14° Kapalı

Fatih Kaplan: Fakir Babası Niyazi Kırımca

YAZARLAR - Temmuz 3, 2023 14:03 A A

Sütunlarımıza bazen şehrimize emek veren veya şehrin belleğinde yer etmiş şahsiyetleri taşımaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar Bedir Dede’den Tonulu Mustafa abimize kadar birçok şahsiyeti şehrin hafızasında canlandırmaya çalıştık.

Bugün de yerel seçimlere az bir zaman kala ve perde arkasında hızlı bir şekilde yerel gündem şekillenmeye başladığı bugünlerde Erbaa’ya emek veren, değer katmaya çalışan eski belediye başkanlarından Niyazi Kırımca’yı kaleme almak istedik.

1984-1994 yılları arasında Erbaa’da görev yapan Niyazi Kırımca’yı tanıdığını düşündüğümüz kişilere sorduğumuzda büyük bir kısmı şu cevabı verdi: ‘Fakir babası Niyazi Abi…’ dedi ve gerisini yine güzel cümlelerle getirerek bildiklerini anlattı.

Yaşımız itibariyle onun seçimi kaybettiği dönemi hasbelkader anca hatırlayabiliyoruz. Fakat bugün öğrendiğimiz bir şey varsa kişileri ve yaptıkları işleri dönemine göre değerlendirmekte fayda var.

Niyazi Kırımca ilk başkan olduğu günlerde ülke 1980 darbesinden yeni çıkılan bir dönemi yaşıyordu. Yani süngülerin ve dipçiklerin gölgesinde kurulmaya çalışılan bir ortamda demokrasinin tam anlamıyla teşekkül etmediği bir zaman diliminde göreve başlayan Kırımca, büyük ihtimalle kıt imkânlarla bu şehre hizmet etmeye çalıştı. Hatta o gün ki belediye binası bile şimdiki Erbaa Cumhuriyet meydanında küçük havuzun olduğu yerde ufacık kerpiçten bir binaydı ve tüm şehir oradan hizmet alıyordu. Yeterli veya değil onu zaten bugün bizim değerlendirme şansımız yok ama bilinen bir gerçek var ki o dönemde bile nüfusu 90 Bin civarında olan Erbaa’ya şimdiki kadar geliri fazla olmayan bir belediye bütçesiyle hizmet etmek veya etmeye çalışmak her babayiğidin harcı değil. Üstelik Kırımca’nın iktidar belediye olmamasını göz önünde bulundurduğumuzda bu durum bugün yapılan işlerin hangi zorluklarla yapılmaya çalışıldığını gözler önüne seriyor.

Kırımca’nın ev yapmaya çalışanlara sağladığı imkânları, işe ihtiyacı olanlara nasıl fırsat verdiğini, belediye çalışanlarına sıcak ve samimi yaklaştığını yine büyüklerimizden dinlemiştik.

Tüm bunların yanı sıra makamı kaybeden belediye başkanlarının çevrelerine ve hizmet ettiği şehre karşı, makam olmadığı zamanda yaptığı davranışlarda değerlendirme açısından çok önemlidir. Niyazi Kırımca’yı veya ailesini sonraki süreçte hiçbir zaman tepeden bakan bir anlayışla veya millete cephe alan bir tavırla görmedik, duymadık. Hatta sonraki süreçte iki defa daha aday olmasına ve kaybetmesine rağmen bile ne şehri terk etti ne de her hangi bir şahsa karşı onur kırıcı bir cümle sarf ettiğini duymadık.

Bunların hepsini topladığımızda Niyazi Kırımca bu şehre sadece belediye başkanlığı değil hem ağabeylik hem babalık hem de hadimlik yaptığına kaniyiz.

Son olarak yine büyüklerimiz der ki; O dönemde bu şehirde ne kadar cami yapıldıysa temelinde Niyazi Kırımca’nın verdiği kum, demir ve çimento vardır. Bu şehrin her köşesinde az veya çok emeği vardır…

Bugün kalemimiz yettiğince millete hizmet etmek için bir adım öne çıkan Niyazi Kırımca’yı anmaya çalıştık. Allah, hizmet edenlere, etmeye çalışanlara hayırla anılmayı nasip etsin.

Fatih Kaplan

YAZARLAR - 14:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Niksar Atıksu Artıma Tesisi Tam Kapasiteyle Çalışıyor
  Niksar Belediyesi’nden yapılan açıklamada: “Niksar Atıksu Arıtma Tesisi Belediyemiz Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce işletilen Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmasını sürdürmektedir. Tesisin çalışma prensibi konusunda Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü ve Tesis Müdürü Çevre Mühendisi Yeşim ÖĞÜD tarafından çeşitli bilgiler aldık. “12,500 M³/Gün ‘lük kapasiteli azot, fosor giderimli solar kurutmalı ileri teknolojili […]
 • 02
  Eğitim Bir-Sen’li Öğretmenler: Eğitimciye Şiddete Dur De!
  Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir lisede bir öğrencinin Okul Müdürü İbrahim Oktugan’a düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatının kaybetmesinin ardından ülke genelinde Eğitim Bir-Sen’in aldığı karar doğrultusunda bir günlük iş bırakma ve basın açıklaması bugün Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler basın açıklaması düzenledi. Eğitim Bir-Sen Erbaa Şube Başkanı İbrahim Cenik’in yayınladığı ve açıkladığı basın açıklaması […]
 • 03
  Halk Ozanı Merdin Yıldırım İlk Eseri Bizim Elleri’n İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu
  MERDİN YILDIRIM’IN İLK ESERİ OKUYUCUSUYLA BULUŞTU Halk Ozanı Merdin Yıldırım’ın; Bizim Eller, isim şiir kitabı okuruyla buluştu. Yıldırım’ın ilk eseri olan ve Atakar Kitap Yayıncılık’tan çıkan eserin tanıtım ve imza töreni 28.04.2024 Pazar günü Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Sunumunu; Turhan Çakır’ın gerçekleştirdiği imza ve söyleşi programında saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Erbaa’dan Çeçenistan’a Giden Altın Bileziğin Öyküsü
  Dudayev’e Erbaa’dan Giden Altın Bileziğin Öyküsü Çeçenistan’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllardır ve dünyanın her tarafından yardımlar ulaştırılmaya çalışılır. O günlerde Erbaa’da bir yardım kampanyası düzenlenmek istenir, öncülüğünü Erbaa Radyo Televizyonu ve onun sahibi olan Hasan Ergöçmen’nin yaptığı bir organizasyon teşkil edilir. Fakat devlet olarak Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı Çeçenistan adına kampanya düzenlemek imkansızdır. Çare […]
 • 05
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu Erbaa Organize Sanayii Bölgesiyle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, bugün Erbaa’da ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir basın toplantısı düzenledi ve son günlerde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamalara dair basın mensuplarına bilgi vererek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’nun basın açıklamasında, Erbaa Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Erbaa Organize Sanayii Bölgesi başkanı S. Selçuk Barsbay ve Erbaa Belediye Başkanı […]