Kapalı

Esnaf ve Millet Can Çekişirken “Gıldır Gıcıh İşleri” Bırakın!

YAZARLAR - Mayıs 1, 2021 15:13 A A

Korona Virüs belası ülkemizde her kesimi belirli bir ölçüde etkiledi. Fakat belki de bu virüsten maddi olarak en çok etkilenen kesimlerin başında Esnaflar geliyor. Tesk’in rakamlarına göre ülkemizde 1 Milyon 900 Bin civarında esnaf ve bunların 2 Milyon 100 Bin civarında işyeri var. Bunların çoğu da 14 aydır maalesef tamamen kapalı veya kısmen çalıştılar. Bugün yarın derken geçen zaman diliminde belki resmi rakamlar işyerlerinin açık olduğunu gösterebilir fakat sokaklarda gezdiğiniz zaman kimin hangi durumda olduğunu görebilirsiniz.

Kabaca hesap yaparsak; bu insanların ikişer kişiye bakmakla yükümlü olsa ve ortalama bu insanların yanında ikişer kişi çalışsa ve onlarda yine ikişer kişiye bakmakla yükümlü olsa rakamlar alıp başını gidecek ve ortaya acı bir tablo çıkacak.

Bunlara tedarikçileri, üretim yapıp vadeli alışverişlerde dönen çekleri, protesto olan senetleri de eklediğimiz zaman hesaplama en başa dönecek ve rakamlar iyice artacak.

Bu insanlar sıkıntılı-buhranlı günler geçirmekte ve geleceğe dair umutları her geçen gün daha da kötüleşmekte.

Tüm yaşananlar ve yaşayanlar göz önündeyken yönetici ve temsilcilerimiz ne yapıyor?

Vekillerimiz: sosyal medya hesaplarından takip ettiğimiz kadarıyla memleketin değişik noktalarında onlarca yatırımdan bahsediyorlar; yollar, köprüler, havaalanları, menfezler, olimpik havuzlar… saymakla bitmeyecek yatırımları (?) ya temel atıyor ya da açılışını yapıyorlar. Fakat hepsinin ortak noktası, geldikleri yerlerde milletin içine karışmadan, dertlerini dinlemeden, şikayetlerine kulak vermeden il-ilçe teşkilatlarına gelip gidiyorlar. Teşkilattakiler karşılıyor, uğurluyor ve hep beraberce mutluluk resimleri çekinip geri dönüyorlar. Bu mu vatandaşla hemhal olmak?

Efendiler, sokaklarda bir gezin bakalım esnaf ne halde, kim ne yapıyor ne istiyor?..

Yerel yöneticiler ise hepsi bir ayrı alem. Burada bir parantez açıp bazı yöneticileri ayırmak gerekiyor. Zira kapalı veya zor durumdaki esnaflara ellerinden geldiğince yardım ettiler ki aslında miktar bile o kadar önemli değil. İnsanların böyle bir durumda yalnız kalmadığını bilmesi bile maddi değeri ölçülemeyecek bir şeydir. Esnaflarımız adına onlara teşekkür ederiz.

Diğer bir kısım yöneticilerse: tabiri caizse eş dost gönlünü etmekten, yandaş zengin etmekten, dağ başında ‘Beytülmali’ çarçur edip, mahalle aralarında dömbelek çalmaktan başka işleri yok. Yahu kardeşim millet sizi, ne bulursanız yağmalayın, milletten kaçın, “Beytülmali” dibine kadar sömürün, beş katlı lüks dairelere yemek gönderin, milletin parasını top peşinde harcayın diye seçmedi!

Böyle bir ortamda bu kadar savurganlık, aymazlık ve vurdumduymazlık nedir? Derdiniz, amacınız nedir?

Sadece esnafların değil, sanatçıların, özel okulların, tiyatrocuların, sinema sektörünün… velhasıl her kesimin sıkıntılarını ayrı ayrı yazmak isterdik fakat bugün esnaflarımızı ele aldık ve biliyoruz ki sayamadığımız daha birçok kesim maddi olarak çok sıkıntıda.

Madem aynı gemideysek, birbirimize destek olacaksak, hakikaten “Gıldır Gıcıh İşleri” bırakıp milletin dinleyin.

Millet “Gıldır Gıcıh İşler” için değil karnını doyurmak için dışarı çıkmak zorunda.

Yaptığınız roketler, füzeler, yollar, parklar, sokak aralarında çalınan trampetler, milyonları akıttığınız takımların attığı goller…evine ekmek götüremeyen babaların, tenceresi boş kalan annelerin umurunda değil. Olmaz, olamazda!

Allah hepimize kolaylıklar yöneticilerimize akıl ve insaf versin.

 

Fatih Kaplan 01/05/2021

YAZARLAR - 15:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]