16° Açık

ERBAA’DA BOZKURT İŞARETİ VE KUR’AN-I KERİM HEDİYE ETMEK YASAK MIDIR?

YAZARLAR - Ocak 25, 2020 18:14 A A

ERBAA’DA BOZKURT İŞARETİ VE KUR’AN-I KERİM HEDİYE ETMEK YASAK MIDIR?
Bugün Erbaa’da Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü düzenlendi. Bizlerde de Cumartesi gecesi itibariyle sevindirici bir haber geldi. Bir öğrencimize bu anlamlı günde şiir okuması teklif edilmişti. O da bu şiir teklifini bundan Yüzdörtyıl önce Erbaa’dan Sarıkamış’a dört evladı ve bunlara ilaveten iki günlük bebeğini bırakıp, yanına üç kardeşini de alıp giden, bir daha da geri dönmeyen bir şehidimizin ailesine ithafen yazılan bir mektubu okuma kararı almıştır.
Bunu da bize aktarınca bizde ona böyle bir günde o atamızın torununa bir emanet-hediye vermesini teklif ettik. Bu emanet-hediye şehitlerimizin kanından rengini alan Albayrağımıza sarılı Kur’an-ı Kerim’di. Bu kutsallarımızı da bundan yıllar önce Erbaa’yı temsilen giden atamızın bugün bizi temsil eden Belediye Başkanı Sayın: Hüseyin Yıldırım tarafından atamızın torununa vermesi bizce uygun görülmüştür. Ki, eğer biz Sayın Kaymakamımızdan bu hediyeyi vermesini rica etsek kesinlikle Erbaa’yı temsilen gidenin emanetini vermeyi Erbaa’yı temsil edenin vermesini uygun görürdü. Zira bizler devletimizi ve devletimizin geleneklerini bildiğimiz gibi Sayın Kaymakamımız Bülent Karacan beyefendinin de buna engel olmayacağını adımız gibi biliyoruz. İlçemize geldiği günden beri milletiyle bu kadar bütünleşmiş bir kaymakamın, seçilmiş bir belediye başkanının bu hediyeyi vermesine zıt bakmayacağını da bilebilecek kapasitedeyiz. Nitekim olay protokol kurallarını gerektirecek bir durum da değildir.
Böyle bir günde bundan daha anlamlı hediye olur mu?
Amma velakin ruhsuzlar bunu nerden bilecek?
Evladımızın bu hediye işini sabah söylemesiyle beraber istenilmeyen olaylar dizisi de ilçemizde yaşanmaya başlamıştır. Evladımız kendi imkânlarıyla Kur’an ve bayrak temin de etmiştir.
Sabahın ilk saatlerinde Erbaa Gençlik Merkezi personeli olan biri bayan iki kişi tarafından hediye işi iptal edilmek istenmiştir. Devam ede gelen saatlerde de yürüyüş düzenine geçilmiş bu defada vatansever Türk evlatları: Bozkurt’ların yürüyüş halindeyken Bozkurt işareti yapmaları sert ifadelerle yasaklanmaya çalışılmıştır. Bunu takiben de ‘atamızın mektubunu’ okuyacak olan evladımıza gelip, Erbaa Gençlik Merkezi personeli bayan tarafından hakaret edilmeye başlanmış ve okuyacağı metin elinden alındıktan sonra da alenen küfür edilmiştir. (Bu olayı bana aynen aktaran evladımız beni telefonla aradığında ağlamaktan konuşamıyordu.)
Devamında ise benim bazı görüşmelerimden sonra kızımız metni okuması için ikna edilmiş. Yüce Türk milletinin ve Abdülkerim dedenin torununun hatırına kürsüye geçip dinleyen herkesi yutkunduracak şekilde mektubu okumuştur.
Peki, personel ne yapmıştır? Diyecekseniz?
Onlar da bayrağımıza sarılı Kur’an-ı Kerim’i onun elinden alıp tüm etkinlik bitene kadar ona vermemiştir.
Şimdi biz sorarız?
En ince detayına kadar yazdıklarımız doğru mudur?
Tüm bunlar yaşanırken birim amiri sadece izlemekle mi yetinmiştir?
Böyle bir güne böyle bir millete, yasak koyma hakkını size kim verdi?
Bu yürüyüş bir kurumun mu? Yoksa Türk milletinin midir? Veya bu kurum Türk milletinin değil midir?
Personeline sahip çıkmayan-çıkamayan birim amirleri ne işe yarar? Veya onun da bu işlerin içinde parmağımı vardır? Ki, sayın belediye başkanına olduğunu duyduğumuz şahsi hırsları onun bu olaya sessiz kalmasında etkili olmuş mudur?
Bu personeller eğer Türk ise Bozkurt’a ve Kitabımıza neden düşmandır? Bu gücü nerden almaktadır?
Bunlar Türk değilse bulundukları yerde ne işleri vardır?
Sayın belediye başkanına bu hırs ve öfke nedendir? Seçilmiş bir başkanın, seçilmiş bir atası olan toruna hediye vermesi bunları neden bu kadar rahatsız etmiştir?
Bunlar kendilerini milletten neden üstün görmektedir?
Siz kimsiniz? Kimin adamısınız? Kime çalışıyor maaşı kimden alıyorsunuz?
Kimilerine göre önemsiz olsa da, 104 yıl sonra dedesinin mektubu okunduktan sonra ona sürpriz yapılarak hediye edilecek kutsalların verilememesi, bunun da Gençlik merkezi müdürlüğüne vekalet edenler ve personel tarafından engellenmesi kadar üzücü bir durum olabilir mi?
Veya bizim için önemli olan Kur-an, Bayrak, Şehit ve Şehit yakını onlar için önemsiz midir? Bu hediyelerin belediye başkanı tarafından verilmesi böyle büyük sorun yaratacak nesi vardır? Bu şahsi hırs ve kapris meselesi değilse nedir?
Şimdi kızımız bize sormaktadır: “Hocam bu emanetleri ne yapmalıyım?”
İnşallah tez zamanda en uygun vakitte emanet-hediyelerimiz yerini en güzel şekilde bulacaktır!
Bu bayrağı ve Kur-an’ı sahibine vermek te makamından sayın belediye başkanımıza yakışır.

Fatih KAPLAN 6.01.2019

YAZARLAR - 18:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]