14° Kapalı

Erdoğan’dan Lefkoşa’da Birleşmiş Milletler’e çağrı

Politika - Ağustos 11, 2023 04:18 A A

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu yıl dönümünde, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni’nde konuştu. Erdoğan Birleşmiş Milletler’e seslendi ve, “Gelin Ada’daki gerçeklere sırtınızı dönmeyin. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bir an evvel tanıyın” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün bizi bir kez daha hasretle, muhabbetle bağrına basan Kıbrıs Türk halkına, Ada’da yaşayan vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye’deki 85 milyonun tamamına selam ve sevgilerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sözlerimin hemen başında bir kez daha istiklal ve istikbalimiz uğrunda can veren aziz şehitlerimizi burada rahmetle yâd ediyorum. Rabb’im hepsinin mekânını cennet, makamını ali, ruhlarını şad eylesin. Rabb’im, bizlere de şehitlerimizin uğruna hayatlarını feda ettikleri kutlu emanetlere sahip çıkmayı nasip eylesin diyorum. Kahraman gazilerimize Allah’tan sağlıklı ve bereketli ömür niyaz ediyor, her birine tek tek şükranlarımı sunuyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önünü açarak Kıbrıs halkını bir soykırımdan kurtaran dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’i, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ı, ömrünü Türk dünyasının birliğine ve dirliğine adamış Alparslan Türkeş’i rahmetle ve minnetle andı.

“Aynı şekilde şehitlerin hatırasına sahip çıkan, onların yere düşürmediği sancağı sahiplenen Kıbrıslı kardeşlerimi tebrik ediyorum.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geleceğe emin adımlarla yürüyebilmek için geçmişi çok iyi bilmek, genç nesilleri tarih bilinci ve şuuruyla yetiştirmek zorunda olduklarını ifade etti.

1963-1974 döneminin Kıbrıs Türkleri için maalesef kan, gözyaşı ve katliam demek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ada’da tek bir Türk bırakmamaya yeminli ENOSİS sevdalıları barış ve huzuru dinamitledi. İnsanlık onurunu ve vicdanını ayaklar altına alarak Kıbrıs Türklerine zulmetti.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin evlerinden, yurtlarından, ailelerinden, hayatlarından zorla koparıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Burada bu güzel topraklarda korkunç katliamlara şahitlik ettik. Gözünü kin ve nefret bürümüş hastalıklı bir zihniyetin neler yapabileceğini hem de çok acı bir şekilde bu topraklarda gördük. Her şey yapıldı, her türlü zulüm işlendi, ama Türk Milleti zalimlere asla boyun eğmedi. Kıbrıs Türkü’nün direniş azmini ve özgür yaşama iradesini kıramadılar. Türkiye’nin, tüm riskleri göze alarak Kıbrıs Türk halkının yanında olacağını hesap edemediler. Türk Ordusu, 49 yıl önce mücahit kardeşleriyle omuz omuza çarpışarak yazdığı destanla Kıbrıs Adası’na barış, istikrar, demokrasi ve huzur getirdi. Yok etmek istedikleri Kıbrıs Türkleri, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çatısı altında, kendi bayraklarının gölgesinde güvenle yaşıyor. Türkiye’nin de sarsılmaz desteğiyle Kıbrıs Türk halkı geleceğine daha bir umutla bakıyor.”

“Bu topraklarda işlenen katliamları ne unutacağız, ne de unutturacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Garanti Antlaşması’ndan doğan hak ve yükümlülükleri çerçevesinde kahraman Mehmetçiğin Ada’ya ayak bastığı 20 Temmuz 1974 gününün, Kıbrıs Türkü’nün asla yalnız olmadığını ve Türk milletinin hiçbir zaman boyunduruk altına alınamayacağını dünyaya bir kez daha gösterdiğini söyledi.

“20 Temmuz, Kıbrıs Türk Halkı’nın barış ve huzur özlemi doğrultusunda, egemenlik haklarının ve eşit statüsünün korunmasının sembolüdür.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ada’nın güneyinde ise kendisini Kıbrıs’ın tek hâkimi ve sahibi olarak gören gerçeklerden kopuk zihniyetin halen varlığını sürdürdüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Rumların yeni lideri ENOSİS-EOKA bayrakları altında poz veriyor. EOKA terör örgütünün silahsız, çocuk, yaşlı, kadın demeden katlederek, toplu mezarlara gömdüğü masumların kimlik tespitine dahi karşı çıkıyorlar. Gerçekleri yani yaptıkları mezalimi ve katliamı bu şekilde tüm dünyadan gizlemeye çalışıyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, buna muvaffak olamayacaklar. Bu topraklarda işlenen katliamları ne unutacağız ne de unutturacağız. Dünyanın da unutmasına asla izin vermeyeceğiz.”

“Zulmü bildiğimiz halde intikam peşinde koşmadık, kin gütmedik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rumların Kıbrıs Türkü’ne tahammülü olmadığını tarihin apaçık gösterdiğini söyledi. Kıbrıs Türk tarafının yarım asrı aşkın bir süre çözüm için her türlü çabayı ortaya koyduğu müzakerelerden sonuç alınamamasının nedeninin de bu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin hiçbir zaman müzakereden, uzlaşıdan kaçmadığını dile getirdi.

“Zulmü bildiğimiz halde intikam peşinde koşmadık, kin gütmedik. Ada’nın iki unsurunun bir arada, barış içinde yaşamasının yollarını samimi şekilde aradık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün çabalarının Ada’ya 1974’te getirdikleri barışın kalıcılığını temin etmek olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adil ve yaşayabilir bir çözüm arzu ettiklerine dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Adadaki gerçekler apaçık ortadayken, federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’ın 2021 yılında Cenevre’de ortaya koyduğu vizyona vakit kaybetmeksizin karşılık verilmelidir. Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmedikçe yeni bir müzakere sürecine girişilmesi söz konusu değildir.

Kıbrıs Cumhuriyeti adını gasp eden Rum tarafının yaptığı tek iş, kendi kabahatini gizleyerek, başta Avrupa Birliği olmak üzere üçüncü taraflara bizleri şikâyet etmektir. Kıbrıs Türkü’nün eşit ve egemen ayrı bir halk olduğunu kabullenmedikleri gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin anavatan Türkiye ile gönül ve dava birliği içinde olmasından da rahatsız oluyorlar. 20 Temmuz 1974’te bu bağların ne kadar güçlü olduğunu gördüler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anavatan Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’nün varlığının, güvenliğinin, esenliğinin ve refahının daima güvencesi olacağını vurgulayarak, “Şartlar ne olursa olsun, Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesine yönelik gayretlerimizden geri durmayacağız. Çalışmalarımız, maruz bırakıldığınız hukuk dışı, gayri insani izolasyonun ve ambargonun kaldırılması hedefiyle kararlılıkla sürecek.” diye konuştu.

“Desteği her alanda artırarak devam ettireceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, geçen yıl kasım ayında Semerkant’ta anayasal ismiyle kucak açtığını hatırlattı.

Bunu Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi gözlemci üyeliğinin izlediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu adımların yenilerinin de geleceğini ifade etti.

Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin ilanihaye dünyadan koparılmasının, yok sayılmasının mümkün olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bu nedenle, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kürsüsünden tüm dünyaya yaptığım tarihi çağrıyı tekrarlıyorum, gelin Ada’daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bir an evvel tanıyın.” diye konuştu.

KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durması, güçlü bir devlet haline gelmesi için bu zamana kadar verdikleri desteği her alanda artırarak devam ettireceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışı yapılan Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin, Kıbrıs Türkleriyle işbirliğinin yeni bir nişanesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açılışımızı bugün gerçekleştirerek, bayram sevincimizi ve gururumuzu artırdık. Bu güzide eserin hayata geçirilmesinde emeği bulunan herkesi bir kez daha şahsım, milletim adına tebrik ediyorum.” dedi.

Yeni terminalin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Doğu Akdeniz’de bir cazibe ve çekim merkezi haline gelmesine katkıda bulunacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sözlerimi tamamlarken, bir kez daha Barış Harekâtı’nda şehit olan Mehmetçik ve mücahitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Kıbrıs Türklerinin egemenlik ve özgürlük mücadelesinin müstesna isimleri merhum Dr. Fazıl Küçük ve merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a Allah’tan rahmet diliyorum. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’mız Kıbrıs Türk halkına ve tüm milletimize kutlu olsun. Özellikle de 11 vilayetimizdeki deprem felaketinde ebediyete uğurladığımız Kuzey Kıbrıs’tan meleklerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmaların ardından geçit törenini izledi. Kıbrıs gazilerinin torunlarıyla yürüdüğü geçit töreninde askeri birlikler, bando takımı ve üniversite öğrencileri de yer aldı.

Tören sonrası tribüne giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Bu sırada bir kadın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini öperek sevgisini gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa’da düzenlenen KKTC’nin “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Resmi Töreni”ne katıldı. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )

Programa, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Ömer Çelik, Zafer Sırakaya, MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa’da düzenlenen KKTC’nin “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Resmi Töreni”ne katıldı. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )
Politika - 04:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]
 • 02
  Şair- Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu: Adı Rojarya İsimli Eserini Okurları İçin İmzaladı
  Kalemin Gücü Platformu Kurucusu Şair-Yazar Birol Yıldız Hatipoğlu son olarak kaleme aldığı; Adı Rojarya isimli kitabının imza gününde sevenleri ve okurlarıyla buluştu. Birol Yıldız Hatipoğlu imza günü dolayısıyla kendisini yalnız bırakmayan dostları için yayınladığı teşekkür mesajında: “ADI ROJARYA” isimli Romanımın imza gününde beni yalnız bırakmayan, her türlü destekleriyle yanımda olan; Başta İstanbul Cemevi Eğitim ve […]
 • 03
  Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya Parti Teşkilatları Açılışı İçin Geliyor
  Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ata İttifakı’nın adayı olan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve seçimden sonra parti çalışmalarına hız vererek il-ilçe teşkilat binalarının açılışını gerçekleştiren Sinan Oğan Tokat ve Erbaa’ya geliyor. Türkiye İttifakı Partisi Erbaa İlçe Başkanı Mustafa Ay’dan aldığımız bilgiye göre; Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, 01/06/2024 […]
 • 04
  Niksar Kamping Hızla Yeni Sezona Hazırlanıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Kamping’de yeni sezon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Semih Tepebaşı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Seçim döneminde bir çok vatandaşımızdan Niksar Kamping ile ilgili çokca şikayetler aldık. Bizlerin seçim döneminde zaten vatandaşlarımıza bir vaadi olmuştu burayla ilgili. Şimdi ilk etap çalışması olarak Niksar […]
 • 05
  Türkiye Şampiyonlarından Bekir Aslan’a Ziyaret
  Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Okul Sporları müsabakalarında başarılı olan sporcular Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan’ı makamında ziyaret etti. Yapılan açıklamada: Türkiye Şampiyonlarından Ziyaret! İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir ASLAN, Okul Sporları Özel Sporcular Atletizmde, İlimizi başarıyla temsil eden Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Şehit Nuri Öztürk Özel Eğitim Meslek […]