Parçalı bulutlu

Erbaa Kitap Kulübü: Kitabın Gücüne İnanıyoruz

DÜNYADAN - Haziran 8, 2021 10:27 A A

Erbaa’da kitapseverlerin bir araya gelerek kurdukları Erbaa Kitap Kulübünün faaliyetleri hakkında kulübün kurucusu Gülsüm Kesimoğlu ile internet haber sitemiz için kısa bir röportaj gerçekleşirdik.

 • Erbaa Kitap Kulübü’nü bize tanıtır mısınız?

Kitap okumak ve bu kitaplarla ilgili görüşlerini birbirine aktarmak üzere kurulmuş bir kulübüz. Genellikle ayda bir olmak üzere toplanıp seçtiğimiz kitaplarla ilgili fikir alışverişinde bulunuyoruz. Çoğunlukla iki kitap seçmekle birlikte aramızda bir arkadaşımız okuduğumuz kitap ve yazarla ilgili materyal toplayıp bize ön sunum yapıyor. Sonrasında sırasıyla kitapla ilgili değerlendirmemizi yaptığımız sıcak bir ortam Erbaa kitap kulübü.

 • Bu fikir aklınıza nasıl geldi ilk öneren kim oldu, nasıl bir araya geldiniz?

Çalıştığımız yerde birkaç arkadaş beraber kitap okurken keşke bir kitap kulübü olsa da katılsak diye aramızda konuşurken ortaya çıktı fikir. Araştırmaya başladığımızda Erbaa’da böyle bir oluşumun olmadığını gördük ve neden biz bir sayfa açmıyoruz diyerek başladık. İlk etapta yakın arkadaşlarımla kendi aramızda toplanıp sohbet ettiğimiz küçük bir grupken sosyal medyada duyuldukça daha çok üyemizin aramıza katıldığı harika bir kulüp haline geldik.
Etkinliklerinizden bahseder misiniz?

Büyüme sürecimiz pandemi dönemine denk geldiği için online ve yüzyüze olmak üzere bir araya gelmeye çalışıyoruz. Şu an yaptığımız belirlediğimiz kitaplar çerçevesinde bir araya gelmek.

 • Üyeleriniz kimlerden oluşuyor, herhangi bir meslek grubuyla sınırlı mıdır?

Çok çeşitli üye portföyümüz var. Örneğin ben ve birkaç arkadaşım sağlık personeliyiz. Öğretmen, öğrenci, esnaf vs her kesimden arkadaşımız var aramızda. Başlangıçta yalnızca kadınlara ait gibi görünse de üstüne basarak her defasında söylediğim gibi kitap okumayı seven tüm herkese kapılarımız açık.

 • İncelediğiniz eserlerin tanıtım-eleştirilerini herhangi bir yerde yayınlıyor musunuz?

Toplantılarımızdan sonra Erbaa kitap kulübü instagram sayfasından konuştuklarımızın özeti olarak ben paylaşım yapıyorum. Yalnız gelecek planlarımızda tüm üyelerimizin giriş yapabileceği ve tüm dünyaya sesimizi duyuracağımız bir internet sitesi kurarak ortak bir platformu hayata geçirme planımız var.

 • Yaptığınız çalışmaları geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Evet . Tüm güzel işlerin gelişmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Sokakta, herhangi bir yerde toplu kitap okuma etkinlikleri yapmak ve orada bulunan herkesi dahil etmek. Çocuklara iyi örnek olarak kitap sevgisini erken yaşta aşılamak gibi hayallerimiz var.

 • Çalışmalar sonucunda ulaşmayı düşündüğünüz hedefleriniz arasında neler var?

Daha çok yazarla buluşmak istiyoruz. Okuma konusunda olduğu gibi yazma konusunda da başarılı arkadaşlarımız var. Onların bu hedeflerinde aracı olmak ulaşabileceğimiz tüm mecralara ulaşmak istiyorum. Grubumuzun gelişerek büyümesi ve daha çok insana okuma sevgisi aşılamak birinci amacımız olabilir.

 • Okur-yazarlık akademisine dönüşmeyi düşünüyor musunuz?

Bu konuda ben biraz yetersiz kalabilirim ama aramıza her buluşma da çok değerli insanlar katılıyor. Bu konuda donanımlı kişilerle tanışacağımızı düşünerek neden olmasın diyorum. Örneğin son yaptığımız okur-yazar buluşmasında Fatih Kaplan’ı ağırladık ve bizim için yeni bir kapı açıldığını hissediyorum.

 • Çalışmalarınızda yaşadığınız-karşılaştığınız zorluklar var mı?

Yok desem yeridir. Çünkü biz bir ekibiz ve arkadaşlarım taşın altına elini sokmaktan çekinmez. Grubun dinamiği böyle ve ben bundan dolayı çok mutluyum. Şu an devam eden üyeler için söylüyorum; bizler birbirimizi tanıyarak bir araya gelmedik. Katılmak isterseniz hiç tereddütünüz olmasın. Bana ulaşan kişilere söylediğim hep şu olur. Gelin tanışalım. Kişi sonrasında sever sevmez ama önyargılı olmamak lazım. Yine söylemek istiyorum katılmak isteyen herkese kapımız açık.

 • Çalışmalarınız sadece Erbaa’yla sınırlı mı? Dışarıya açılmayı düşünüyor musunuz?

Dışarıdan takip eden ve bizimle buluşamasa da kitapları okuyan arkadaşlarımız var. Kapalı kaldığımız süreçte online toplantılarımızda bir araya geldik. Yüzyüze buluşmalarda pek mümkün olacağını düşünmesem de zaman ne gösterir bilemiyorum.

 • İlk başladığınız günden bugüne baktığınızda geldiğiniz seviyeyi değerlendirir misiniz?

Başlangıçta yakın dostlarımla hem birbirimizi görmek hem kitap okuma alışkanlığımıza süreklilik getirmek için toplandığımız düşünülürse evet şu an bambaşka bir noktadayız. Kulüp üyelerinin bilgisi ve okuma aşkıyla saatlerin bize yetmediği dolu dolu kitap konuştuğumuz bir gruba evrildik.

 • Yaptığınız çalışmaların size-çevrenize-çocuklarınıza-ailenize nasıl bir etkisi oldu?

Çevremde ki herkesi dahil etmeye çalışıyorum. Evde özellikle aile üyeleri kitapları ve yazarları daha iyi tanımaya başladı. Şu an ara vermiş olsak ta çocuğumla okuyorum projemiz hayata geçti. Bu projede çocuklarımızla onun istediği bir kitabı okuyup , birlikte sohbet ortamı oluşturmak ana hedefimiz. Umarım tüm çocuklarımız bizimle aynı yolda ilerlemeyi seçer.

 • Hedefleriniz arasında gelecek iki yıl içinde aranızdan en az beş yazar çıkarma hedefiniz var mı?

Çok isterim ve aramızda bu yetenekte arkadaşlar olduğuna eminim.

 • Erbaa’dan beklentileriniz nelerdir?
 • Erbaa, bu konuda her zaman destek oldu. Geçen yıl son buluşmamızda Belediye başkanımız ve kaymakamımızın katılımıyla harika bir toplantı gerçekleştirdik. Kültür müdürümüzle görüşüp bize bir yer verin dediğimde tereddütsüz nereyi isterseniz kullanın dedi. Erbaa ilçe kütüphanesi kapılarını sonuna kadar açtı bizim için. Geçirdiğimiz bu kötü dönemden çıkabilirsek çok daha güzel günler bizi bekliyor diye düşünüyorum. Yaz dönemi okuyacağımız kitaplar Sayfamızda mevcut olup istediğiniz az bize ulaşabilirsiniz. Buluşma yeri ve tarihi son hafta belli olmakla beraber duyurularını yine instagram sayfasından yapmaktayım.
  #KitapTokat projesi ile ismini duyuran Tokat gibi, Erbaa’dan beklentim bu konuda öncü bir ilçe olarak yerini almak olacaktır. Bana desteğini hiç esirgemeyen bugüne kadar kulübümüze katılmış olan tüm kitap dostlarına teşekkür ederim.

 

Kaynak: Tokatmedyam.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÜNYADAN - 10:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]