14° Kapalı

Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak: Erbaa İçin Çalışıyoruz

ERBAA - Ocak 14, 2023 10:58 A A

Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Erbaa’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Soru-cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda şehrin genel sorunları, yapılması gerekenler, devam eden ve planlanan projelerle ilgili bilgiler aktaran Demirayak’ın verdiği mesajlar şu şekilde:
“ERBAA BÜYÜK BİR İLÇE HİZMET İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ
Yeni Hükümet Konağı ihale süreci bitiş tarihi 2024 Şubat ayında bitmesi planlanıyor. Yapımı devam eden stadyumun da en kısa zamanda yatırım programına alınması için çaba gösteriyoruz. En kısa zamanda bitmesi için elimizden geleni yapıyoruz.
ERBAA’NIN HER ALANDA GELİŞTİĞİNİ GÖRÜYORUZ
Erbaa’nın tarım, sanayi, ticaret ve sosyal hizmetler alanında çok önemli projelerle daha da artırması mümkün. Erbaa’da en öncelikli konumuz tarımın geliştirilmesi olmalı diye düşünüyoruz. Çok değişik geniş bir tarımsal ürün yelpazemiz var genelde Organize Sanayinin olması Erbaa büyüyor diyoruz ama yapraktan fındığa, üzümden tütüne kadar ürünleri hesap ettiğimizde 1 milyarın üzerinde bir hasılat elde ediliyor. Bunun da gelişmesi için tarımsal sulamanın önemi büyük. Erbaa ovası sağ ve sol sahil kapalı sulama sisteminin tamamlanması için çalışmalarımız devam ediyor. Ve bu konuda çalışmalarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Sulanabilir alanların genişleterek şimdilik % 33 ü sulanabilen arazilerimizin en az % 50 nin üzerine çıkarmamız gerekiyor.
Diğer önemli konu da bu ürünlerin dış ticarete konu yaparak yurt dışına satmamız ve bunu daha değerli hale getirmemiz gerekiyor.
Tarımsal ürünlerimizi işleyerek bunu geliştirecek çalışmalar yapmamız gerekiyor.
KESME ÇİÇEK ORGANİZE SERA BÖLGESİ
Yeni mahallede yaklaşık 206 milyon liralık kesme çiçek üretimi yapılacak seralar kuruluyor. Bu da şehrimiz için çok büyük bir potansiyel. Mayısla Aralık ayı içerisinde Gerbera ve diğer çiçek ürünlerinde ciddi bir üretim patlaması olacak ve en az 200 milyon liralık bir gelir de oradan bekliyoruz.
Bu potansiyeli Devlet Su İşlerinin bölgede bulunan parselleri bu sisteme dahil ederek buradaki alnı yaklaşık Bin dönüme çıkarmayı hedefliyoruz.
Tüm bu çalışmaları bir bütün halinde değerlendirdiğimizde tarımsal ekonominin büyüklüğünü daha iyi görebiliriz.
SANAYİ ALANINDA ÜRETİM YAPISINI ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ
Organize Sanayi Bölgesi’nin ikinci etabında sadece tekstile değil daha değişik sektörlere yer vermeyi düşünüyoruz. Bungolov evleri üretimi, kent mobilyaları üretimi, gıda sektörü, iplik üretimi gibi değişik sektörlere ve nitelikli olmakla beraber kalıcı sektörlerin burada faaliyete geçmesini hedefliyoruz. 2023 ün sonunda faaliyete geçecek olan yerde toplamda 12 bin civarında işçinin çalışmasını planlıyoruz. Bunun daha fazla olması elimizdeydi fakat kontrolsüz şekilde büyüyecek olan bir gelişmeyi de önlemeye çalıştık.
Üçüncü etap bölgemizde ise toprak sanayimizi geliştirmeyi ve buraya taşımayı düşünüyoruz. Hammadde yolunu bitirip daha modern ve teknolojik değişimle bu sektörü geliştirmeyi planlıyoruz.
KAMU YATIRIMLARI
Hem tarımsal sulama hem de üniversitenin yeni bölümlerin açılmasının sağlanmasıyla daha gelişmiş bir Erbaa görebileceğiz.
Eski hastane binasının olduğu yere bir fakülte binası yapılması Erbaa’ya gelecek bölümlerin çeşitlenmesi şehrin potansiyeline olumlu yansıyacaktır. Erbaa çevredeki ilçelerden farklı olmasını kendi dinamiklerini harekete geçirmesi sayesinde yakalamış bir ilçe. Dışarıdan gelmeyen bir kamu yatırımı olamamasına rağmen büyümeyi başarabilmiş bir şehirden bahsediyoruz.
KAÇAK YAPILAR VARSA DENETLEYECEĞİZ
Şehirde kaçak yapılar olduğuna dair söylentilere karşı resmi yazıyla sorup olup olmadığını öğrenelim. Yine bunun haricinde kaçak yapı varsa nokta atışıyla ada parsel sorgulamasıyla biz denetimini yaparız.
Tarım arazilerinde yapılan bazı yapıların 2021 tarihinde çıkan kanunla tarım arazilerinde yapılan binalara ruhsat verilmesini düzenleyen bir kanun var. İmar kanunu geçici 11. Maddesi “köy yerleşik alanı” dışındaki tarım arazilerine yapı yapma hakkı ve serbestiyeti getirmemektedir. Halkta bu konuda yanlış algı mevcut. Bu kanun maddesine göre köy dışına yapılan yapıların ruhsat ve izinleri bu kanuna göre düzenleniyor. Bunun da tespitini İl Özel İdaresi’nden gelecek heyetin rapor vermesiyle bu gerçekleşiyor. Biz de bu kanuna aykırı olan hiçbir yere izin vermiyoruz. Tepki almamıza rağmen bu konuda tavrımız net zira tarım arazilerini korumak zorundayız.
STK SEÇİMLERİNDE GEREKEN TEDBİRİ ALACAĞIZ
Ziraat Odası seçimlerine müdahale yetkimiz vardı biz kanuna göre hareket ediyoruz. Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarında gerçekleşebilecek herhangi bir olumsuz olayın olmaması için elimizden gelen tüm tedbirleri alacağız. Ziraat Odasında olduğu gibi diğer tüm Stk seçimleri yani Sanayi Odası, Esnaf kefalet, Esnaf Odası gibi yerlerin seçimleri de İlçe Seçim Hâkiminin gözetiminde yapılıyor. Yetkimiz olan her yerde yetkimizi kullanırız. Bulunduğum tüm ilçelerde ben kanuna göre hareket ettim burada da onu yaptım. İlçe seçim hakimliği gözetiminde seçimlerin yapılması gereken seçimlerde biz sadece güvenlik tedbirlerini had seviyede alacağız.”
Şeklinde gerçekleşen toplantının sonunda Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak; “İlçemizde hem yerel hem ülke çapında hizmet veren tüm gazeteci arkadaşlarımızın üstlenmiş olduğu işlev çok önemlidir. Tokat’ın en büyük ilçesi olarak hızla büyüyen Erbaa’mızın güzelliklerini, gelişmesini ve ilçenin sorunlarını kamuoyuna aktarılmasında, halkın gündeminin oluşturulmasında önemli katkıları olan basın mensupları ile her zaman iletişim halinde olacağız” diyerek Erbaa’da görev yapan basın mensuplarının gününü kutladı.
Kaynak: Tokatmedyam.com

ERBAA - 10:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]