15° Kapalı

Fatih Kaplan: Erbaa Seçimlerinde Halep Ordaysa Arşın Burada

ERBAA - Mart 15, 2024 12:50 A A

Seçimlere az zaman kala geçmişe dair bir değerlendirme ve bugünü ekleyip bir tespit yapmak istedim.

2019 yerel seçimlerinde Mhp: 20,500 Ak Parti: 14,800 İyi Parti: 3,100 oy almıştı.

Bundaki etkenleri sıralayalım:

Ak Parti’nin küskün ve kırgın seçmenleri+ Ak Parti’nin gitmesini isteyen bir kısım Chp seçmeni+ Murat Toycan Selçuk’un seçim çalışmasını yetersiz görüp Mhp çatısı altında toplanan İyi Parti seçmeni ve karşılarında büyük vaatler veren hiç tanınmamış bir yüzle Ertuğrul Karagöl’e inanan seçmenler vardı.

2023 Genel seçimlerinde sonuçlar (sadece merkez oyları): Ak Parti: 19,500 Mhp: 8,600, İyi Parti: 8,000 Chp; 5,600 Yeniden Refah Partisi: 1,300.

Bu seçimin değerlendirmesine bakacak olursak Ak Parti’nin Tokat genelinde kaybettiği 60 Bin civarındaki oyun Erbaa’ya yansımalarında Yücel Bulut’un her konuşmasında Recep Tayyip Erdoğan üzerinden yürüttüğü algı çalışması en az %25 oranında Mhp’ye geçen bir oy var.

Yine Murat Toycan’nın ikinci sıradan aday olması ve Ak Parti tabanının milletvekillerine tepki vermek için Yeniden Refah ve Mhp’ye oy verenleri 19,500 sayısına eklersek Ak Parti’nin yerel seçimde alacağı oy 25 Bin civarında olur. Herkesin gördüğü birkaç gerçek bu seçimin belirleyicisi olacaktır. Ak Parti teşkilatı tam kadro sahada, Ömer Çetin tutarlı ve başarılı bir figür olarak siyasete dahil oldu. Geçmiş dönemde teşkilatın yaşadığı hiçbir sorun bu dönem yaşanmazken geçen dönem parti içi muhalif olanlar bile el ele omuz omuz vermişler gece gündüz demeden seçimlere ve adaylarına sahip çıkıyorlar. İşte bu dayanışma onlara başarıyı getirecek gibi görünüyor.

Gelelim Chp seçmenine bugünlerde ortaya çıkan bir video Mehmet Ali Kocaoğlu’nun; Bize terörist diyorlar sözünü kanıtlar nitelikte. Yücel Bulut’un söyleminden ziyade bu sözü Ertuğrul Karagöl’ün alkışlaması bana ulaşan birçok Chp’linin kararını çoktan vermiş olduğu yönde.

Burada Coşkun Tonkal’a ayrı bir parantez açmak gerekirse bir resmini yayınlayıp hoş olmadığını belirttiğimde beni arayıp: O resim gayri ihtiyari çekilmiş bir resimdi. Belediye başkanına bu resmi neden kullandıkları noktasında eleştiri yapıp tepki de gösterdim. Ben kesinlikle partimin hizmetinde olacağım… dedi. Açıklamaları beni tatmin etti. Chp’yi toparlamak için yoğun çaba sarf edecek.

Yeniden Refah Partisi adayı Mustafa Akın, beyefendi kişiliği geçmiş dönemde halel getirmeden yaptığı ticaret ve becerikli bir ekiple sahada. Eminim ki son seçimlerdeki yükselen performansları bu seçime de yansıyacak ve Ahlaklı Belediyecilik sloganı bu seçimde Erbaa’da karşılık bulacaktır.

Gelelim işin püf noktasına: Melike Tepecik.

Seçim maratonuna girdiği ilk günden son ana kadar Ertuğrul Karagöl’ün korkulu rüyası olduğu gibi başkanın verdiği imkanlardan yararlananların en büyük rakibi olarak görülüyor. Tepecik’in yürüttüğü birebir seçim çalışması her geçen gün adından söz ettirirken Karagöl kanadının onun üzerine gitmesi bu çaresizliğin ve hızlanan çöküşün belirtisi olarak yorumlanabilir.

Son olarak aldığım duyumlara göre son haftada Karagöl’e destek veren birçok kesim ve ekibin Melike Tepecik yanında saf tutacağı yönünde. Bu belki Ak Parti için sorun olabilir zira Tepecik izlediği politikayla Ak Parti’den de külliyatlı bir oy koparacaktır.

Tabi yukarıda yazdıklarımıza karşın Karagöl muhteşem bir başkanlık yapmış olsaydı tüm söylediklerimiz çöp olurdu. Durum ortada o konuda fazla bir şey de söylemeye gerek yok.

Fatih Kaplan

ERBAA - 12:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]
 • 02
  Fatih Kaplan: İki Başarılı Devlet Adamımız Varolsunlar
  İki Başarılı Devlet Adamı Bugün ki köşe yazımı şehrimize hizmet için atanmış iki Devlet adamımıza ayırmak istedim. İlki Tokat Valisi Numan Hatipoğlu. Sayın valimizi göreve geldiği günden bugüne değişik demografik ve sosyolojik yapıdaki şehrimizin hemen hemen her noktasında gece gündüz demeden hizmet etme gayretinde görüyoruz. Ülkemiz ve milletimiz yakın dönemde zor sınavlardan geçti ve bunların […]
 • 03
  Solaklı’da Bir İlk: Kadın Başkan Seçildi
  SOLAKLI’DA BİR İLK: KADIN BAŞKAN SEÇİLDİ   Trabzon’da üç mahalleyi bir araya getiren, Kurucu Başkan Nizamettin Bilici’nin aday olmadığı Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) 1. Genel Kurulunda Bahar Şeker, Dernek Başkanı olarak seçildi. Divan başkanlığını Nizamettin Bilici’nin yaptığı genel kurulda, Bahar şeker ve Dursun Ali Kabaoğlu üye, Ercan Dursun katip üye olarak […]
 • 04
  Eray Koral’dan Vatandaşa Bayramda Yerel Esnaftan Alışveriş Çağrısı
  Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eray Koral yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Ahilik kültürünü ve “Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışını benimseyen her bir esnaf ve Sanatkarımız, başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu Cehennem azabından kurtuluş olan On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza en güzel […]
 • 05
  Karagöl’ün Yarattığı Lale ve Sülale Devri Listesi
  Haber merkezimiz, Ak Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin’in iddiaları arasında yer alan Lale Devri ve Sülale Devri iddialarını perçinleyen bir listeye ulaştı ve onu halkımızın istifade etmesi için yayınlıyoruz. Buna ek olarak Karagöl’ün ihalelerde genellikle aynı kişilerle ticaret yapması doğrudan teminlerde sürekli aynı kişilerden milyonlarca liralık alışverişi vatandaşların yoğun tepkisini çekmiş fakat Karagöl, […]