25° Açık

Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?

ANADOLUDAN - Haziran 27, 2024 22:58 A A
Siyaset kazanı kaynıyor
Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz.
Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel seçimlerde sandığa gitmeyen kitlenin mesajı net: ‘Biz şimdiye kadar bazen kerhen bazen de ölümüne  oy verip desteklediğimiz partinin ve ortağının sesimizi duymamasından şikayetçi olduğumuz gibi karşısında duran partileri alternatif olarak görmediğimiz için sandığa gitmiyoruz.’ Şeklinde oldu. Bu açık ve net mesaj Ankara’da siyaseti olabildiğinden fazla ısıtmaya yetti.
Yine son zamanlarda; Meral Akşener’in Cumhurbaşkanını ziyaret etmesinin ardından Koray Aydın’ın İyi Parti’den istifası sağ muhalefette Yavuz Ağıralioğlu’nun yeni partisinin ayak seslerinin duyulmasıyla ülkede siyasi atmosferde yeni bir değişim- dönüşüm ve yeni ittifaklarla yeni yol haritaları çıkacağa benziyor.
Önümüzdeki süreçte bu gelişmelerin evrileceği yön ülkedeki birkaç gelişmeye bağlı:
– Hükümetin ekonomi alanında atacağı adımlara.
– Chp belediyelerinin performansına
– Sağ muhalefette gelinen yol ayrımlarından sonra büyük kitlenin kimin etrafında toplanacağına.
Avrupa’da yükselen Milliyetçilik ve aşırı sağ partilerin aldığı oy oranları Türkiye’ye yansır mı, sağ muhalefet Savaş söylentileri arasında söylemini nasıl yürütecek hepimiz bekleyip göreceğiz fakat bu noktada Ağıralioğlu’nun atacağı adımları ve söylemi millet yakından takip ediyor.
Özellikle son genel seçimlerden önce ortaya koyduğu tavır partisinden ayrılma sürecinde sergilediği dik duruşla küçük menfaatler peşinde koşmak yerine kend çizgisini takip etmesi halk tarafından bir kenara not edilmişti.
Ağıralioğlu’nun sadece mevcut sağ muhalefetten değil son yerel seçimlerde ciddi anlamda oy kaybeden iktidar ortağı MHP’li seçmenin özellikle takip ettiğini ve son zamanlardaki rahatsızlık yaşayan partililerin Ağıralioğlu’nun tavırları, siyasi geçmişi ve millete verdiği net mesajlardan dolayı bu yeni oluşuma sıcak baktığı söylenebilir.
Genç Milliyetçi seçmenin özellikle Cumhur İttifakı’na yakın görünmeyen Milliyetçi seçmenin Sinan Oğan’ın Cumhurbaşkanlığı ikinci turundaki tavrından sonra ona açtığı krediyi sonlandırdığı bariz bir şekilde görünüyor.
Siyaset kazanı kaynıyor ve bu kaynama buharlaşma yerine yeni oluşumlar çıkaracak gibi görünüyor.
Ağıralioğlu tüm bunları nasıl okur, nasıl değerlendirir ve önümüzdeki süreçte millet kendini nasıl takdim eder hep birlikte göreceğiz.
Az cümle Ağıralioğlu beklenen kişi midir, gücü eline alınca değişir mi, devşirilir mi?..
Fatih Kaplan 27/06/2024
ANADOLUDAN - 22:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Tokat’ta Üretilecek 26 Ülkeye İhraç Edilecek
  TOKAT’TA ÜRETİLECEK 26 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK! Tokat Organize Sanayi Bölgesinde 150 Milyon Dolarlık yatırımla Modüler Prefabrik Üretim Merkezi kuruluyor. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği üretim merkezinde üretilen prefabrik ürünler 26 ülkeye ihraç edilecek. Tokat’a yatırım yapacak olan DMT Modüler Prefabrik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Burak Aydoğan ve Ahmet Aydoğan Tokat […]
 • 02
  Halil İbrahim Sezer: Kağıt Bardak
  Kağıt bardak Bugün karşılaştığım güzel bir yazıyı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Belki birçoğunuz benden önce bu hikayeyi okumuşsunuzdur, ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Neyse, lafı fazla uzatmadan hikayeye geçeyim Bizim Nasreddin Hoca çok önceden söylemişti ama hatırlatalım… Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve […]
 • 03
  Zeynep Naz Çiçek Kicks Boks Şampiyonasından Madalyayla Döndü
  Yaşamboyu Spor Külübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek daha önce kazandığı başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Kick Boks Şampiyonası’nda Zeynep Naz Çiçek Türkiye üçüncüsü oldu. 60 kg Genç Point Fighting branşında maça çıkan Yasamboyu Spor Kulübü sporcusu Zeynep Naz Çiçek 1-9 Temmuz 2024 tarihleri arasında Konya Karatay Fuar ve Kongre Merkezi yapılan Türkiye Kick Boks turnuvasında […]
 • 04
  Fatih Kaplan: Siyaset Kazanı Kaynarken Beklenen Kişi Ağıralioğlu’mu?
  Siyaset kazanı kaynıyor Millet son zamanlarda Hükümetin ekonomik programlarından, muhalefetin tutarsızlığından, sağ muhalefetin için düştüğü çıkmazdan, aile kavramının gittikçe ağırlaşan hem yaşam hem de sosyal boyuttaki çıkmazlarından ve yarına dair umutlarının suya düşme endişesinin depreştiği bugünlerde siyasi atmosferi gözümüzün önünde yeniden şekillenmesini kaçırıyoruz. Bu duruma gelmesinde son iki seçimin sonuçları iyi okunmalı. Özellikle son yerel […]
 • 05
  Ayten Turan Yazdı: Cihet Beldesine Mercekten Bakış
  CİHET BELDESİNE, MERCEKTEN BAKIŞ 1522 Tarihinde Çeged 1928 Kayıtlarında Ceget sonra ki dönemlerde dilimize Ceğet olarak kalan, Tokat’taki birçok köy isimlerinin Rum ve Osmanlıca ya da Arapça olduğu gerekçesiyle, köyün diğer isimleriyle aynı Türkçe manada olan bugünkü, ismi Cihet, yani YÖN anlamına gelen kendi köyümü mercekten bakarak kaleme almak istiyorum. Herkesin köyü kendine güzeldir, iyisi […]