15° Açık

F. Kaplan Yazdı: Ak Parti Yeni Yüzyıla Yeni İsim ve Yeni Yüzlerle Girmeli

YAZARLAR - Kasım 25, 2022 13:54 A A

Ak Parti önümüzdeki seçimlere sıkı sıkıya hazırlanırken seçim sloganı olarak belirlediği; ‘Türkiye Yüzyılı’ çerçevesince yaptığı yenilikleri millete aktarmaya, projelerin yarım kalmaması için önümüzdeki seçimlerde milletten onay almak istiyor.

Millet, muhalefette dahil tüm partilerin söylem ve vaatlerini incelerken Ak Parti’nin yapması gereken bir şey daha var. Hatta yapması zaruri olan, hayati önem taşıyan bu konuyu asla aklından çıkarmaması gereken bir iş var.

Ak Parti, ilk seçimlerde meclise yeni yüzleri taşımak zorunda. Yeni yüzler, yeni sesler, yeni kimlikleri taşımazsa partinin üzerinde oluşan; ‘Metal yorgunlukla’ birlikte yıpranan isimlerin partiye yük olmaları partiye zarar verecek gibi görünüyor.

Peki, Ak Parti bu yeni yüzleri nereden nasıl bulup halkın önüne çıkaracak?

Parti, ivedilikle geçtiğimiz dönemlerde çalışmalarıyla halkın takdirini kazanıp partisine halel getirmemiş kişilerin bir envanterini çıkarmalı. Hatta bu kişiler yerelde başarı sağlamış belediye başkanı, il ve ilçe başkanı veya bürokratlar arasından seçilmeli. Yerelle ilişkileri iyi olan, halkın dertleriyle hemhal olan bu kişiler en başta seçim dönemlerinde halkın sorunlarını bildikleri ve halkla sürekli iç içe oldukları için partinin ayrıca bir çalışma yapmasına gerek kalmadan tüm caddelerde yürüyen bir sistem harekete geçmiş olacaktır.

Caddelerde şimdiye kadar esamesi okunmayan insanların yerine kapısını sık sık çalan bu kişileri gören halk zaten kapısını ardına kadar aralayacaktır.

Her şehirde mutlaka bu tarife uyan kişi-kişiler mutlaka vardır. Siyasetle iç içe olan teşkilat mensupları partinin aksayan sorunlarını bildikleri, halkın da temel sorunlarıyla alakadar oldukları için seçim çalışmalarında daha samimi daha içten yaklaşımlarla seçim çalışmasını yürütür ve partilerine daha fazla katkı sağlarlar.

Partide siyaset yapan bazı belediye başkanları hatta başarılı belediye başkanları mutlaka bu listede yer almalı ki hem memleketlerine daha iyi hizmet imkanı verilmiş olur, hem de bu başarılı çalışmalarından dolayı meclise gelmeleriyle birlikte diğer belediye başkanlarına örnek olurlar.

Yani Ak Parti, çok çalışanın hakkını teslim etmiş olarak tüm kadrolarıyla, yenilenmiş yüzüyle ve kendini ispatlamış kişilerle seçimlerde başarı kazanmak için mükemmel bir fırsat yakalamış olur.

Peki mevcut vekiller, yıpranmış kişiler ve bunlara karşı parti ne yapmalı?

En başta; yıllarca siyaset yapmış milletvekilleri artık yıprandıklarının ve partilerine zarar vereceklerinin farkına varmalı ve benlik davası gütmeden kenara çekilmeyi bilmelidir.  Tabi ki birdenbire siyaseti bırakmaları beklenemeyecek bu vekiller meclise yeni gelecek olanlara tecrübeleriyle yardımcı olmalı ve en ufak bir küskünlük, kırgınlık olmadığını kanıtlamak için gecesini gündüzüne katıp ellerinden geldiğince partilerinin başarısı için çalışmalılar.

Ak Parti seçimlerde türbülansa girmek istemiyorsa bu noktayı gözden kaçırmamalı ve ona göre hareket etmelidir. Halkla iç içe olan, basın ve Stk temsilcileri ilerleyen dönemlerde iktidar partisine mutlaka bu isimleri sunacaktır-sunmalıdır. Hata sadece iktidar değil muhalefete bile yeni isimler mutlaka basın tarafından ilan edilecektir-edilmelidir. Buradan basının partileri yönlendireceği anlamı çıkarılmamalı sadece ve sadece basının toplumun sesi olduğu anlaşılmalıdır.

Önümüzdeki seçimlerde; halkı anlayan, dinleyen, derdini derdi bilen, yeni yüzler görmek yeni sesler duymak ümidiyle bekliyoruz.

Fatih Kaplan 25/11/2022

YAZARLAR - 13:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 02
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 03
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 04
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]
 • 05
  Tokat Belediye Plevnespor’da Yeni Yönetim Kurulu Oluştu
  Tokat Belediye Plevne Spor Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kulübün yeni yönetim kurulunda alınan kararlar açıklanarak yönetim kurulundaki görev dağılımı yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde: İşte Tokat Belediye Plevnespor Kulübü Yönetimi ve Görev Dağılımı Tokat Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görev dağılımı yapıldı. Peki kimler hangi görevi aldı? ONURSAL BAŞKAN YÜCEL […]