15° Kapalı

Erbaa Kitap Kulübü Yeni Hedeflerine Adım Adım İlerliyor

ERBAA - Ağustos 12, 2021 10:08 A A

Erbaa Kitap Kulübü bu ay Arif Ergin’in ‘Tekvin’ isimli eserini inceledi.

Erbaa’da kitap okuma, değerlendirme ve yorumlama faaliyetlerine devam Erbaa Kitap Kulübü, bu ay ki toplantısını Erbaa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü davetiyle Erbaa Belediyesi Çamlık Dinleme tesislerinde gerçekleştirdi.

Erbaa Kitap Kulübünün kurucusu olan Gülsüm Kesimoğlu’nun organizasyonunda bir araya gelen kulüp üyeleri bu ayki toplantısında Arif Ergin’in, ‘Tekvin’ isimli romanını değerlendirdi.

Yapılan etkinlikle ilgili görüşlerini aldığımız Gülsüm Kesimoğlu: “Son iki yılda çok ses getiren Tekvin kitabını inceledik. Kitabın kalın olması bazılarının gözünü korkutsa da okuması kolay akıcı bir dilde yazılmış bir kitap okuduk. Osman Hamdi Bey’in hiç bilmediğim bir tablosunu tanımış oldum. Bize ait bu ressamın daha bilinmeyen birçok eser bıraktığını ve aynı zamanda dönemin entellektüel bir kişiliği olduğunu gördüm. Osman Hamdi Bey’in ressamlığının yanında ilk arkeoloji müzesini kurarak farklı bir yönünü de bize tanıtmış olması benim açımdan artı yönleri arasında. Kitabın çok fazla bilgi vermeye çalışması gereğinden çok uzatılmış olduğunu düşündürdü. Tablonun sırrını çözmeye çalışırken tabloyla alakası olmayan farklı teorilerde ortaya atılıyor, bu durum da gereksiz birçok bilgiyi içinde barındırması sorununa yol açıyor. Sonuca ulaşması için belki gerekliydi bu durum bilemiyorum. Tek düşündüğüm bir kurgu mu okudum, yoksa bu anlatılanlara inanmalı mıyım?  Yazar bu konuda şöyle bir açıklama yapmış, kitabın içinde ki bilgileri araştırırsanız bilgilerin doğru olduğunu bulacaksınız. Şahsım adına bu tablo gerçek ise şu an nerede, ne amaçla yapıldı sorularımın cevabını bulamadım.

Bazı kitaplar okurken sıkmaz akar gider, bu onları büyük edebi eserler arasına sokmaz. Tekvin kitabı ortada bir yerde bugüne kadar okuduklarıma göre.

Bu tarz kitapların fanatikleri olduğu gibi tam tersi hiç sevmeyen bir kesim de olacaktır. Tüm fikirlere saygı duyuyorum, sonucu size bırakıyorum.” Dedi.

Kitap hakkında sohbet ve değerlendirmelerin ardından kulüp üyeleri ilerleyen zaman diliminde kulüp üyelerinin bir araya gelerek bir hikâye kitabı çıkarmak için çalışmalara başladıklarını belirttiler. Ayrıca kulübün faaliyetlerini ve kitap okuma, değerlendirme, okur-yazar buluşmaları faaliyetlerine hız vereceklerinin müjdesini veren kulüp üyeleri yakın zamanda bu faaliyetleri anlatacakları bir radyo programı hazırlığında olduklarını belirttiler.

Çıkarmayı düşündükleri antoloji çalışmasından bahseden kulüp üyeleri çalışmanın yakın zamanda şekilleneceği müjdesini takipçilerine verdiler.

Bir sonraki ay Amin Maalouf’un, Doğunun Limanları ve Cengiz Aytmatov’un, Beyaz Gemi isimli eserlerini değerlendireceklerini belirttiler.

ERBAA - 10:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]