Kapalı

Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak: Erbaa İçin Çalışıyoruz

ERBAA - Ocak 14, 2023 10:58 A A

Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Erbaa’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Soru-cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda şehrin genel sorunları, yapılması gerekenler, devam eden ve planlanan projelerle ilgili bilgiler aktaran Demirayak’ın verdiği mesajlar şu şekilde:
“ERBAA BÜYÜK BİR İLÇE HİZMET İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ
Yeni Hükümet Konağı ihale süreci bitiş tarihi 2024 Şubat ayında bitmesi planlanıyor. Yapımı devam eden stadyumun da en kısa zamanda yatırım programına alınması için çaba gösteriyoruz. En kısa zamanda bitmesi için elimizden geleni yapıyoruz.
ERBAA’NIN HER ALANDA GELİŞTİĞİNİ GÖRÜYORUZ
Erbaa’nın tarım, sanayi, ticaret ve sosyal hizmetler alanında çok önemli projelerle daha da artırması mümkün. Erbaa’da en öncelikli konumuz tarımın geliştirilmesi olmalı diye düşünüyoruz. Çok değişik geniş bir tarımsal ürün yelpazemiz var genelde Organize Sanayinin olması Erbaa büyüyor diyoruz ama yapraktan fındığa, üzümden tütüne kadar ürünleri hesap ettiğimizde 1 milyarın üzerinde bir hasılat elde ediliyor. Bunun da gelişmesi için tarımsal sulamanın önemi büyük. Erbaa ovası sağ ve sol sahil kapalı sulama sisteminin tamamlanması için çalışmalarımız devam ediyor. Ve bu konuda çalışmalarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Sulanabilir alanların genişleterek şimdilik % 33 ü sulanabilen arazilerimizin en az % 50 nin üzerine çıkarmamız gerekiyor.
Diğer önemli konu da bu ürünlerin dış ticarete konu yaparak yurt dışına satmamız ve bunu daha değerli hale getirmemiz gerekiyor.
Tarımsal ürünlerimizi işleyerek bunu geliştirecek çalışmalar yapmamız gerekiyor.
KESME ÇİÇEK ORGANİZE SERA BÖLGESİ
Yeni mahallede yaklaşık 206 milyon liralık kesme çiçek üretimi yapılacak seralar kuruluyor. Bu da şehrimiz için çok büyük bir potansiyel. Mayısla Aralık ayı içerisinde Gerbera ve diğer çiçek ürünlerinde ciddi bir üretim patlaması olacak ve en az 200 milyon liralık bir gelir de oradan bekliyoruz.
Bu potansiyeli Devlet Su İşlerinin bölgede bulunan parselleri bu sisteme dahil ederek buradaki alnı yaklaşık Bin dönüme çıkarmayı hedefliyoruz.
Tüm bu çalışmaları bir bütün halinde değerlendirdiğimizde tarımsal ekonominin büyüklüğünü daha iyi görebiliriz.
SANAYİ ALANINDA ÜRETİM YAPISINI ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ
Organize Sanayi Bölgesi’nin ikinci etabında sadece tekstile değil daha değişik sektörlere yer vermeyi düşünüyoruz. Bungolov evleri üretimi, kent mobilyaları üretimi, gıda sektörü, iplik üretimi gibi değişik sektörlere ve nitelikli olmakla beraber kalıcı sektörlerin burada faaliyete geçmesini hedefliyoruz. 2023 ün sonunda faaliyete geçecek olan yerde toplamda 12 bin civarında işçinin çalışmasını planlıyoruz. Bunun daha fazla olması elimizdeydi fakat kontrolsüz şekilde büyüyecek olan bir gelişmeyi de önlemeye çalıştık.
Üçüncü etap bölgemizde ise toprak sanayimizi geliştirmeyi ve buraya taşımayı düşünüyoruz. Hammadde yolunu bitirip daha modern ve teknolojik değişimle bu sektörü geliştirmeyi planlıyoruz.
KAMU YATIRIMLARI
Hem tarımsal sulama hem de üniversitenin yeni bölümlerin açılmasının sağlanmasıyla daha gelişmiş bir Erbaa görebileceğiz.
Eski hastane binasının olduğu yere bir fakülte binası yapılması Erbaa’ya gelecek bölümlerin çeşitlenmesi şehrin potansiyeline olumlu yansıyacaktır. Erbaa çevredeki ilçelerden farklı olmasını kendi dinamiklerini harekete geçirmesi sayesinde yakalamış bir ilçe. Dışarıdan gelmeyen bir kamu yatırımı olamamasına rağmen büyümeyi başarabilmiş bir şehirden bahsediyoruz.
KAÇAK YAPILAR VARSA DENETLEYECEĞİZ
Şehirde kaçak yapılar olduğuna dair söylentilere karşı resmi yazıyla sorup olup olmadığını öğrenelim. Yine bunun haricinde kaçak yapı varsa nokta atışıyla ada parsel sorgulamasıyla biz denetimini yaparız.
Tarım arazilerinde yapılan bazı yapıların 2021 tarihinde çıkan kanunla tarım arazilerinde yapılan binalara ruhsat verilmesini düzenleyen bir kanun var. İmar kanunu geçici 11. Maddesi “köy yerleşik alanı” dışındaki tarım arazilerine yapı yapma hakkı ve serbestiyeti getirmemektedir. Halkta bu konuda yanlış algı mevcut. Bu kanun maddesine göre köy dışına yapılan yapıların ruhsat ve izinleri bu kanuna göre düzenleniyor. Bunun da tespitini İl Özel İdaresi’nden gelecek heyetin rapor vermesiyle bu gerçekleşiyor. Biz de bu kanuna aykırı olan hiçbir yere izin vermiyoruz. Tepki almamıza rağmen bu konuda tavrımız net zira tarım arazilerini korumak zorundayız.
STK SEÇİMLERİNDE GEREKEN TEDBİRİ ALACAĞIZ
Ziraat Odası seçimlerine müdahale yetkimiz vardı biz kanuna göre hareket ediyoruz. Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarında gerçekleşebilecek herhangi bir olumsuz olayın olmaması için elimizden gelen tüm tedbirleri alacağız. Ziraat Odasında olduğu gibi diğer tüm Stk seçimleri yani Sanayi Odası, Esnaf kefalet, Esnaf Odası gibi yerlerin seçimleri de İlçe Seçim Hâkiminin gözetiminde yapılıyor. Yetkimiz olan her yerde yetkimizi kullanırız. Bulunduğum tüm ilçelerde ben kanuna göre hareket ettim burada da onu yaptım. İlçe seçim hakimliği gözetiminde seçimlerin yapılması gereken seçimlerde biz sadece güvenlik tedbirlerini had seviyede alacağız.”
Şeklinde gerçekleşen toplantının sonunda Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak; “İlçemizde hem yerel hem ülke çapında hizmet veren tüm gazeteci arkadaşlarımızın üstlenmiş olduğu işlev çok önemlidir. Tokat’ın en büyük ilçesi olarak hızla büyüyen Erbaa’mızın güzelliklerini, gelişmesini ve ilçenin sorunlarını kamuoyuna aktarılmasında, halkın gündeminin oluşturulmasında önemli katkıları olan basın mensupları ile her zaman iletişim halinde olacağız” diyerek Erbaa’da görev yapan basın mensuplarının gününü kutladı.
Kaynak: Tokatmedyam.com

ERBAA - 10:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]