Kapalı

DÜN BUGÜN ERMENİ TERÖRÜ VE TEHCİR KARARI

YAZARLAR - Mayıs 19, 2020 22:00 A A

DÜN BUGÜN ERMENİ TERÖRÜ VE TEHCİR KARARI
Bir ‘24 Nisan’ daha geldi ve dünya yine aynı hikâye etrafında dolanmaya başladı. Peki, nedir bu mesele? Aslında mesele çok basit, onların deyimiyle: ŞARK MESELESİ
İLK HAREKET DÖNEMİ
1820’li yıllardan itibaren topraklarımıza akmaya hatta yağmaya başlayan İngiltere ve Amerikalı Protestan misyonerler 1896 yılına gelindiğinde Ermenilerin % 15 ni Protestan yapmayı başarmışlardı. Fransız İhtilalinin dünya genelinde başlattığı ‘Milliyetçilik Akımları’ sayesinde, yıkılması gereken en büyük imparatorluk olan Osmanlı devletinin de artık yıkılmak için temelinde dinamit patlatmak gerekiyordu. Ve süreç hızla işletilmeye başlanmıştı.
1862 yılında Zeytun’da çıkan ilk ayaklanmanın ardından, 1873 yılına gelindiğinde ilk Ermeni ihtilal komitesi kurulmuştu. “PORTAKALYAN” adında bir Ermeni tarafından “Asya” adında çıkarılan gazete de bu değirmene su taşımaya başlamıştı.
KOMİTELER DÖNEMİ
1887 yılında ilk “Hınçak Komitesi” kuran Avedis Nazarbekian ve eşi Maria Varandiyan örgütlerini ‘Markist’ ilkeler doğrultusunda kurduklarında bunların Rusya güdümlü oldukları gün yüzüne çoktan çıkmıştı. Hemen ardından 1890 yılında kurulan “Taşnaksütyun” komitesi de ideolojisini “sosyalist Devrimci” ilkelerle süslemiş ve bu savaşta yerini almıştı.
Bunlara bu cesareti veren ise Ayestefanos ve hemen akabinde imzalanan Berlin antlaşmalarının yabancı devletlere tanıdığı ‘iç işlerimize müdahale’ yetkisi olmuştur. Olaylar domino etkisiyle beraber başlamıştı. 1890 yılında Kumkapı olayları,1894 te Sason olayları, Bab-ı Alî Yürüyüşü, 1895 te yine Zeytun isyanı, 1905 te Abdülhamit Han’a suikast olaylarını tertip etmişlerdir. Doğu vilayetlerimizde özellikle Kars ve civarında yapılan katliamları burada yazmak bile insanı tiksindirecek derecede olduğu yine Rus diplomatlar tarafından yazılmıştır.
TEHCİR KARARI VE DÖNEMİ
İşler iyice karışmaya başlamıştı. Edinilen istihbarata göre de İngilizler İskenderun körfezine asker çıkaracak, içerde bulunan ayrılıkçı militanlar da bizi arkamızdan vuracaktı. (15 Temmuz’da da Akdeniz’de hazır bulunduğu söylenen düşman kuvvetlerini unutmamak gerekir.) Osmanlı devleti de bu bilgilerin ışığında, o güne kadar olan ‘Ermeni mezalimi’ doğrultusunda sınırları içinde bir göç hareketi başlatma kararını uygulamaya koydu. O günün şartlarında da yapılabilecek olan hareketin en uygun olanını yapma kararı verilmişti. Peki, bir beyin fırtınası yapacak olursak ve sınırlar içinde göç yerine Avrupa’nın uygulamaları örnek alınacak olursa acaba ortaya nasıl bir sonuç çıkardı? Mesela; binli yılların başında Ermenilere uygulanan katliamları yapsak. Bin beşyüzlü yıllarda Yahudilerin İspanya’da maruz kaldıklarını biz yapsak. İngiltere’nin İrlanda’lılara yaptıklarını da biz o dönemde yapmış olsaydık sonuç nasıl olurdu? Veyahut o tarihten sonra dünyada yapılan uygulamalar o gün yapılmış olsaydı..? Kim ne yaparsa yapsın yüce Türk milleti hiç biraz zaman onlar gibi zalim olamaz-olmaz.
ASALA DÖNEMİ
Suikast planlarıyla adından söz ettiren ‘ASALA’ örnek aldığı örgüt ise; Said Halim Paşa, Talat Paşa, Cemal Paşa suikastlarıyla adından sıkça söz ettiren ‘Nemesis’ adlı Ermeni Terör örgütüdür. Agop Agopyan önderliğinde 1960 tan sonra kurulan ASALA terör örgütü yurt dışında diplomatlarımıza suikastler düzenlemiş ve dünyanın değişik noktalarında Türkiye Cumhuriyeti diplomatlarını şehit etmiştir. 1980 Nisan ayında (Sidon) Lübnan’da Pkk’yla görüş ve eylem birliği antlaşması yapan Asala, bu tarihten sonra eylemlerine de devam etmiştir. Ta ki, 1988 yılında lideri öldürülünceye kadar… (68 kuşağı diye anılan ve bizlere güya ‘Özgürlük Savaşçısı’ olarak tanıtılan ve ülkemizi kan gölüne dönüştüren kızıl komünistlerde onlarla beraber aynı dönemde, aynı kamplarda eğitim görüp ülkemize sızma girişimleri yapmışlardır. Bu konu ayrıca başka bir yazı konusu olduğu için burada ele alınmamıştır. Fakat unutulmaması gereken en önemli nokta da bu örgütlerin hepsi aynı amaca hizmet etmiş. Aynı yerden beslenip, ortak hedefe beraberce yürümüşlerdir.)
PKK DÖNEMİ
1973 yılında filizlenmeye başlayan Pkk terör örgütü Marksist ideoloji doğrultuda faaliyetlerine başlamış 21-28 Nisan 1980 tarihini de ‘Kızıl Hafta’ ilan ederek güya o tarihleri yas günü olarak anmaya başlamıştır. Bekaa ve Zelil kamplarında ortak eğitim gördükleri tespit edilen terör örgütü militanları eylemlerine 1984 yılında ivme kazandırmıştır. 1987 yılında Ermeniler ve Pkk arasında antlaşmanın akabinde yine Hermez Somurouyan adlı şahıs Asala-Pkk ortak eylem planını 1990 yılında yürürlüğüe koymuş ve bu iki Ermeni Terör örgütünü birleştirmiştir.
AMAÇ NEDİR?
Amaçları bellidir. Bu topraklardan Türk milletini atmak ve bizlere emanete edilen topraklarımızı emperyalistlere teslim etmektir.
SONUÇ NEDİR?
Terör ve propaganda olarak iki boyutta faaliyet gösteren bu Ermeni Terör örgütleriyle millet olarak tek vücut halinde birleşmek ve onlara karşı elimizdeki tüm imkânları kullanarak haklı davamızın sonuna kadar takipçisi olmak zorundayız. Atalarımızın verdiği cevabın bin mislini bizler onlara vermek zorundayız!
Çünkü bizler “Haklı davanın, haklı takipçileriyiz.”
Türk milletinin gözü kara DELİLERİYİZ…

Fatih KAPLAN 24.04.2019

YAZARLAR - 22:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 02
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 03
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 04
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]
 • 05
  Av. Mustafa Alparslan Demir: Ağabeylerin Değil Milletimin Hizmetkarı Olacağım
  İyi Parti Erbaa Belediye Başkan Aday Adayı M. Alparslan Demir ilçede faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Adaylık süreci, yerel siyaset ve izleyeceği yol haritasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Demir’in düzenlediği basın toplantısına ayrıca İyi Parti Erbaa İlçe Başkanı Fatih Sönmez ve partinin bazı mahalle temsilcileri katıldı. Demir, davetine icabet eden basın İyi Parti […]