yolunda verdiğimiz şehitlerimiz ve Japonların onların aziz hatırasını bugüne kadar yaşatmasına diyecek söz bulamayız. […]
 • 04
  Karayaka Beldesi B. Başkanı Mehmet Başar: Büyüklerimiz Baş Tacımızdır
  Karayaka Beldesinde 70 yaş üzeri vatandaşların şehir merkezine seyahat etmeleri ücretsiz oldu. Erbaa’ya bağlı Karayaka Belde başkanlığından yapılan açıklamada şehir merkezine seyahat etmek isteyen yaşlı vatandaşların belirli saatlerde ücretsiz olacağı açıklandı. Konu hakkında Başkan Mehmet Başar; “Seçimlerde vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirmekten dolayı son derece mutluyuz. Beldemize gelen yabancı misafirlerimiz veya belli bir […]
 • 05
  Erbaa Kaymakamlığı, Erbaa Narince Bağ Yaprağı Tescillendirme Toplantısı Yaptı
  Erbaa Kaymakamlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Erbaa Narince Bağ Yaprağı tescillenme Toplantısı yapıldığı bildirildi. Göreve geldiği günden bugüne kadar Erbaa’nın bir çok sorununa el atan Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak başkanlında Erbaa Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan toplantı hakkında Erbaa Kaymakamlığı sosyal medya hesabında Yapılan açıklama şu şekilde: “Erbaa Narince Bağ Yaprağı Tescillendirme Toplantısı […]