17° Açık

Erbaa Kitap Kulübü Yeni Hedeflerine Adım Adım İlerliyor

ERBAA - Ağustos 12, 2021 10:08 A A

Erbaa Kitap Kulübü bu ay Arif Ergin’in ‘Tekvin’ isimli eserini inceledi.

Erbaa’da kitap okuma, değerlendirme ve yorumlama faaliyetlerine devam Erbaa Kitap Kulübü, bu ay ki toplantısını Erbaa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü davetiyle Erbaa Belediyesi Çamlık Dinleme tesislerinde gerçekleştirdi.

Erbaa Kitap Kulübünün kurucusu olan Gülsüm Kesimoğlu’nun organizasyonunda bir araya gelen kulüp üyeleri bu ayki toplantısında Arif Ergin’in, ‘Tekvin’ isimli romanını değerlendirdi.

Yapılan etkinlikle ilgili görüşlerini aldığımız Gülsüm Kesimoğlu: “Son iki yılda çok ses getiren Tekvin kitabını inceledik. Kitabın kalın olması bazılarının gözünü korkutsa da okuması kolay akıcı bir dilde yazılmış bir kitap okuduk. Osman Hamdi Bey’in hiç bilmediğim bir tablosunu tanımış oldum. Bize ait bu ressamın daha bilinmeyen birçok eser bıraktığını ve aynı zamanda dönemin entellektüel bir kişiliği olduğunu gördüm. Osman Hamdi Bey’in ressamlığının yanında ilk arkeoloji müzesini kurarak farklı bir yönünü de bize tanıtmış olması benim açımdan artı yönleri arasında. Kitabın çok fazla bilgi vermeye çalışması gereğinden çok uzatılmış olduğunu düşündürdü. Tablonun sırrını çözmeye çalışırken tabloyla alakası olmayan farklı teorilerde ortaya atılıyor, bu durum da gereksiz birçok bilgiyi içinde barındırması sorununa yol açıyor. Sonuca ulaşması için belki gerekliydi bu durum bilemiyorum. Tek düşündüğüm bir kurgu mu okudum, yoksa bu anlatılanlara inanmalı mıyım?  Yazar bu konuda şöyle bir açıklama yapmış, kitabın içinde ki bilgileri araştırırsanız bilgilerin doğru olduğunu bulacaksınız. Şahsım adına bu tablo gerçek ise şu an nerede, ne amaçla yapıldı sorularımın cevabını bulamadım.

Bazı kitaplar okurken sıkmaz akar gider, bu onları büyük edebi eserler arasına sokmaz. Tekvin kitabı ortada bir yerde bugüne kadar okuduklarıma göre.

Bu tarz kitapların fanatikleri olduğu gibi tam tersi hiç sevmeyen bir kesim de olacaktır. Tüm fikirlere saygı duyuyorum, sonucu size bırakıyorum.” Dedi.

Kitap hakkında sohbet ve değerlendirmelerin ardından kulüp üyeleri ilerleyen zaman diliminde kulüp üyelerinin bir araya gelerek bir hikâye kitabı çıkarmak için çalışmalara başladıklarını belirttiler. Ayrıca kulübün faaliyetlerini ve kitap okuma, değerlendirme, okur-yazar buluşmaları faaliyetlerine hız vereceklerinin müjdesini veren kulüp üyeleri yakın zamanda bu faaliyetleri anlatacakları bir radyo programı hazırlığında olduklarını belirttiler.

Çıkarmayı düşündükleri antoloji çalışmasından bahseden kulüp üyeleri çalışmanın yakın zamanda şekilleneceği müjdesini takipçilerine verdiler.

Bir sonraki ay Amin Maalouf’un, Doğunun Limanları ve Cengiz Aytmatov’un, Beyaz Gemi isimli eserlerini değerlendireceklerini belirttiler.

ERBAA - 10:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]