10° Kapalı

Fatih Kaplan: Sağın Sağındaki Olası İttifakta Eroğlu’nu Zorlayan Hesap

YAZARLAR - Ağustos 22, 2023 13:06 A A

Yerel seçimlerin ateşi kulisleri sarmaya başladığı bir dönemde Mhp lideri Devlet Bahçeli’nin; ‘İyi Parti’ye yaptığı davet’ konuşulmaya başlarken İyi Parti 27. Dönem Milletvekili Ayhan Erel katıldığı bir televizyon programında; “Bu çağrının samimi olup olmadığı, hangi amaca hizmet ettiğini anlamak için kendi görüşüme göre bu davete icabet etmek gerekir. Derler ya; Davet sünnet o davete icabet etmek farzdır. Bizim aynı yağmurda ıslandığımız, aynı şehitleri omuzladığımız, aynı davaya inandığımız arkadaşlarımızın bir kısmı orada hala. Biz aynı çınarın dalları gibiyiz.” Açıklaması yaptı.

Bu çağrının karşılıklı olarak sürekli dillendirildiği bugünlerde bazı yerlerde ittifak yapılabileceği konuşulmaya başlandı.

Peki böyle bir ittifaka Tokat dahil olur mu, olması için herhangi bir sebep var mı, örnekleri var mı, olursa durum ne olur?

Tokat merkez için olası bir Mhp-İyi Parti ittifakını değerlendirmek için son yerel seçimlere bakalım.

TOKAT’TA OLASI İTTİFAK VE SONUÇLARI

Eyüp Eroğlu 40 Bin civarında oy almış. Mhp adayı 23 Bin oy alırken İyi Parti’nin adayı ise 17 Bin oy alarak üçüncü parti olmuş. Bu sonuçlara göre olası bir ittifakta Ak Parti’nin Tokat merkez için kazanması zor görünüyor. Üstelik bu ittifaka Chp’nin oylarını da eklersek ki Chp yıllardır merkezin değişmeyen yerel iktidarını devirmek için aday çıkarmaz.

Hangi partinin adayı çıkarsa diğer partinin isimleri Belediye encümenlerine, il genel meclis üyelerine dağılımları yapılır ve yola devam edilir.

Bir de bu teze son seçimde Ak Parti seçmeninin Mhp ve İyi Parti’ye verdiği 60 Bin civarındaki oyları hesap edersek seçmen adeta bir ikinci mesajını daha vermiş olacak. Zira Ak Parti Tokat merkez teşkilatı halkın içine girip dertlerini sıkıntılarını dinlemekten imtina eder pozisyona düşmüş durumda.

İTTİFAK OLMASI İÇİN SEBEP VAR MI?

Neden olmasın? Diyerek söze başlamak daha doğru olur. Nitekim ileriyi düşünen ve siyasi rakamları okuyan siyasetçiler her iki partinin aldığı oyu hesap ettiklerinde Türkiye genelinde % 20 lik bir dilime eriştiğini görüyor ve bölünmenin değil birleşmenin Türk Milliyetçilerinin hayrına olacağında görüş birliğindeler. Ak Parti veya Chp’yle birleşen ve milliyetçi tabana sahip iki partinin birleşmesi kadar doğal ne olabilir ki?

ÖRNEKLERİ VAR MI?

Örnekleri olmaz olur mu? En basitinden Erbaa’da yapılan 2019 yerel seçimleri buna en büyük örnektir. Mhp adayını İyi Parti’li seçmen canı gönülden desteklemiş ve Chp seçmeni de bu ittifaka seve seve oy vermiştir. Aksini iddia etmek abesle iştigaldir. Yani seçmen tavanda yapılmayan birleşmeyi tabanda bir gecede gerçekleştirmiştir.

SONUÇ

Sonuç ortada. Ak Parti teşkilatı ve  adayları halkı dinlememekte ısrar eder, ‘Millet buluşmaları’ adında yapılan toplantılar milletin alınmadığı salonlarda yapılmaya devam ederse. Belediye ayrı telden, teşkilat ayrı telden çalmayı bir kenara bırakmazsa. Yarım saat yağan bir yağmurda şehrin makyajı olduğu gibi aktığı ortaya çıkar, kanal üstüne yapılan yollar bir gecede çökünce, seçimlerden sonra o derelerde Ak Parti Tokat teşkilatı; ‘Yandım anam’ ağıtını yakmaya başlar ama hiç kimse de oralı olmaz.

Son olarak akıllara gelen soruyla bitirelim: Dün birbirlerine söyledikleri lafları nasıl unutacaklar?

Her iki parti yani Mhp ve Ak Parti nasıl unuttuysa onlarda bir kalemde her sözü kolaylıkla unutup yollarına devam ederler ve Tokat gibi bir yerde belediyenin kaybedilmesi Cumhur İttifakı gibi uzun soluklu düşünen bir ittifakı sarsmadığı gibi daha da güçlenmesini sağlar.

Hesap ortada.

Fatih Kaplan

 

YAZARLAR - 13:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fatih Kaplan: Av. M. Alparslan Demir’in Büyük Değişim Çağrısı Nasıl Karşılık Bulacak?
  Av. M. Alparslan Demir, hemen hemen her alanda Büyük bir değişim çağrısı yapıyor. Erbaa Belediye Başkanlığı için İyi Parti’den Aday Adayı olan, Av. M. Alparslan Demir’in seçim kampanyasında kullanacağı dil ve halka vereceği mesajları yaptığı basın toplantısında üç aşağı beş yukarı öğrendik. Bu mesajların ana temasında; Birleştirici bir dil, ayrışmaya karşı bir duruş, şeffaf bir […]
 • 02
  Fatih Kaplan: Olası İşbirliğinde Tokat ve İlçelerinde Yerel Seçimlerde Dengeler Değişebilir
  Meral Akşener ve Özgür Özel’in ilk buluşmasından sonra önümüzdeki yerel seçimlerde işbirliği kararı çıkacak gibi görünüyor ki bu durum haftalardır konuşulan bir olaydı. Böyle bir işbirliğinde Tokat merkez ve büyük ilçelerinde durum nasıl olur, süreç nasıl işler ve gelişir? Tokat merkezde Mhp+İyi Parti+ Chp’nin ortak aday üzerine birleşebileceği bunun tavanda olmasa bile tabanda gerçekleşeceği konuşuluyor. […]
 • 03
  Yılmaz Kayalar Fen Lisesi Yine Ödülle Döndü
  Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi geçen yıl katıldığı Uluslararası ve Ulusal bir çok yarışmadan ödülle dönmüştü. Başarılı okul yine adından söz ettirmeye devam ediyor. İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF 2023 yarışmasından başarıyla dönen Yılmaz Kayalar Fen Lisesi’nden yapılan açıklamada: “Buca IMSEf 2023’ten Bir Gümüş bir Bronz Madalya İle Döndük 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında  İzmir’de düzenlenen BUCAIMSEF […]
 • 04
  Erbaa Yavuz Selim İlkokulu’nda E-Twinning Projesi Başlatıldı
  Erbaa  Yavuz Selim İlkokulu’nda İngilizce Öğretmeni Celile ÖZCAN’ın  yürütücülüğünde başlatılan “From a tale to magic dreams” adlı etwinning projesi  Romanya, Moldova, İtalya ,Slovenya  ve Polonya gibi ülkelerin de katılımıyla 4 ay sürecektir. İlkokul öğrencilerine İngilizce’yi masallar yoluyla eğlenerek öğretilmesini amaçlayan proje, öğrencilerin İngilizce olarak okuma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, dünyanın farklı yerlerindeki […]
 • 05
  Eyüp Eroğlu Verdiği Sözü Üç Ayda Unuttu yada Halkı Uyuttu
  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu meşhur; ‘Artık çiçekle böcekle uğraşacak vaktimiz yok…’ açıklamasını yaptığı gün yani 1 Eylül’de Tokat’ta görev yapan basın mensuplarıyla buluşmuş ve ‘Artık önceliğin Kentsel dönüşüm olacağını..’ söyleyerek bu konuda; ’75 konut için ilk kazmanın Kasım ayı içinde vurulacağını…’ açıklamıştı. Haber merkezimize ulaşan vatandaşlar Başkan Eroğlu’nun bu sözünü hatırlatarak; “Sayın başkan ya […]