16° Açık

Durmaz ve Bulut Bir Konuda Daha Ortak Noktada Buluştu

TOKAT - Haziran 2, 2021 14:40 A A

Daha önce bölgedeki “Altın Madenine Hayır!” kampanyasında yanyana gördüğümüz iki vekil olan Kadim Durmaz ve Yücel Bulut’un hemen hemen aynı zamanda ve birbirinin kopyası sayılabilecek şekilde yine aynı konu üzerinden açıklama yapmaları, aynı serzenişte bulunup aynı istikamette söyleme imza atmaları dikkatlerden kaçmadı.

Gerçi Yücel Bulut ‘Altın Madenine Hayır’ kampanyasında daha sonra ortalıklarda görünmemiş adeta sahneden çekilmişti.

İşte yapılan açıklamalar:

Chp milletvekili Kadim Durmaz’ın açıklaması:

“ CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz pandemi önlemleri nedeniyle neredeyse bir buçuk yıldır kapalı olan Hamam ve Sauna işletmecilerinin mağduriyetini bir kez daha gündeme taşıdı.

Daha önce konu hakkında soru önergesi veren Durmaz; “Bu insanlar daha ne kadar isyan edecek, biz Meclisten bağırdık, önerge verdik. Hamamcılar iş yerleri kapısında bağırdı, duyan olmadı! Hamam ve saunacı esnafı artık açılmak istiyor!” dedi.

Durmaz: “Hükümete Çağrı Yapıyorum, Hamam ve Saunalar Derhal Açılmalıdır!”

Durmaz, özellikle Tokat ile özdeşleşen, tarihi ve kültürel bir miras olan hamam ve saunalar hijyenin merkeziyken neden normalleşme sürecine geçemiyor. Bunun mantıklı yâda bilimsel bir açıklaması yok!

Durmaz; “Bir buçuk yılı aşkın süredir iş yapamayan işletmeler iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya. 500 bin kişi mağdur durumda, insanlar evlerine ekmek götüremez oldu.

Mağdur olan işletmeciler, iş yapamazken kira ve faturalarını, işçi maaşlarını ödemeye devam ettiler!

Hamamcıların artık kan alacak damarı kalmadı, bir an önce normalleşme sürecine dâhil edilerek açılmaları gerekiyor.

Yetkililere sesleniyorum, artık hamamcıların ve saunacıların sesine kulak verin! ” dedi.”

 

Mhp Milletvekili Yücel Bulut’un açıklaması:

Türkiye genelinde hamam işletmecilerinin çoğunluğunun Tokatlı olduğunun altını çizen MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Otellerin altındaki hamamlar, saunalar çalışıyor, dışarıdan insanlar buralara gidiyor. Buna karşılık hamamlar kapalı, bu durum ciddi bir haksız rekabete neden olmaktadır. Osmanlı döneminde salgında hamamlar kapatılmadı, tam aksine yararlanıldı. Bilim kurulu elinizi sık sık yıkayın diyor, hamamlarda ise insanlar tamamen hijyen şartlarında aklanıp paklanıyor. Bu durum karşısında hamam işletmecileri şaşkın ve üzgünler” ifadelerini kullandı.

HAMAM İŞLETCELERİNİN SIKINTISI BÜYÜYOR

Genellikle Tokatlı olmaları sebebiyle hamam işletmecelerinin şahsını arayarak destek istediklerini aktaran Yücel Bulut, “Şimdi kontrollü bir normalleşme var. Bu normalleşmede en hijyenik yerler olan hamamları ayrı tutmak sosyal adalete ters. Bu aynı zamanda büyük bir kitlenin sıkıntıya düşmesini de beraberinde getirmektedir. Hamamların bir an önce gerekirse sınırlı sayıda müşteri ile açılması gerekmektedir” dedi.

Hamamcı esnafının 1,5 yıldır iş yapmadığını, normal çalışma ortamında en iyimser rakamla 10 kişiyi ağırlayabildiklerini hatırlatan Bulut açıklamasında şu konuların üzerinde durdu: “1 Haziranda başlayan normalleşmede hamam işleten esnafın ayrı tutulması bu camiada büyük bir reaksiyona ve hayal kırıklığına sebep oldu. Devlet bu esnafa 2 bin 500 lira verdi, şimdi de 600 lira veriyor. Bu para elektrik giderlerine bile yetmez. Hamamlarımızın bir önce hizmete girmesi toplum sağlığı ve temizliği açısından da bir ihtiyaçtır. Türkiye genelinde 6 binden fazla hamam var. Buralar birer şifa ve temizlik kaynağıdır. Ayrıca termal özelliği olan hamamlar da mevcut. Bu gerçeği bilmemiz ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor.”

Hamam işletmecilerinin ve derneklerinin teyakkuz halinde olduğunu, bu kişilerin devletini, milletini seven kişiler olduğunu sözlerine ekleyen MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Bu insanların sesine kulak vermemiz gerekiyor. Acilen hamamların da diğer işletmeler gibi açılması gerekiyor” şeklinde oldu.

 

TOKAT - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]