10° Kapalı

Esnaf ve Millet Can Çekişirken “Gıldır Gıcıh İşleri” Bırakın!

YAZARLAR - Mayıs 1, 2021 15:13 A A

Korona Virüs belası ülkemizde her kesimi belirli bir ölçüde etkiledi. Fakat belki de bu virüsten maddi olarak en çok etkilenen kesimlerin başında Esnaflar geliyor. Tesk’in rakamlarına göre ülkemizde 1 Milyon 900 Bin civarında esnaf ve bunların 2 Milyon 100 Bin civarında işyeri var. Bunların çoğu da 14 aydır maalesef tamamen kapalı veya kısmen çalıştılar. Bugün yarın derken geçen zaman diliminde belki resmi rakamlar işyerlerinin açık olduğunu gösterebilir fakat sokaklarda gezdiğiniz zaman kimin hangi durumda olduğunu görebilirsiniz.

Kabaca hesap yaparsak; bu insanların ikişer kişiye bakmakla yükümlü olsa ve ortalama bu insanların yanında ikişer kişi çalışsa ve onlarda yine ikişer kişiye bakmakla yükümlü olsa rakamlar alıp başını gidecek ve ortaya acı bir tablo çıkacak.

Bunlara tedarikçileri, üretim yapıp vadeli alışverişlerde dönen çekleri, protesto olan senetleri de eklediğimiz zaman hesaplama en başa dönecek ve rakamlar iyice artacak.

Bu insanlar sıkıntılı-buhranlı günler geçirmekte ve geleceğe dair umutları her geçen gün daha da kötüleşmekte.

Tüm yaşananlar ve yaşayanlar göz önündeyken yönetici ve temsilcilerimiz ne yapıyor?

Vekillerimiz: sosyal medya hesaplarından takip ettiğimiz kadarıyla memleketin değişik noktalarında onlarca yatırımdan bahsediyorlar; yollar, köprüler, havaalanları, menfezler, olimpik havuzlar… saymakla bitmeyecek yatırımları (?) ya temel atıyor ya da açılışını yapıyorlar. Fakat hepsinin ortak noktası, geldikleri yerlerde milletin içine karışmadan, dertlerini dinlemeden, şikayetlerine kulak vermeden il-ilçe teşkilatlarına gelip gidiyorlar. Teşkilattakiler karşılıyor, uğurluyor ve hep beraberce mutluluk resimleri çekinip geri dönüyorlar. Bu mu vatandaşla hemhal olmak?

Efendiler, sokaklarda bir gezin bakalım esnaf ne halde, kim ne yapıyor ne istiyor?..

Yerel yöneticiler ise hepsi bir ayrı alem. Burada bir parantez açıp bazı yöneticileri ayırmak gerekiyor. Zira kapalı veya zor durumdaki esnaflara ellerinden geldiğince yardım ettiler ki aslında miktar bile o kadar önemli değil. İnsanların böyle bir durumda yalnız kalmadığını bilmesi bile maddi değeri ölçülemeyecek bir şeydir. Esnaflarımız adına onlara teşekkür ederiz.

Diğer bir kısım yöneticilerse: tabiri caizse eş dost gönlünü etmekten, yandaş zengin etmekten, dağ başında ‘Beytülmali’ çarçur edip, mahalle aralarında dömbelek çalmaktan başka işleri yok. Yahu kardeşim millet sizi, ne bulursanız yağmalayın, milletten kaçın, “Beytülmali” dibine kadar sömürün, beş katlı lüks dairelere yemek gönderin, milletin parasını top peşinde harcayın diye seçmedi!

Böyle bir ortamda bu kadar savurganlık, aymazlık ve vurdumduymazlık nedir? Derdiniz, amacınız nedir?

Sadece esnafların değil, sanatçıların, özel okulların, tiyatrocuların, sinema sektörünün… velhasıl her kesimin sıkıntılarını ayrı ayrı yazmak isterdik fakat bugün esnaflarımızı ele aldık ve biliyoruz ki sayamadığımız daha birçok kesim maddi olarak çok sıkıntıda.

Madem aynı gemideysek, birbirimize destek olacaksak, hakikaten “Gıldır Gıcıh İşleri” bırakıp milletin dinleyin.

Millet “Gıldır Gıcıh İşler” için değil karnını doyurmak için dışarı çıkmak zorunda.

Yaptığınız roketler, füzeler, yollar, parklar, sokak aralarında çalınan trampetler, milyonları akıttığınız takımların attığı goller…evine ekmek götüremeyen babaların, tenceresi boş kalan annelerin umurunda değil. Olmaz, olamazda!

Allah hepimize kolaylıklar yöneticilerimize akıl ve insaf versin.

 

Fatih Kaplan 01/05/2021

YAZARLAR - 15:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]