10° Kapalı

Fatih Kaplan: Fakir Babası Niyazi Kırımca

YAZARLAR - Temmuz 3, 2023 14:03 A A

Sütunlarımıza bazen şehrimize emek veren veya şehrin belleğinde yer etmiş şahsiyetleri taşımaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar Bedir Dede’den Tonulu Mustafa abimize kadar birçok şahsiyeti şehrin hafızasında canlandırmaya çalıştık.

Bugün de yerel seçimlere az bir zaman kala ve perde arkasında hızlı bir şekilde yerel gündem şekillenmeye başladığı bugünlerde Erbaa’ya emek veren, değer katmaya çalışan eski belediye başkanlarından Niyazi Kırımca’yı kaleme almak istedik.

1984-1994 yılları arasında Erbaa’da görev yapan Niyazi Kırımca’yı tanıdığını düşündüğümüz kişilere sorduğumuzda büyük bir kısmı şu cevabı verdi: ‘Fakir babası Niyazi Abi…’ dedi ve gerisini yine güzel cümlelerle getirerek bildiklerini anlattı.

Yaşımız itibariyle onun seçimi kaybettiği dönemi hasbelkader anca hatırlayabiliyoruz. Fakat bugün öğrendiğimiz bir şey varsa kişileri ve yaptıkları işleri dönemine göre değerlendirmekte fayda var.

Niyazi Kırımca ilk başkan olduğu günlerde ülke 1980 darbesinden yeni çıkılan bir dönemi yaşıyordu. Yani süngülerin ve dipçiklerin gölgesinde kurulmaya çalışılan bir ortamda demokrasinin tam anlamıyla teşekkül etmediği bir zaman diliminde göreve başlayan Kırımca, büyük ihtimalle kıt imkânlarla bu şehre hizmet etmeye çalıştı. Hatta o gün ki belediye binası bile şimdiki Erbaa Cumhuriyet meydanında küçük havuzun olduğu yerde ufacık kerpiçten bir binaydı ve tüm şehir oradan hizmet alıyordu. Yeterli veya değil onu zaten bugün bizim değerlendirme şansımız yok ama bilinen bir gerçek var ki o dönemde bile nüfusu 90 Bin civarında olan Erbaa’ya şimdiki kadar geliri fazla olmayan bir belediye bütçesiyle hizmet etmek veya etmeye çalışmak her babayiğidin harcı değil. Üstelik Kırımca’nın iktidar belediye olmamasını göz önünde bulundurduğumuzda bu durum bugün yapılan işlerin hangi zorluklarla yapılmaya çalışıldığını gözler önüne seriyor.

Kırımca’nın ev yapmaya çalışanlara sağladığı imkânları, işe ihtiyacı olanlara nasıl fırsat verdiğini, belediye çalışanlarına sıcak ve samimi yaklaştığını yine büyüklerimizden dinlemiştik.

Tüm bunların yanı sıra makamı kaybeden belediye başkanlarının çevrelerine ve hizmet ettiği şehre karşı, makam olmadığı zamanda yaptığı davranışlarda değerlendirme açısından çok önemlidir. Niyazi Kırımca’yı veya ailesini sonraki süreçte hiçbir zaman tepeden bakan bir anlayışla veya millete cephe alan bir tavırla görmedik, duymadık. Hatta sonraki süreçte iki defa daha aday olmasına ve kaybetmesine rağmen bile ne şehri terk etti ne de her hangi bir şahsa karşı onur kırıcı bir cümle sarf ettiğini duymadık.

Bunların hepsini topladığımızda Niyazi Kırımca bu şehre sadece belediye başkanlığı değil hem ağabeylik hem babalık hem de hadimlik yaptığına kaniyiz.

Son olarak yine büyüklerimiz der ki; O dönemde bu şehirde ne kadar cami yapıldıysa temelinde Niyazi Kırımca’nın verdiği kum, demir ve çimento vardır. Bu şehrin her köşesinde az veya çok emeği vardır…

Bugün kalemimiz yettiğince millete hizmet etmek için bir adım öne çıkan Niyazi Kırımca’yı anmaya çalıştık. Allah, hizmet edenlere, etmeye çalışanlara hayırla anılmayı nasip etsin.

Fatih Kaplan

YAZARLAR - 14:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]