11° Açık

Cumhuriyet Edebiyat Günleri Etkinliği İstanbul’da Düzenlendi

ANADOLUDAN - Kasım 1, 2021 12:46 A A

CUMHURİYET EDEBİYAT GÜNLERİ

30/31 Ekim İstanbul Cemevi ve Kültür Vakfı ve Kalemin Gücü Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği Cumhuriyet Edebiyat günleri coşkulu bir şekilde gerçekleşti.

50 nin  Üzerinde yazarın ve değerli birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşen Cumhuriyet  edebiyat günlerinde coşkulu yoğun bir katılımcının olması dikkat çekti.

Cumhuriyet edebiyat günlerinin açılışını İstanbul Cemevi ve Kültür vakfının Başkanı Sayın Gazi Aslan ve yazarlar gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında İstanbul Cemevi ve Kültür Vakfı Başkanı Sayın Gazi Aslan Cumhuriyetin  sanatın ve edebiyatın bir simgesi olduğuna ve toplum için Cumhuriyet ne kadar önemli ise sanatında bu değerde önem taşıdığına  değindi.

Açılış sonrası programı  Cumhuriyet Edebiyat günlerine katılım sağlayan Küçükçekmece Belediye Başkanı Sayın Kemal Çebi ve Küçükçekmece CHP ilçe başkanı, Sayın Turgay Özcan, birçok siyasi parti ilçe başkanları Federasyon ve dernek başkanları, birçok basın kuruluşu ve yoğun bir Halk katılımıyla gerçekleşti.

Cumhuriyet Edebiyat günleri kapsamında gerçekleşen etkinlik Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarına saygı duruşu ve İstiklal  Marşı ile başladı.

Sunumunu Yazar Murat İnce’nin gerçekleştirdiği programa Hüseyin Uğurlu ve bir çok değerli sanatçının katılımından, sonra protokol konuşmaları şiirler ve söyleşilerle devam etti.

Cumhuriyet ve edebiyat günlerin 2. Gününde Küçükçekmece Belediye Başkanı Sayın Kemal Cebi ve Küçükçekmece İlçe Başkanı Sayın Turgay Özcan Küçükçekmece belediye amirlerinden  Medet Polat tekrar Yazarlarımızla muhabbet etmek ve eserleri ile alakalı bilgi almak için Cumhuriyet Edebiyat  günlerine katılım sağladılar. Sayın Kemal Cebi Cumhuriyet Edebiyat günlerinin 1. Gününde program yoğunluğu nedeniyle yazarlarımıza zaman ayıramadım diyerek başlayan konuşmasında, bugün burada değerli yazarlarımızın yanında olmaktan gururluyuz dedi sanatın ve edebiyatın önemine değinen Sayın Kemal Cebi’nin Ardından söz alan Küçükçekmece ilçe başkanı Sayın Turgay Özcan da yazmanın ve yazarın değerini Cumhuriyetin önemini anlatan bir konuşma yaptı.

Cumhuriyet Edebiyat günlerinin 2. Günü programını Kalemin Gücü Platform başkanı yazar Tiyatro hocası Erdem Kaya gerçekleştirdi. Halkın katılımı yoğun olan Cumhuriyet edebiyat günlerine Halkın ilgisi dikkat çekti şiirlerle Türkülerle söyleşilerle tamamlanan Cumhuriyet Edebiyat günleri katılımcıların yüreğinde hoş  duygularla tamamlandı.

Kalemin Gücü platform yönetimi Küçükçekmece belediye başkanı Sayın Kemal Cebi ve ekibine,  İstanbul Cemevi ve Kültür Vakfı Başkanın Sayın Gazi Aslan bey ve ekibine Katılımcı yazarları ve sanatçılarımıza Cumhuriyet edebiyat günlerinde  yanımızda olan değerli basın mensuplarına ve Halkımıza teşekkür ederiz dediler.

ANADOLUDAN - 12:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Erbaa Kaymakamı Demirayak’a Erbaa Minnettar Olacak
  Devlet adamları vardır yaptıklarıyla bir şehrin hafızasında yer edinir. İyi veya kötü mutlaka ama mutlaka bir şekilde anılır. Bilim insanları vardır yine şehirlerin ve milletlerin hafızasında yerleri olur. Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak’ta Erbaa’da göreve başladığı günden bugüne kadar ki performansıyla şehrin takdirini kazanan devlet adamlarından birisi olarak kendine yer bulacaktır. Kapısına gidildiğinde ardına kadar […]
 • 02
  İma Sanat Akademi’den Bir İlk Daha
  2019 yılından bu zamana kadar birçok tiyatro oyunu ile sahneleri şenlendiren İMA SANAT AKADEMİ, yine bir ilke imza atarak tiyatro sezonunu açıyor. Moliere’nin yazmış olduğu ve Merve ALICI’nın yönetmenliğini üstlendiği “SİCİLYALI YAHUT RESİMLİ MUHABBET” adlı oyunla 24 Eylül Pazar akşamı saat 19.30’da Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür merkezinde seyirci önüne çıkıyor. Oyun ile ilgili düşüncelerine […]
 • 03
  Niksarlı Yazar Dilek Aslan Tetik İkinci Kitabı Fidan’la Okurlarıyla Buluştu
  Tokat Niksar’da büyüyen değerli bir kalem, Dilek Arslan Tetik 2. Kitabı olan; ‘FİDAN’ ın tanıtımını Yusuf Ziya Leblebici sunumuyla 17 Eylül 2023 pazar günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, şiir dinletisi, söyleşi ve Dilek hanımın kızı Elif Ada Tetik’in gitar resitali ve Dost Candaşı bağlama dinletisi ile gerçekleşti. Yoğun bir katılımın görüldüğü tanıtım gününde, katılımcıların içinde […]
 • 04
  Yeniden Refah Partisi’nden Erbaa Çıkarması
  Yerel seçimlere az bir zaman kalan meydanlar ısınmaya başlarken son dönemde adından çokça söz ettiren ve resmi Yargıtay kayıtlarına göre üye sayısını en çok artıran siyasi parti olarak bilinen Yeniden Refah Partisi teşkilatları yerel seçimler için sahaya indi. Yeniden Refah Partisi Tokat İl Başkanı Mustafa Eraslan, Tokat Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Çarkçıoğlu, Tokat Teşkilatı Kadın […]
 • 05
  Karagöllü’nün: Tokat’a İhanet Olarak Nitelediği Alan İmara Açıldı
  İyi Parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun imara açmayı düşündüğü alanın heyelan bölgesi olduğunu belirterek yapılacak çalışmaya; ‘Tokat’a ve Tokatlılara ihanettir…’ sözleriyle tepki göstermişti. Ayrıca yapılan imar değişikliği toplantısında red oyu veren Ak Partili meclis üyesinin istifa ettirildiğini, yapılan jeoloji çalışmasının; ‘Tokat’ın yağış almadığı […]