17° Açık

Erbaa Kitap Kulübü: Kitabın Gücüne İnanıyoruz

DÜNYADAN - Haziran 8, 2021 10:27 A A

Erbaa’da kitapseverlerin bir araya gelerek kurdukları Erbaa Kitap Kulübünün faaliyetleri hakkında kulübün kurucusu Gülsüm Kesimoğlu ile internet haber sitemiz için kısa bir röportaj gerçekleşirdik.

 • Erbaa Kitap Kulübü’nü bize tanıtır mısınız?

Kitap okumak ve bu kitaplarla ilgili görüşlerini birbirine aktarmak üzere kurulmuş bir kulübüz. Genellikle ayda bir olmak üzere toplanıp seçtiğimiz kitaplarla ilgili fikir alışverişinde bulunuyoruz. Çoğunlukla iki kitap seçmekle birlikte aramızda bir arkadaşımız okuduğumuz kitap ve yazarla ilgili materyal toplayıp bize ön sunum yapıyor. Sonrasında sırasıyla kitapla ilgili değerlendirmemizi yaptığımız sıcak bir ortam Erbaa kitap kulübü.

 • Bu fikir aklınıza nasıl geldi ilk öneren kim oldu, nasıl bir araya geldiniz?

Çalıştığımız yerde birkaç arkadaş beraber kitap okurken keşke bir kitap kulübü olsa da katılsak diye aramızda konuşurken ortaya çıktı fikir. Araştırmaya başladığımızda Erbaa’da böyle bir oluşumun olmadığını gördük ve neden biz bir sayfa açmıyoruz diyerek başladık. İlk etapta yakın arkadaşlarımla kendi aramızda toplanıp sohbet ettiğimiz küçük bir grupken sosyal medyada duyuldukça daha çok üyemizin aramıza katıldığı harika bir kulüp haline geldik.
Etkinliklerinizden bahseder misiniz?

Büyüme sürecimiz pandemi dönemine denk geldiği için online ve yüzyüze olmak üzere bir araya gelmeye çalışıyoruz. Şu an yaptığımız belirlediğimiz kitaplar çerçevesinde bir araya gelmek.

 • Üyeleriniz kimlerden oluşuyor, herhangi bir meslek grubuyla sınırlı mıdır?

Çok çeşitli üye portföyümüz var. Örneğin ben ve birkaç arkadaşım sağlık personeliyiz. Öğretmen, öğrenci, esnaf vs her kesimden arkadaşımız var aramızda. Başlangıçta yalnızca kadınlara ait gibi görünse de üstüne basarak her defasında söylediğim gibi kitap okumayı seven tüm herkese kapılarımız açık.

 • İncelediğiniz eserlerin tanıtım-eleştirilerini herhangi bir yerde yayınlıyor musunuz?

Toplantılarımızdan sonra Erbaa kitap kulübü instagram sayfasından konuştuklarımızın özeti olarak ben paylaşım yapıyorum. Yalnız gelecek planlarımızda tüm üyelerimizin giriş yapabileceği ve tüm dünyaya sesimizi duyuracağımız bir internet sitesi kurarak ortak bir platformu hayata geçirme planımız var.

 • Yaptığınız çalışmaları geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Evet . Tüm güzel işlerin gelişmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Sokakta, herhangi bir yerde toplu kitap okuma etkinlikleri yapmak ve orada bulunan herkesi dahil etmek. Çocuklara iyi örnek olarak kitap sevgisini erken yaşta aşılamak gibi hayallerimiz var.

 • Çalışmalar sonucunda ulaşmayı düşündüğünüz hedefleriniz arasında neler var?

Daha çok yazarla buluşmak istiyoruz. Okuma konusunda olduğu gibi yazma konusunda da başarılı arkadaşlarımız var. Onların bu hedeflerinde aracı olmak ulaşabileceğimiz tüm mecralara ulaşmak istiyorum. Grubumuzun gelişerek büyümesi ve daha çok insana okuma sevgisi aşılamak birinci amacımız olabilir.

 • Okur-yazarlık akademisine dönüşmeyi düşünüyor musunuz?

Bu konuda ben biraz yetersiz kalabilirim ama aramıza her buluşma da çok değerli insanlar katılıyor. Bu konuda donanımlı kişilerle tanışacağımızı düşünerek neden olmasın diyorum. Örneğin son yaptığımız okur-yazar buluşmasında Fatih Kaplan’ı ağırladık ve bizim için yeni bir kapı açıldığını hissediyorum.

 • Çalışmalarınızda yaşadığınız-karşılaştığınız zorluklar var mı?

Yok desem yeridir. Çünkü biz bir ekibiz ve arkadaşlarım taşın altına elini sokmaktan çekinmez. Grubun dinamiği böyle ve ben bundan dolayı çok mutluyum. Şu an devam eden üyeler için söylüyorum; bizler birbirimizi tanıyarak bir araya gelmedik. Katılmak isterseniz hiç tereddütünüz olmasın. Bana ulaşan kişilere söylediğim hep şu olur. Gelin tanışalım. Kişi sonrasında sever sevmez ama önyargılı olmamak lazım. Yine söylemek istiyorum katılmak isteyen herkese kapımız açık.

 • Çalışmalarınız sadece Erbaa’yla sınırlı mı? Dışarıya açılmayı düşünüyor musunuz?

Dışarıdan takip eden ve bizimle buluşamasa da kitapları okuyan arkadaşlarımız var. Kapalı kaldığımız süreçte online toplantılarımızda bir araya geldik. Yüzyüze buluşmalarda pek mümkün olacağını düşünmesem de zaman ne gösterir bilemiyorum.

 • İlk başladığınız günden bugüne baktığınızda geldiğiniz seviyeyi değerlendirir misiniz?

Başlangıçta yakın dostlarımla hem birbirimizi görmek hem kitap okuma alışkanlığımıza süreklilik getirmek için toplandığımız düşünülürse evet şu an bambaşka bir noktadayız. Kulüp üyelerinin bilgisi ve okuma aşkıyla saatlerin bize yetmediği dolu dolu kitap konuştuğumuz bir gruba evrildik.

 • Yaptığınız çalışmaların size-çevrenize-çocuklarınıza-ailenize nasıl bir etkisi oldu?

Çevremde ki herkesi dahil etmeye çalışıyorum. Evde özellikle aile üyeleri kitapları ve yazarları daha iyi tanımaya başladı. Şu an ara vermiş olsak ta çocuğumla okuyorum projemiz hayata geçti. Bu projede çocuklarımızla onun istediği bir kitabı okuyup , birlikte sohbet ortamı oluşturmak ana hedefimiz. Umarım tüm çocuklarımız bizimle aynı yolda ilerlemeyi seçer.

 • Hedefleriniz arasında gelecek iki yıl içinde aranızdan en az beş yazar çıkarma hedefiniz var mı?

Çok isterim ve aramızda bu yetenekte arkadaşlar olduğuna eminim.

 • Erbaa’dan beklentileriniz nelerdir?
 • Erbaa, bu konuda her zaman destek oldu. Geçen yıl son buluşmamızda Belediye başkanımız ve kaymakamımızın katılımıyla harika bir toplantı gerçekleştirdik. Kültür müdürümüzle görüşüp bize bir yer verin dediğimde tereddütsüz nereyi isterseniz kullanın dedi. Erbaa ilçe kütüphanesi kapılarını sonuna kadar açtı bizim için. Geçirdiğimiz bu kötü dönemden çıkabilirsek çok daha güzel günler bizi bekliyor diye düşünüyorum. Yaz dönemi okuyacağımız kitaplar Sayfamızda mevcut olup istediğiniz az bize ulaşabilirsiniz. Buluşma yeri ve tarihi son hafta belli olmakla beraber duyurularını yine instagram sayfasından yapmaktayım.
  #KitapTokat projesi ile ismini duyuran Tokat gibi, Erbaa’dan beklentim bu konuda öncü bir ilçe olarak yerini almak olacaktır. Bana desteğini hiç esirgemeyen bugüne kadar kulübümüze katılmış olan tüm kitap dostlarına teşekkür ederim.

 

Kaynak: Tokatmedyam.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÜNYADAN - 10:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]