14° Açık

Eray Koral: Elhamdülillah Borç Bitti, Tekrar Adayız

ERBAA - Ağustos 10, 2021 13:40 A A

Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Eray Koral ilçede bulunan basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği kahvaltılı basın toplantısında, göreve geldiklerinden bugüne kadar yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ayrıca toplantıda Erbaa İlçe Merkezinde açılan ve esnafı sıkıntıya sokan Ulusal marketlerin açılması konusu, ilçe merkezinde ihtiyaç arz eden Kapalı Pazar yeri yapılması konularında bilgi alış verişinde bulunuldu.

Toplantı sonunda yıl sonunda Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar odasında yapılacak seçimde tekrar aday olacağını duyuran Eray Koral’ın basın açıklaması şu şekilde:

ELHAMDÜLİLLAH BORÇ BİTTİ!…

 

DEĞERLİ ESNAF VE SANATKARLARIMIZ, KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI,

Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanlığında 3. yılımızı doldurmuş bulunmaktayız. Seçilmeden önce vaat ettiğimiz şeffaflık ilkesi gereği her yıl yaptığımız açıklamayı bu yıl pandemiden dolayı 6 ay gibi bir gecikme ile bugün gerçekleştiriyoruz. Tüm basın mensuplarına toplantımıza katıldıkları için teşekkür ederim.

TOKAT’IN EN BÜYÜK ESNAF ODASI!

Görevi devraldığımız 2018 yılında 1680 üyemiz mevcut iken 2021 yılında bugün itibari ile 2262 Esnaf ve Sanatkarımızla Tokat’ın en büyük esnaf odasıyız. 13 Ocak 2018’de göreve geldiğimizde Tokat’ta bulunan 34 tane Esnaf Odasının içinde maddi manevi ve işlev olarak en sonuncu sırada iken 3. Yılın sonunda 2021yılı itibari ile ilk sıralarda bulunmanın onurunu yaşıyoruz.

ERBAA ESNAF ODASI TARİHİNDE BİR İLK!

1976 yılında kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Odamızın bütçesi, 40 yıldır ya  zarar ediyordu  veya  denk idi. Biz görevi devraldığımızda yaklaşık 600 bin TL borcumuz vardı. ELHAMDÜLÜLLAH, ŞU AN İTİBARİ İLE TÜM BORÇLARIMIZI BİTİRDİK. Yıl sonu itibariye inşallah tarihinde ilk defa KÂR etmiş bir Esnaf Odamız olacak.

Değerli basın mensupları,  Esnaf ve Sanatkarlarımız, Esnaf Odalarının kurulma amacı; esnaf ve sanatkârlara ile bunların yanlarında çalışanların meslekî ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve meslekî eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek disiplini ve ahlâkını korumaktır.

YÖNETİM KURULU OLARAK NE YAPTIK

İlk iş olarak Tüm Esnaflarımıza 2018 seçimlerin ardından teşekkür ziyaretlerinde bulunduk. Yönetim kuruluna seçildiğimiz Tokat Esnaf ve Odalar Birliğinde aldığımız karar neticesinde Erbaa’lı Esnaf ve Sanatkarlarımıza, Tokat’a gitmeden, bütün iş ve işlemlerini Erbaa Esnaf Odasında gerçekleştirme imkanı sağladık. Esnafımızı zaman ve masraf israfından kurtardık.  2018-2019-2020-2021 yıllarında Esnaf Odası maddi olarak zirve yaptı. Borcumuz bugün itibari ile tamamen bitmiştir. Biz israfı önledik, herkese adaletli davrandık. Esnafımızın ne bir kuruşuna elledik nede bir kurşuna ellettik. Emanete sahip çıkmak için elimizden gelen gayreti gösterdik.

Koltuğunda çakılıp kalan, esnafa tepeden bakan biri olmadık.  Seçildiğimiz ilk günden itibaren esnafımızın arasında olduk, dertleriyle dertlendik, üzüntülerini paylaştık, mutluluklarında biz de mutlu olduk. Tüm esnaflarımızla yılda en az 1 kez irtibat kurduk. Her yıl doğum günlerinde onların mutluluklarını paylaşma imkanımız oldu.

2018 yılında elektrik abone dosyasını Niksar ve tokat’tan temin eden esnafımız ve vatandaşlarımız Niksar ve Tokat’a gitmeden Erbaa Esnaf odasından dosyalarını temin etme imkanı sağladık.

Çeşitli zamanlarda toplantılar düzenleyerek, aynı meslekte olan esnaflarımızı birbirleriyle tanışmak, aralarındaki dayanışmayı ve işbirliğini arttırmak adına bir araya getirdik. Pideci, motosiklet tamircisi, tekel bayi gibi değişik iş dallarında, haftada 1 gün tatil uygulaması gerçekleştirdik.

Dönem dönem esnafımıza destek olabilmek için indirim anlaşmaları imzaladık otobüs işletmesi işitme cihazları, düğün salonları gibi merkezlerle sözleşme gerçekleştirip Esnaflarımıza maddi katkıda bulunmaya çalıştık.

Esnafımızı TESK kartla buluşturup yakıttan gıdaya, giyimden ulaşıma indirimlerden faydalandırdık. Medikal Park hastanelerinde yüzde 20’ye varan indirimlerden esnaflarımız faydalanabiliyor.

2018 yılında 240 esnafımıza muhasebe hizmeti veren Esnaf odamız bügün itibari ile 1 650 esnaf ve sanatkarımıza muhasebe hizmeti vermektedir. Basit usul mükellef esnaflarımız  yanında sigortalı işçi çalıştırdığında biz göreve başlamadan önce esnaf odasında muhasebe hizmeti verilmiyordu. Biz göreve başladığımızda buna da çözüm bulduk. Basit usul olupta yanında sigortalı işçi çalıştıran esnaflarımıza mevzuata uygun tüm sgk teşviklerinden faydalandırarak esnafımızın yükünü azalttık.

Tokat Kosgeb müdürlüğü ile istişareli çalışmalar yapıyoruz. Esnafımızı devletimizin verdiği desteklerden imkanlardan (makine desteği – iş gücü – faizsiz kredi) gibi yararlanmalarına katkı sağlıyoruz.

Pandemi süreci girmeden önce mobilya-pimapen (Plastik)  meslek dallarında esnaflarımızı fuarlara götürdük. Pademi ile birlikte ara verildi. Hayırlısı ile bu süreç atlatıldığında tüm esnaflarımızı fuarlar hakkında bilgilendirip birlikte katılım sağlıyacağız. Esnaf odası resmi web sitesini güncel hale getirip ek olarak twiter, instagram, facebook gibi sosyal paylaşım ağlarını Erbaalı hemşerilerimiz ve esnaflarımızın hizmetine sunduk.

3 yıllık görev sürecimizle 3 tane esnafımızın evi yandı yine bir başka 2 tane esnafımızın ağır hastalıklardan dolayı sıkıntılı durumda iken esnafımıza odamızın imkanları dahilinde maddi destekte bulunarak esnaf odalarının imece usulü yardımlaşma amacı için kurulduğunu göstermiş olduk.

Sosyal proje olarak odamız bütçesinden hiçbir ücret harcamaksızın Esnafımızın, yönetim kurulumuzun ve Erbaalı hemşehrilerimizin yardımları ile 2 tane ailemizin ev ve çocuklarının yaşam yerlerini tümüyle değiştirip hayallerine renk kattık.

Her yıl düzenli olarak kış aylarında ormanların yüksek mevkilerine Esnaf odası ve lokanta, pastane, fırın gibi işyerlerimizin destekleri ile Allah’ın sessiz kulları hayvanlara yiyecek bıraktık.

PANDEMİ SÜRECİ

Pandemi süreci boyunca hükümetimizin verdiği destekleri, kısıtlamaları, önlemleri, bilgilendirmeleri en ivedi şekilde mesaj sistemi ile gerekse bire bir bilgilendirerek esnafımızın her daim yanında olduk. Tokat Valiliğinin 70 bin adet, Esnaf Odamızın 30 bin adet olmak üzere temin ettiğimiz 100 bin adet maskeyi Esnaf ve Sanatkârlarımıza ulaştırdık. 25 bin TL düşük faizli krediyi Halk Bankası ve Yeni Erek Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile çalışma yaparak esnaf ve sanatkârlarımıza ivediyle kavuşturduk. Pandemi döneminde muhasebesi bizde olan 650 esnaf ve sanatkarımızın “YILLIK MUHASEBE ÜCRETLERİNİN YARISINI BİZDEN” diyerek, aylık 30 TL olan muhasebe ücretini 15 TL’ye düşürdük.  Bu çalışmamız ile odamız 117.000,00 TL alacağından vazgeçerek esnafımızın yanında durmuştur. Pandemi döneminde devletimizin vermiş olduğu hibe ve destekler için  başvuru  yapmakta zorlanan  esnaf ve sanatkarlarımıza, odamız tarafından teknik bilgi noktasında yardımcı olunarak maddi destek alması sağlanmıştır. Özellikle Covid-19 pandemi döneminde, Gerek Esnaf Odası olarak gerekse resmi kurumlar ile iletişim halinde ihtiyacı olan esnaflarımıza gıda yardımlarında bulunduk.

2018 – 2019 yıllarında ahilik haftasında büyük camide esnafımızın kendilerine, geçmişlerine ve geçmişte memleketimize hizmet vermiş esnaflarımıza Mevlid-i Şerif okutup helva ikramında bulunduk. Örnek davranışları ve meslekte gösterdikleri başarılarını göz önünde bulundurarak Esnaf odamız tarafından seçilen Yılın Ahi’lerine, plaket takdim edip tebrik ettik.

15 mayıs 2018 tarihinde Tokat yönetimine seçildiğimizde Tokat Esnaf Odaları Birliği’nin eski para ile 2 trilyonu aşkın borcu vardı. O borç da inşallah bitmek üzere. Hem Erbaa’da hem Tokat da hizmet etmeye devam ediyoruz.

ESNAFIMIZA MÜJDE!

Fatura ve fişleri, Tokat’tan aldığımız fiyattan, hiçbir kar gözetmeksizin esnafımıza temin ediyoruz.  2018 yılında göreve geldiğimizde 10 TL olan faturayı maliyeti olan 6 TL ye indirdik. Yıl 2021, esnafımıza 3 yıl sonra fatura yine geliş fiyatına 10 lira. Esnafımıza bir söz vermiştik. Borcumuz bittiğinde faturaları ücretsiz vereceğiz demiştik. Şimdi buradan ilan ediyorum; AİDAT VE MUHASEBE BORCU OLMAYAN ESNAFIMIZIN, 1 OCAK 2022’DEN İTİBAREN ERBAA ESNAF VE SANATKARLAR ODAMIZDAN ALACAĞI FATURALAR ÜCRETSİZ OLACAKTIR!

 

SONUÇ OLARAK…

Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bir yana çekilir. Biz ilk dört yılımızı çıraklık görüyoruz. Tabi ki bir hedefimiz var.  En yükseğe erişmek için en aşağıdan başladık. Tokat’taki 34 Esnaf Odası içerisinde maddi ve işlev olarak son sıralardaki Esnaf Odamızı bugün her yönden ilk sıralara taşımış bulunmaktayız. Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde çalışmalarımızda bizlerden desteğini esirgemeyen tüm Esnaf ve Sanatkârlarımıza, yönetim kurulumuza ve toplantımıza iştirak eden siz değerli basın mensuplarına teşekkür ederim.

 

ERBAA ESNAF VE SANATKARLAR ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

ERAY KORAL

ERBAA - 13:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]