10° Kapalı

F. Kaplan Yazdı: Ak Parti Yeni Yüzyıla Yeni İsim ve Yeni Yüzlerle Girmeli

YAZARLAR - Kasım 25, 2022 13:54 A A

Ak Parti önümüzdeki seçimlere sıkı sıkıya hazırlanırken seçim sloganı olarak belirlediği; ‘Türkiye Yüzyılı’ çerçevesince yaptığı yenilikleri millete aktarmaya, projelerin yarım kalmaması için önümüzdeki seçimlerde milletten onay almak istiyor.

Millet, muhalefette dahil tüm partilerin söylem ve vaatlerini incelerken Ak Parti’nin yapması gereken bir şey daha var. Hatta yapması zaruri olan, hayati önem taşıyan bu konuyu asla aklından çıkarmaması gereken bir iş var.

Ak Parti, ilk seçimlerde meclise yeni yüzleri taşımak zorunda. Yeni yüzler, yeni sesler, yeni kimlikleri taşımazsa partinin üzerinde oluşan; ‘Metal yorgunlukla’ birlikte yıpranan isimlerin partiye yük olmaları partiye zarar verecek gibi görünüyor.

Peki, Ak Parti bu yeni yüzleri nereden nasıl bulup halkın önüne çıkaracak?

Parti, ivedilikle geçtiğimiz dönemlerde çalışmalarıyla halkın takdirini kazanıp partisine halel getirmemiş kişilerin bir envanterini çıkarmalı. Hatta bu kişiler yerelde başarı sağlamış belediye başkanı, il ve ilçe başkanı veya bürokratlar arasından seçilmeli. Yerelle ilişkileri iyi olan, halkın dertleriyle hemhal olan bu kişiler en başta seçim dönemlerinde halkın sorunlarını bildikleri ve halkla sürekli iç içe oldukları için partinin ayrıca bir çalışma yapmasına gerek kalmadan tüm caddelerde yürüyen bir sistem harekete geçmiş olacaktır.

Caddelerde şimdiye kadar esamesi okunmayan insanların yerine kapısını sık sık çalan bu kişileri gören halk zaten kapısını ardına kadar aralayacaktır.

Her şehirde mutlaka bu tarife uyan kişi-kişiler mutlaka vardır. Siyasetle iç içe olan teşkilat mensupları partinin aksayan sorunlarını bildikleri, halkın da temel sorunlarıyla alakadar oldukları için seçim çalışmalarında daha samimi daha içten yaklaşımlarla seçim çalışmasını yürütür ve partilerine daha fazla katkı sağlarlar.

Partide siyaset yapan bazı belediye başkanları hatta başarılı belediye başkanları mutlaka bu listede yer almalı ki hem memleketlerine daha iyi hizmet imkanı verilmiş olur, hem de bu başarılı çalışmalarından dolayı meclise gelmeleriyle birlikte diğer belediye başkanlarına örnek olurlar.

Yani Ak Parti, çok çalışanın hakkını teslim etmiş olarak tüm kadrolarıyla, yenilenmiş yüzüyle ve kendini ispatlamış kişilerle seçimlerde başarı kazanmak için mükemmel bir fırsat yakalamış olur.

Peki mevcut vekiller, yıpranmış kişiler ve bunlara karşı parti ne yapmalı?

En başta; yıllarca siyaset yapmış milletvekilleri artık yıprandıklarının ve partilerine zarar vereceklerinin farkına varmalı ve benlik davası gütmeden kenara çekilmeyi bilmelidir.  Tabi ki birdenbire siyaseti bırakmaları beklenemeyecek bu vekiller meclise yeni gelecek olanlara tecrübeleriyle yardımcı olmalı ve en ufak bir küskünlük, kırgınlık olmadığını kanıtlamak için gecesini gündüzüne katıp ellerinden geldiğince partilerinin başarısı için çalışmalılar.

Ak Parti seçimlerde türbülansa girmek istemiyorsa bu noktayı gözden kaçırmamalı ve ona göre hareket etmelidir. Halkla iç içe olan, basın ve Stk temsilcileri ilerleyen dönemlerde iktidar partisine mutlaka bu isimleri sunacaktır-sunmalıdır. Hata sadece iktidar değil muhalefete bile yeni isimler mutlaka basın tarafından ilan edilecektir-edilmelidir. Buradan basının partileri yönlendireceği anlamı çıkarılmamalı sadece ve sadece basının toplumun sesi olduğu anlaşılmalıdır.

Önümüzdeki seçimlerde; halkı anlayan, dinleyen, derdini derdi bilen, yeni yüzler görmek yeni sesler duymak ümidiyle bekliyoruz.

Fatih Kaplan 25/11/2022

YAZARLAR - 13:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]